Hayalimdeki Kılıç Balığı Avı

Tarafından

1010

Kılıç balığı her olta balıkçısının açık denizlerde avlamak istediği en önemli balıklardan biridir. İngilizce Swordfish dir.

Televizyonda, internette, bloglarda her zaman kesinlikle Kılıç Balığı avı ile ilgili bir şeyler ile karşılaşıyoruz. Buda bende inanılmaz bir heves uyandırıyor.

O büyük çıkrık makinalar ile olta kamışlarının balığı çekerken yarattığı gerilim, balıkçının yaşamış olduğu adrenalin ve balığın teknenin açığında yapmış olduğu zıplamalar inanılmaz heyecan verici olaylar.

BAŞLIKLAR

Kılıç Balığı Avı

Okyanus ülkesi değiliz fakat üç tarafımız denizler ile çevrili ayrıca iç sularımızda hatırı sayılır şekilde tatmin edici çoğunlukta. Onlarca tür balık avı yapılmakta, değişik yöntemler kullanılmakta, sayısız balık avları gerçekleştirilmekte. Ama hiç biri eminim ki açık denizlerde o büyük balıkların avının verdiği heyecanı vermiyordur.

Hayalimdeki Av

Kılıç balıkları ilginç balıklardır. Üst çeneleri ileriye doğru uzayarak kılıç şeklini aldığı için bu isim verilmiş. Yırtıcı bir balıktır. Uzantı çenesini kılıç gibi delmek ve kesmek için kullanabilir. En sevdiği yiyecek mürekkep balıkları dır. Onları her ortamda kovalayıp öldürmek için değişik donanımlara sahiptirler.

Mesela vücut kaslarında ortaya çıkan ısıyı özel bir sistem ile gözlere aktarırlar. Çok soğuk ve derin sularda görme yetisini kaybeden kılıç balıklarının bu sistem ile tekrar görmeleri sağlanır. Yani 600 metre derinlikte ve -5 derece sıcaklıkta bile rahatlıklar mürekkep balıklarını kovalayabilirler.

Saatte 120 km hızla yüzebilirler ve denizlerde yaşayan en hızlı balıklardan biridir. Adına sinema filmleri yapılmıştır, filmlere konu olmuştur. Bu kadar özelliğe sahip bir balığı avlama hayali herkeste vardır. Bende var ve umarım ölmeden önce bu hayalimi gerçekleştirebilirim.

İlginizi Çekebilir:  Köprüköy Turna Avı – 2015 Sezon Açılışı
  • ETİKETLER
  • Balık Avı
  • Kılıç Balığı Avı
  • Olta