Jigging Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri

702
0

Jigging tekniği ile balık avı birçok yerde popülerliğini arttırıyor. Bir çok amatör balıkçı jig ile balık avı yapmanın yollarını ya arıyor yada daha fazla geliştirerek hakkını vermeye çalışıyor.

Bu yazımda yapay yemlerle bu modern avlanma yönteminden bahsetmek istiyorum. Aklınıza takılan pek çok soruyu tamamen cevaplamaya çalışacağım.

Umarım balık avı hakkındaki bu yazım, özellikle yeni başlayanlar için ilginç ve çok faydalı olacaktır.

Jigging Nedir?

Sırtı gibi yatay olarak yapılan avcılığının dikey yapılan halidir. Genellikle tekne gibi su üzerindeyken uygulanan bir tekniktir. Denizde; resif, büyük kayalık veya batık gemilerin üzerinde daha çok uygulanır.

Bu yöntemle yapılan avcılıkta kullanılan jig malzemeleri derinlik ve balığa göre, ağırlıklarına ve renklerine göre değişmektedir. Şekil olarak su üstü maket yemlere benzer ancak ağır metalden imal edilirler. Suyun tabanına kadar indirilip özel çekme teknikleriyle; suyun tabanı ve orta su arasında bir aşağıya bir yukarıya hareket ettirilir. Kaynak

Jigging Malzemeleri

Bu yöntemde malzeme seçimi çok önemlidir. Sudaki dip akıntısına kullanılacak jig ağırlığı, kullanılacak olan ip kalınlığı ve rengi, kullanılacak oltanın uzunluğu, esnekliği ve sağlamlığı, son olarak makinenin teknik kapasitesi çok önemlidir.

Jigging Olta Makineleri:

Makinenin boyu; yapacağınız av türüne göre tarama yapacağınız derinliğe göre seçilmelidir. 45-50’lik bir olta makinesi ile jigging yapabilirsiniz ve derinliği daha fazla olan yerlerde 140-200’lük büyük makineler kullanabilirsiniz. Makinelerin misina sarım miktarlarını dikkate almalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Shimano Sahara 4000 FD Olta Makinası

Makinenin devri; 5.0:1 ve üzerinde olmalıdır. Hem sahteye aksiyon verirken hem de yakaladığınız balığı kamış darbeleri ile yüzeye çıkarırken, balığa oltadan kaçma imkanı vermeden aradaki misina boşluğunu hızla sarabilmeniz çok gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Shimano X-Shield Stella SW Olta Makinası

Jigging Olta Kamışları:

Olta kamışı tipleri; dayanıklı olması açısından genellikle tek parçalı ya da iki parçalı olmalıdır.

Olta kamışı çekme değerleri; libre cinsinden gösterilmektedir. 10-30 lbs ve 80-200 lbs gibi değerler olta kamışınızın kaldırabileceği maksimum değeri gösterir. Av yaptığınız bölgedeki hedef balıkların ağırlığına göre bir seçim yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Hangi Olta Takımını Seçmeliyim?

Olta kamışı atma değerleri; bazı olta kamışların da lb cinsinden çeker değerlerine ek olarak 200-300 gr gibi değerler de bulunmaktadır. Bu ağırlıktaki yemlerin tekneniz den ileri fırlatabilecek aksiyona sahip olduğunu gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Shimano Zodias Olta Kamışı

Olta kamışlarının boyları; tekneden kullanıldığı için genellikle fazla uzun olmamaktadır. Boyundan ziyade istediğiniz aksiyon değerlerine sahip kamışı seçmeye çalışınız.

Örgü İpler ve Misinalar:

Kullanacağımız misinanın yada örgü ipin esnekliği çok önemlidir. Örnek verirsek 50cm olan bir misana yada örgü ip belli bir ağırlık ile çekme işleminden sonra 60cm uzunluğa ulaşıyorsa işimize yaramaz. Çekme sonunda 55cm uzunluğa ulaşıyorsa bir nebze işimize yarabilir.

Yani malzeme ne kadar az esneme yapıyorsa jigging yönteminde rahatlıkla kullanılabilir. Fakat önümüzdeki kriter sadece esneme faktörü değildir. Kullanacağımız makineye uygun kalınlıkta ip yada misina seçmeliyiz.

İlginizi Çekebilir:  Olta İpi Nedir? Olta İpi Çeşitleri Nelerdir?

Bu yöntem için kullanabileceğiniz yüksek çekme kapasitesine rağmen daha ince misinalar yada örgü ipler bulunabilir. Benim tercihim genellikle örgü ip olmaktadır.

Renk ise düz ve şeffaf renkler dışında parlak ve karışıklı renkli olmasında fayda var. Çünkü avcı balıkların ısırıklarını ve suyun derinliğini parlak renkli olta ipleri ile daha kolay takip edebiliriz.

Jig Sahteleri

Bir çok değişik markanın başarılı olmuş jig sahteleri mevcut. Yazımın başında da bahsettiğim gibi suyun derinliği ve dip akıntısına göre jig sahtesi seçmemiz gerekir.

Jig sahtelerinin çekim esnasında aldığı aksiyon hareketlerine göre seçim yapma hakkımız bulunmaktadır.

Önceki makaleÇanıllı Barajı Turna Avı – 2019 Sezon Açılışı
Sonraki makaleKızılcahamam Işık Dağı Karagöl Gezisi – 2019

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here