Karadeniz’de Bulunan Balık Türleri

4955
0

Gecenin bir vakti internet te dolaşırken denk geldiğim bölgesel blog sitesinde gördüğüm balık türleri ile ilgili bir araştırmadan bahsedeceğim sizlere.

Karadeniz bölgemizin büyük şehirlerinden Trabzon ilimize ait bir site. Şehrin tanıtımını yapmalarından ziyade doğa ve yaşam ile ilgilide bir çok yazılar, araştırmalar bulunmakta.

Benim ilgimi çeken yazılardan birisi ise “Karadeniz’de Kaç Çeşit Balık Bulunur?” adlı araştırma oldu. Balık Avı ile ilgili bir konu olunca da bende blog sitemde paylaşmak istedim. Tane tane anlatılmış bulunabilen her balığın özellikleri.

Yazıda dokuz adet balıktan bahsedilmiş. Bu rakam günümüz koşullarına göre ve eskiye göre bayağı azalmış olarak verilmiş.

Şimdi sizlere bu yazı içinden bir bölüm vereceğim ve yazıyı hazırlayan arkadaşların emeklerine saygımız olduğun devamını orjinal adresinden okumaya devam edebilirsiniz.

Bu arada şöyle bir videom var. İzlemenizi tavsiye ederim. İzledikten sonra kanalıma abone olursanız sevinirim.

Karadeniz, İstanbul’dan Artvin’e kadar ülkemizin kuzey kıyısını kaplayan bir denizdir. Genel olarak tüm kıyı uzunluğu 8.350 km ve 461.000 km² alanı olan, derinliği bazı noktalarda 2.210 metreye ulaşan ve coğrafi olarak görüntüsü sebebiyle adını almıştır.

Balık Türleri Hangileri?

Ülkemiz Karadeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahiptir. Hamsi, Palamut, Lüfer, Çinakop (Çinekop), Tekir, Kolyos, Kalkan, Pisi, Çaça(Papalina) ve mezgit gibi balıklar halen görülebilmektedir. Ülkemizin beslenme kültürü dışında bıraktığı Yunus, Kaya balığı, Vatos gibi balıklar sık sık görülmekte ve balıkçıların ağlarında rastlamaları durumunda tekrar denize bırakılmaktadır.

Bahsettiğimiz kirlilik ve diğer sebeplerden dolayı Uskumru, Torik, Mersin, Domuz Balığı ve Lüfer irilerinden olan Kofana ya neredeyse hiç rastlanamamaktadır. Kısaca kalan ve bol bulunan balıkların kıymetini bilmek önem kazanmaktadır.

Birçok çeşidin neredeyse diğerleri gibi Karadeniz’den kaybolması söz konusudur. Hatalı avlanmadan dolayı Hamsi bile, risk altındadır.

Hamsi

Hamsi balığının hem Karadeniz’de hem de Marmara denizinde yaşam alanı bulunmaktadır. Sürüler şeklinde yaşarlar ve boyları 18 cm olabilir, balıkçılık tabiri ile ince balık cinsindendir. Sivri baş yapıları ve Karadeniz haklının fiziksel yapısı gereği Karadenizliler ile özdeşleşmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Kesikköprü Barajı Turna Balığı Avı

Kasım ayından Mart ayına kadar beslenme ve üreme için kıyı şeridine yaklaşırlar. Gündüz derinde, geceleri ise yüzeye yakın bulunurlar. 18°C, -20°C sıcaklıklarında 4 yıl kadar hayatta kalabilir. Dişi hamsi 25 ile 55 metre arasında olan derinliklerde 40.000 kadar yumurta bırakmaktadır.

Palamut

Palamut balığı, Karadeniz’in ılık ve sıcak kıyı şeridinde yaşayan iri cins bir balık türüdür. Keskin dişlere sahip olan palamut, ağız yapısına bakıldığına etçil olduğu görülür. İnce balık sürüleri ile beslenen ve sürü halinde yaşayan bir balık türüdür. Palamut balığının balıkçılık ve halk arasında boyutlarına göre adlandırıldığı görülmektedir.

16 cm kadar palamut vonozu, 22 cm kadar olanları kestane palamut’u, 22-28 cm arası olanlara Çingene palamut’u, ortalama 28-35 cm arasındakiler palamut, 40 cm’e ulaşanlara zindandelen, 45 cm sivri palamut, 55 cm altıparmak, 65 cm üzeri olanlara ise piçuta adı verilmiştir.

Zindan delen diye bilinen çeşidine, seyrek rastlana bilir, fakat diğerleri artık hayal olmaktan öte gidememektedir. Bu durumun en büyük sebebi, palamut’un gereğinden fazla ve yanlış avlanmasıdır.

Lüfer

Lüfer balığının en bilinen özelliği saldırgan bir yapıda olmaları ve kendilerinden büyük ırklara sahip balıkları avlayabilmeleridir. Çift sırt yüzgeci iri dişlere sahip güçlü çeneleri ile tüm ince balık sürülerinin sığ denizlerdeki kabusudur. Boy uzunlukları 110 cm’e kadar ve ağırlıkları da 11,5 kg olabilmektedir. Ilıman iklim ile sığ sayılabilecek sularda yaşamlarını sürü halinde idame ettirirler.

10 m ile 200 m derinlikte avlanabilirler ve en çok kıyılarda veya kayalık yerlerde hem avlanır hem de yumurtlarlar. Lüferin de boyutlarına göre çeşitleri mevcuttur. Karadeniz kıyılarında yumurtlayıp Marmara Denizine ve oradan da Ege üzerinden Akdeniz’e göç ederler.

10 cm kadar olan lüfer balıklarına defne yaprağı, 10-18 cm civarında olanlara çinekop (çinakop) adı verilir ve bu sınıftaki lüferler oldukça fazla bulunduğundan adeta başka bir balık türü gibi muamele görür.

İlginizi Çekebilir:  Hayalimdeki Kılıç Balığı Avı

18-25 cm sarıkanat, 25-35 cm boyunda olanlar lüfer, tam lüfer, 35-50 cm kofana, 50 cm üzerindeki lüferlere sırtıkara adı verilmektedir. Kofana çeşidine sık rastlansa da sırtıkara cinsi Karadeniz’de neredeyse hiç bulunmaz.

Tekir Balığı

Tekir balığı, rengi ile diğer balıklardan kolay ayrılan, fakat barbunya adı ile anılan balık ile arasındaki küçücük bir farklılıklar vardır. Bu farklardan en belirgin olanı lezzetidir. Kırmızı ile pembe pullara sahip olan tekir balığının, baş bölgesindeki iki adet bıyık ile kolayca tanıyacağınız bir ince balık türüdür.

Genel olarak 15-25 cm arasında yetişkinliğe ulaşır ve üremek için kıyılara yaklaşırlar. Barbunya dan ayrılmasının kolaylaştırılması için ağzın göz hizasına kadar ulaşması, sırt yüzgecinde siyah benekler olması ve baş kısmının oval şekli sayesinde olur.

Kolyos

Kolyos fit görüntüsü ile bir füzeye benzetilir. Baş üzerindeki derisi çok ince olduğundan, yetişkinlerin beyni görünür. Mavimsi siyah ve gümüş renkli dalgalı motifi ile palamut ile benzerliği olan uskumru cinsi ile daha çok karıştırılır. Kuyruğunda hava kesesi olmayışı ile kolayca ayırt edilir.

Ortalama 15-25 cm kadar olanların yanında 50 cm ulaşanlar ülkemizin değişik denizlerinde bulunabilmektedir. Tüm balık türleri gibi tüketilmez ve daha çok salamurası yapılır.

Kalkan Balığı

Kalkan balığı, 20 ile 70 metre derinlikte deniz dibinde kumda yaşayan yassı balık türlerinin en kıymetlisidir. Deniz dibinde yaşayan yengeç ve benzeri kabuklular ve planktonlar ile beslenirler. Görüntüleri yaklaşık olarak oval ya da yuvarlak yakınlığındadır.

Derisinde pul bulunmaz. 50-70 cm boyun ulaşır ve ağırlıkları 20 kg olanlara rastlanabilmektedir. Dişiler yaz aylarında büyüklüklerine göre 10 ile 15 milyon yumurta bırakır, erkek kalkan balıkları bu yumurtaları döllerler. Bir hafta gibi kısa bir sürede yumurtalar canlanır.

İlginizi Çekebilir:  Bolu Çevresi Balık Yatakları

Pisi Balığı

Pisi balığı, kalkan gibi yassı balık türlerindendir. Ancak şekilleri yuvarlak değil, daha çok baklava dilimine benzer. İlginç olan iki gözünün de balığın sağ tarafında bulunmasıdır. Renkleri sebebiyle iyi gizlenmiş olurlar. Kum ile temas eden sol tarafı beyazdır ve ağzı vücudun her iki tarafında ortada önde yer alır.

Pisi balıkları, daha derin alanla doğru yüzerek bu alanlarda yumurtlarlar. Bir yetişkin pisi balığı yaklaşık olarak 25-50 cm boyutlarına kadar ulaşabilir. Karadeniz’de kalkan kadar değerlidir.

Çaça (Papalina)

Çaça balıkları, gümüş rengi deri ve et dokuların sahiptir. Bu sebepten gümüş balığı olarak da adlandırılırlar. Dava çok kuzey ayrım kürede Avrupa’da yaşarlar.

Göç yolları üzerinde olduğu için, Karadeniz’de çok bulunurlar. Yağ içerir ve vitaminlerden zengin balıklardır. Çaçalar, Ege Bölgesi’nde papalina olarak adlandırılırlar.

Mezgit

Mezgit balığı, Marmara ve Karadeniz’de oldukça bol bulunurlar. En irileri 40 cm kadar olmaktadır. Hamsi sürülerini takip ederek avlanan mezgit balığı, kış sonu ilk bahar başlarında üreme dönemine girer. Beyaz eti ve lezzeti sayesinde bol tüketilen iri sınıf balıktır. Her mevsim balıkçılarda bulunabilir.

Son Söz

Karadeniz’de yaşamlarına devam eden sürü balıklar, istavrit, sarı mezgit, zargana, karagöz gibi birçok balıktan bahsetmedik. Her mevsim ulaşılabilen bu balıkların yanlış avlanmalar sebebi ile beslenme düzenleri bozularak artık üremek için başka kıyı ve denizlere göç etmeleri söz konusudur.

40 cm boyuna ulaşmış bir istavrit balığını en son ne zaman gördünüz bilinmez. Deniz derya diyerek ve yeterli boyutlara ulaşmadan yakalanan balık türleri, yumurta ve yumurtlama alanlarına zarar veren avlanma araçları (trol ağları – projektör aydınlatma) bilinmelidir ki kesinlikle yasaktır.

Gelecek nesilleri balık gibi besleyici bir besinden yoksun bırakmamak için avcılık kurallarına titizlikle uyulması ve denizlerimize sahip çıkılması gerekmektedir.

Önceki makaleÇanıllı Barajı Turna Avı
Sonraki makaleArdanuç Cehennem Deresi Kanyonu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here