Işık Dağı Karagöl Jeositi

2569
0

Uzun zamandır planladığım ve bugün gidip görebildiğim bir yerdi burası. Hemen sıcağı sıcağına Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan bu güzel güzelliği anlatmak istedim. Yoksa arada detayları unutabiliyorum.

Pek umudum olmadan eşim ile birlikte mantar toplamak için seçtik bu yeri. Umudum yoktu çünkü havalar pek yağışlı olmadığı için mantar pek bulamayacaktık. Ben de her ihtimale karşı fotoğraf makinemi ve balık avı olabilir diye de oltalarımı yanıma aldım.

Hemen Kızılcahamam çıkışından sağa Çankırı Çerkeş yoluna dönerek gidiş-geliş güzel asfaltı olan bir yoldan dağlara tırmanmaya başlıyorsunuz. Yaklaşık 20 km kıvrıla kıvrıla gidilen yolda Salın köyü yol ayrımında Karagöl Jeositi tabelasını görüyorsunuz. 6 Km boyunca güzel asfalttan sonra sağa ayrılan toprak yoldan da 3 km gidince orman içinde gizli kalmış küçük ama enfes bir göl ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Ankara’nın ikinci yüksek dağı olan Işık Dağının hemen kuzeyinde kalan 1600 rakımlı bir düzlüğe sahip. Fazla büyük olmayan gölün çevresi çam ağaçları ile çevrili. Gölde yüzmek çok tehlikeli ve bolca sülük mevcut. Kıyı boyunca sazlıklar var ama suyun içeriğinden dolayı balık yetişmiyormuş.

Göl etrafında kamp kurabileceğiniz, ailece piknik yapabileceğiniz, eşle ve dostla gezip dolaşabileceğiniz bir çok yer var. Sanırım belediyenin koymuş olduğu bir çok yerde çöp kutularını görünce gözlerinizin içi gülebilir ama bir kaç saniye sürecek kadar. Doğanın ve manzaranın harika olmasına karşın çevrenin kirliliği inanılmaz boyutta. Her yerde piknikçilerden ve kampçılardan kalma poşet poşet çöp gerçekten insanın içini acıtacak cinsten.

İlginizi Çekebilir:  Eğrekkaya Barajı Balık Avı - Önce Mantar Topladık

Çevre köylerde yaşayan insanlar gerçekten isyan etmişler. Nasıl bu kadar pislik içinde bırakılabilir hayret edilecek boyutta. Ne demek istediğimi anlamak için aşağıdaki fotoğrafa bakmanız yeterli sanırım.

Çevrede bu mevsimden dolayı sanırım bir kaç grup piknikçi ve iki tane de çadır kampı vardı. Sakin ve havanın güzel olmasından dolayı manzara muhteşemdi. Biraz göl çevresinde ve orman içinde mantar için dolaştık fakat tahmin ettiğim gibi kötü mantar dahi yoktu. Bir kaç saat sonra geldiğimiz güzergahtan aynen geriye döndük ve yolumuzun üzerinde bulunan Eğrekkaya Barajı nda amerikan levreği (perch) için biraz olta atarak evimize gitmek üzere yola çıktık.

Balık mı? O da maalesef yok 🙁

Bolca video kaydettim fakat biraz işleme yaparak Youtube kanalımda yayınlayarak sizlere duyurusunu yapacağım. Resmi Youtube kanalıma youtube.com/c/gezginavci adresinden ABONE olabilirsiniz.

Bonus Foto 🙂

Önceki makaleİngilizlerin En Çok Kullandığı Sazan Yemleme Teknikleri Nelerdir?
Sonraki makaleYükseklik Hastalığı Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here