Ülkemizde olduğu gibi İngilizlerin de kendilerine özgü balık avları ve değişik yöntemleri var. Bu yöntemlerden birisi ise Sazan Yemleme Teknikleri olarak karşımıza çıkıyor.
Bu yöntemlerden en göze çarpan özellik klasik tahıl tozları ile çeşitli bitkilerin tohumları ile yapılan yemler ile yapılan yemlemedir. Çok çeşitli bitkiler kullanılmaktadır. Bu bitki tohumlarından en çok kullanılanı ise Kendir Tohumudur.
İngiltere Sazan Avı Teknikleri

Kendir Tohumu İle Yemleme

Kendir Tohumu ile yem hazırlama; dört bardak suya bir bardak kendir ilave edilerek kaynatılır. Kendir tohumları mısır patlağı gibi açılmaya başlayınca ocaktan indirilir. Tohumların açılma işlemini hızlandırmak için suya biraz yemek sodası ilave edilebilir.

Hazır olduğunu düşündüğümüz tohum patlaklarını bir adet bir iğneye takmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken kısım iğne ucunun açıkta kalması gerekli. Bu yemleme şekli sazan balığının aklını başından alan bir lezzet olduğu söyleniyor. Tabiki yöntemi denemek gerekir. Kendir tohumu hemen hemen bütün aktarlarda kolayca bulunabilmekte. En kısa zamanda bu yöntemi detaylıca denememiz ve tecrübeleri yazının devamında aktarmamız gerekli.

Kendir Tohumu İle Yemleme Tekniği

Ekmek İle Yemleme

Dikkat edilmesi gerekli husus yemleme de kullanacağımız ekmek ne çok taze nede çok bayat olmalıdır. En az bir günlük ekmek olmalıdır. Önce ekmeği çaydanlıkta kaynayan suyun buharı ile iyice yumuşatıyoruz. Daha sonra ekmeği düz bir zemin üzerinde el ile yuvarlıyoruz ve nemini kaybetmeden hamur haline sokuyoruz. Nemini kaybetmemesi için folyoya sarmakta fayda var. Ekmeği oltamızda kullanmadan önce folyo içinde küçük parça kopartıp ayrı bir yerde ufaladığımız iyice bayat ekmek parçalarının içerisine daldırıyoruz. İğneye takılan ekmek hamuruna direk su değmemelidir. Hamur üzerine bayat ekmek kaplayarak hamurun su içerisinde dağılmasını engellemektedir. Su içerisinde bayat ekmek parçaları dağılarak sazanları yemleme bölgesine davet etmektedir.

Ekmek İle Yemleme En Yaygın Tekniktir