Kamp Çadırı Nasıl Saklanır?

741
0

Macera dolu bir kamp etkinliğinden eve döndükten sonra bütün yorgunluğunuzu bir koltuğa kendinizi bırakarak atmak isteyeceksiniz.

Ancak kamp alanında kısa süre içinde topladığınız malzemeleri özellikle kamp çadırınızın sonraki kamp maceranıza hazır olmasını sağlamak için vakit kaybetmeden yapmanız gereken bazı şeyler var.

Çadırınızı daha düzgün ve bakımlı şekilde saklamanız gerekir.

Kullanacağınız kamp çadırı ister size ait olsun ister bir dostunuz dan emanet almış olun yada istersen Kiralık Çadır veren yerlerden temin etmiş olun bu uyarılara kesinlikle dikkat etmeniz gerekir.

Yanlış saklama çadırınızda hızla küf oluşmasına ve yırtılmalara neden olabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamanız için iki önemli uygulama gerekir.

Çadırınızı Kurutun

Çadırnızı kapalı duruma getirmeden önce iyice kuru olduğundan emin olmalısınız. Nemden arındırılmış bir çadır, kötü kokulardan ve küften koruyacaktır. Nem ayrıca poliüretan su geçirmez kaplamalara zarar verecektir.

Bu durumu önlemenin en kolay yolu, kapalı bir alanda yada gölgelikli bir yerde kurutmaktır. Eğer kamp dönüşü kirli bir çadırınız varsa kesinlikle temizlemeden katlamayın. Çadırınızda kalan kum, kuş pisliği, veya ağaç dalları çadır ömrünü kısaltacaktır.

Çadırınızı temizlerken yumuşak sünger, soğuk su ve sabun kullanabilirsiniz. Lekeli kısımları temizlemek için ıslak mendil veya alkol bazlı ürünler kullanabilirsiniz. Daha sonra soğuk su ile durulama yapın.

Fermuar kısımlarındaki kum ve toprakları temizlemek için diş fırçası kullanabilirsiniz. Bütün bu işlemler bittikten sonra uygun bir yerde kurumasını sağlayın.

Çadırınızı Gevşek ve Serin Şekilde Saklayın

Temizlik ve kurutma işlemleri tamamlandıktan sonra çadırınızı toplarken çok sıkı bağlamayın ve biraz daha bol bir çanta içinde saklayın. Çadır kapalı durumdayken kumaşın nefes alması çok önemlidir. Sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Çadır kamp alanında kurulu iken sıkılan iplerini veya kemerlerini toplarken gevşetmek gerekir.

Çantasına koymuş olduğunuz çadırınızı serin ve güneş görmeyen bir yerde saklamanız daha uygun olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Su Geçiren Kamp Çadırı Nasıl Kurutulur?
İlginizi Çekebilir:  Kamp Rehberi

Önceki makaleYağmurlu Havada Kamp Yapmak İçin 10 İpucu
Sonraki makaleTürkiye Deniz Canlıları Müzesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here