Karasu Acarlar Longoz Ormanları

2218
0

Karasu Acarlar Longoz Ormanları

2014 yılında ailece Sakarya ilinin Kocaali ilçesine bir haftalık tatil için gitmiştik. Uzun bir yolculuktan sonra tatilimizi geçireceğimiz tatil sitesine varabilmiştik. Kocaali’ye ilk defa gittiğimiz için aile için başta bir tereddüt oldu fakat deniz, kumsal ve doğa üzerine kalacağımız yerler muhteşemdi. Kilometrelerce uzunlukta plajı insanın aklını almaya yetiyordu. Balık tutkum olduğu için aklım sürekli avlayabileceğim balıklarda idi. O zaman 1 yaşında olan kızım Sofiya’dan nasıl fırsat bulabileceğimi planlayarak bir kaç gün geçirdim ama bir hafta boyunca ancak bir kaç defa oltalarım ile plaja inebildim. Bu bir kaç defa da elim boş döndüm.

Bir kaç gün boyunca hava sürekli rüzgarlı geçti. Rüzgarlı havalarda Karadeniz çok tehlikeli olur ve sürekli boğulma haberleri geliyordu. Böyle bir zamanda çevreyi gezmek en güzel aktivite olduğunu düşünerek yakında nerelere gitmek gerekir diye soruşturduk. Karasu ilçesinde bulunan Karasu Acarlar Longozu o gün için en güzel yerdi. Makul bir saatte çıktık yola. Karasu ilçe merkezinden sonra çok hoş doğa ile iç içe yollardan geçerek çok kalabalık bir mesire alanına ulaştık. Her yerden mangal dumanları, seyyar satıcılar, düğün fotoğrafı çektiren gelin ve damatlar her yer çok kalabalıktı.

karasu-acarlar-longozu-02
Karasu Acarlar Longozu

Karasu Acarlar Longozu alan olarak diğer longozlar dan çok farklıdır. En dar yeri 250 metre en geniş yeri 1250 metre ve toplam uzunluğu 7,5 km dir. Tek parça en büyük longoz burasıdır. Bölgede gezilmesi gereken yerler içerisinde en kalabalık yerdir. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. derecede sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

karasu-acarlar-longozu-03
Karasu Acarlar Longozu

Göçmen kuşların kışladığı ve bir çok endemik bitkiye ev sahipliği yapan Karasu Acarlar Longozu ayrıca çocuk felci tedavisinde kullanılan göl soğanın doğal olarak yetiştiği bir göldür. Acarlar Longozunda çeşitli balıklar ve civarda bazı yabani hayvanlar yaşamaktadır. Gölde yayın, sazan, kızılkanat ve çevrede tilki, tavşan, yaban domuzu gibi hayvanlar bolca bulunmaktadır. Karasu Acarlar Longozu nun diğer bir özelliği ise Yaban Hayatı Geliştirme sahası olarak belirlenmiştir.

Karasu Acarlar Longozu

Endemik bir olan Su Menekşesi ve Göl Lalesi sadece longozda bulunmaktadır. Göl Lalesi soğanı alzheimer ve çocuk felci hastalığı için ilaç yapımında kullanılmaktadır. Göl soğanı çevredeki köylülerce toplanıp ihraç edilmektedir. Göl lalesi ilkbaharda nisan ayında açar yaklaşık bir ay sonra tekrar solmaktadır. Su menekşesi ise sabah güneşi ile açmakta gün batımı ile tekrar kendini kapatmaktadır.

karasu-acarlar-longozu-06
Karasu Acarlar Longozu

Evet güzel bir gezi, uzun yürüyüş ve bol fotoğraf çekerek Karasu Acarlar Longozu gezisini bitirdik. Benim ve ailem çok hoşuna giden bir yer oldu burası. Özellikle minik kızımın keyfine diyecek yoktu. Böyle doğa harikası yerlerin korunması çok önemli. Çeşitli devlet kurumları ve sivil toplum örgütleri konuya çok hassas davranıyorlar fakat gezip görmek için gelen turistlerin daha fazla sahip çıkması gerekiyor.

karasu-acarlar-longozu-05
Karasu Acarlar Longozu
Önceki makaleKöprüköy Turna Avı – 2015 Sezon Açılışı
Sonraki makaleVizesiz Gidebileceğimiz Ülkeler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here