Kano ile balık avı yapmak yeni bir yöntemmiş gibi algılansa da aslında bu yöntem en eski balıkçılık yöntemlerinden biridir. Eski zamanlarda balık avı yapan insanlar kano ile avlanma yapmaktaymışlar. Yabancı ülkelerde özellikle Amerika’da kano ile balık avcılığı çok popülerdir.

Günümüzde daha popüler olması ile birlikte kano modellerinde teknolojilerinde büyük ilerleme yaşamıştır. Modellerine göre fiyatları da hatırı sayılır bir artış göstermiştir. Tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik ve dört kişilik modelleri bulunmaktadır. Şişme yada fiber malzemeden üretilen kano modelleri de mevcuttur.

Ülkemizde de son yıllarda kano ile balık avcılığı ilerleme göstermiştir. Taşıması ve saklaması botlar ve teknelere göre daha kolay olduğu için tercih edilebilmektedir.

Kano Tarihi

Hollanda’da bir kazıda bulunan ağaçtan oyulma kanonun M.Ö. 7000-8000 yıl öncesine ait olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu bulunan kano ilk kano olma özelliğine sahiptir.

Kano ile Kayık Arasındaki Farklar

Kayık içinde bir şeyin üzerinde bacaklarınızı katlayarak oturmak zorundasınız ama kano da zemine bacaklarınızı uzatarak oturursunuz.

Kayıkların üstü açıktır ama kanonun üzeri kapalıdır. Kapalı olan kanolar içine daha az su alır.

Kayıklarda kullanılan kürekler tek taraflıdır ve bir veya iki tanedir ama kano kürekleri iki taraflıdır ve kişi başına bir adet kürek kullanılır.

Kano Kullanma Teknikleri

Kano ile kayık arasındaki diğer fark sürüş teknikleridir. En belirgin fark kürek kullanma tekniğidir.

Kano kullanıcıları küreklerini her iki tarafa vurarak kürek çekerler. Kayıkçılar ise sırası ile suya batırdıkları kürekler ile suyu itekleyerek ilerler.

Kano kullanıcısı kürek çekerken dik bir pozisyonda durur. Kayık kullanıcısı ise kürek çekerken ileri geri belini bükerek kürek çekebilir.

İlginizi Çekebilir:  Sazan Balığı Avı Teknikleri Nelerdir?

İleri düzey kano kullanıcıları hızlı akan sularda çok hızlı ilerleyebilirler ve bazı akrobasi hareketlerini kolayca yapabilirler. Ancak kayık için bu fazlaca mümkün değildir.

Güvenlik

Kano ile balık avı yapan kişi kesinlikle iyi yüzme bilmek zorundadır.

Can yeleği olmadan kano kullanılmamalıdır.

Güneş ışınları fazla temas edeceği için koruyucu şapka gibi malzemeler olmalıdır.

Yine güneşli havalarda yanınızda fazla fazla içecek bulundurmalısınız.

Yanınıza ihtiyacınız kadar malzeme alın. Fazla malzeme kanonun dengesini daha kolay bozacaktır.

Bazı kanoların yan taraflarında yardımcı yüzdürücüler vardır. Bu yüzdürücülü kanoları tercih ederseniz daha güvenli balık avı gerçekleştirebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here