Hayalimdeki Kılıç Balığı Avı

Kılıç balığı her balıkçısının açık denizlerde avlamak istediği en önemli balıklardan biridir. İngilizce dir. Televizyonda, internette, bloglarda her zaman kesinlikle Kılıç Balığı avı ile ilgili bir şeyler ile karşılaşıyoruz. Buda bende inanılmaz bir heves uyandırıyor. O büyük çıkrık makinalar ile olta kamışlarının balığı çekerken yarattığı gerilim, balıkçının yaşamış olduğu adrenalin ve balığın teknenin açığında yapmış olduğu zıplamalar inanılmaz heyecan verici olaylar.

kılıç-balığı-swordfish-gezginavci-03

Okyanus ülkesi değiliz fakat üç tarafımız denizler ile çevrili ayrıca iç sularımızda hatırı sayılır şekilde tatmin edici çoğunlukta. Onlarca tür yapılmakta, değişik yöntemler kullanılmakta, sayısız balık avları gerçekleştirilmekte. Ama hiç biri eminim ki açık denizlerde o büyük balıkların avının verdiği heyecanı vermiyordur.

Kılıç balıkları ilginç balıklardır. Üst çeneleri ileriye doğru uzayarak kılıç şeklini aldığı için bu isim verilmiş. Yırtıcı bir balıktır. Uzantı çenesini kılıç gibi delmek ve kesmek için kullanabilir. En sevdiği yiyecek mürekkep balıkları dır. Onları her ortamda kovalayıp öldürmek için değişik donanımlara sahiptirler.

kılıç-balığı-swordfish-gezginavci-01

Mesela vücut kaslarında ortaya çıkan ısıyı özel bir sistem ile gözlere aktarırlar. Çok soğuk ve derin sularda görme yetisini kaybeden kılıç balıklarının bu sistem ile tekrar görmeleri sağlanır. Yani 600 metre derinlikte ve -5 derece sıcaklıkta bile rahatlıklar mürekkep balıklarını kovalayabilirler.

Saatte 120 km hızla yüzebilirler ve denizlerde yaşayan en hızlı balıklardan biridir. Adına sinema filmleri yapılmıştır, filmlere konu olmuştur. Filmin bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Bu kadar özelliğe sahip bir balığı avlama hayali herkeste vardır. Bende var ve umarım ölmeden önce bu hayalimi gerçekleştirebilirim.

kılıç-balığı-swordfish-gezginavci-00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir