İspanya Oturum İzni Almak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

Tarafından

294

İspanya’ya giderek burada yaşamak, çalışmak yada okumak istiyorsanız öncelikli olarak bir vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Ayrıca vize yerine başka oturma izinlerine de başvuru yapabilirsiniz. İspanya’nın size hangi durumlarda izin vereceği de uyruğunuza ya da durumunuza göre farklılık göstermektedir.

Avrupa Birliği Ülkerlerin den birinin vatandaşı iseniz yaşamak, çalışmak ya da okumak için bir vize ve izin belgesi almanıza gerek bulunmamaktadır. Ayrıca Lihtenştayn ve Norveç ile İsviçre vatandaşlık hakları bulunanlar da aynı şekilde AB vatandaşları gibi vize ve oturma iznine ihtiyaç duyulmaksızın gelip kalabilirler.

İspanya’ya giriş için farklı vize türleri bulunmaktadır. Bunlar havaalanı transit vizesi, kısa süreli Schengen vizesi ve uzun vadeli vizedir.

İspanya’da bulunan bir havaalanında transit bir bölgeye girmenizi sağlayacak vize havaalanı transit vizesidir.

Almış olacağınız kısa süreli Schengen vizesi ise 180 günlük bir süre zarfı içerisinde 90 gün kadar İspanya’da kalmanıza olanak sunacaktır. Fakat almış olduğunuz bu vize ile bir işe giremez ve çalışamazsınız.

Eğer kişilerde başka eyaletler tarafından düzenlenmiş bir Schengen vizesi bulunuyor ise gelip İspanya’da 90 gün kalabilirsiniz. ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda vatandaşları ülkeye giriş sırasında yani kısa süreli olarak yapacakları giriş sırasında bir vizeye ihtiyaç duymazlar. Fakat eğer 3 aydan uzun süreli olarak burada kalmayı düşünüyor iseniz ikamet için başvur yaparak vize almanız gerekecektir.

Kısa süreli vizeler ile kişilerin ülkede kalma süresi ortalama olarak 90 günden az bir süredir.  Yenilemek isterseniz bunun için Yerel Yabancılar Bürosunu ya da Polis karakolunu ziyaret edebilirsiniz. Kısa süreli vizeler vatandaşların İspanya’ya taşınmasına olanak sunmamaktadır. Ayrıca kendinizi burada çalışan bir birey ya da okuyan bir öğrenci olarak da gösteremezsiniz.

AB, AEA ya da İsviçre vatandaşı olmayan kişilerin İspanya’da 3 aydan daha uzun süre yaşamak ve çalışmak için uzun süreli vize almaları gerekecektir. Konaklama amacınıza göre kendinize en uygun olan vizeyi seçebilirsiniz. Yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler için çalışma vizesi bulunmaktadır. Öğrenci vizesi kişilerin eğitim ve öğretim süreçlerinin devamlılığı için gereklidir. Ayrıca kişiler aile birleşimi ve emeklilik vizelerini de koşullarını karşıladığı taktirde tercih edebilirler.

Alacağınız turist vizesi için ikamet adresinizi ve İspanya’ya ne amaçla gittiğinizi bildirmeniz gerekmektedir. İspanya birbirinden leziz yemekleri, kokteylleri ile de damak zevkinizi hitap edecektir. Ayrıca birbirinden güzel parkları bulunmaktadır. İspanya hakkında birçok gezilecek yeri araştırıp  kendinize harika bir tatil planı çıkarabilirsiniz.

Uzman becerileri olan kişiler İspanya’ya gittikleri zaman çok kolay iş bulabilirler. Fakat yabancı dil olarak sadece İngilizceye hakimseniz bu sizi biraz daha sınırlandırabilir. Doğru yerde doğru iş aradığınız taktirde iş bulmanız da hızlı olacaktır. almış olduğunuz kısa süreli izin İspanya’da çalışmanıza izin vermeyecektir. O yüzden iş amaçlı taşınacak kişilere ticaret amaçlı bir İspanya vizesi almaları önerilmektedir.

  • ETİKETLER
  • İspanya Oturum İzni
  • ispanya vizesi
  • Shengen Vizesi