Efes Antik Kenti Hangi Bolgededir?

Efes Antik Kenti hangi bölgededir? Efes Antik Kenti, Ege bölgesinde, Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biriydi.
Efes (Eski Yunanca: Ἔφεσος Ephesos, sonuçta Hititçe Apasa’dan türemiş olabilir), Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesinin üç kilometre güneybatısındaki İyonya kıyısında ve sonraları önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.

Efes Antik Kenti hangi bölgenin?

İzmir/Denizli/Aydın

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alan ve İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, farklı uygarlıklardan izlerle ziyaretçilerini milattan önce 7000’lere kadara uzanan bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Efes Antik Kenti hangi uygarlığa aittir?

Efes Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü Selçuk ilçesinin 3 km uzağında bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın oniki şehrinden biriydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.

Selçuk da ne yapılır?

Selçuk Gezilecek Yerler

 • Ayasuluk Kalesi. Selçuk Kalesi olarak da biliniyor.
 • UNESCO Mirası St. John Bazilikası
 • 3. İsa Bey Cami.
 • Artemis Kutsal Alanı
 • Görkemli Kentin Zengin Müzesi Efes Arkeoloji Müzesi.
 • Selçuk Efes Kent Belleği Merkezi.
 • Bizans Su Kemeleri.
 • 8. Efes Antik Kenti.
 • Efes Kazıları ne zaman başladı?

  Efes Antik Kenti’nin günümüz kazıları ilk olarak 19. Yüzyılın 2. Yarısında başladı. 1863 yılında İngiliz Mühendis John Turtle Wood dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağını bulmak amacıyla araştırmalarına başladı.

  Efes Antik Kenti kim tarafından yapılmıştır?

  560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Bugün gezilen Efes ise, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur.

  See also:  Kapadokya Da Güneşin Batışı Nerede Izlenir?

  Efes Antik Kenti milli park mı?

  Efes | Dilek Yarımadası Milli Parkı

  Efes antik kentinde yaşayan filozof kimdir?

  Efes kentinde doğmuştur. Varlıklı bir ailenin oğludur. İyi bir eğitim almıştır.

  Efes Antik Kenti neden terk edildi?

  Roma İmparatorluğu’ndan 6. yüzyılda gelen kararnamelerle limanın önü pek çok kez temizlenmeye çalışılsa da liman yolunun bataklığa dönmesi sonucu kentte sıtma hastalığı baş gösterdi. Sıtma hastalığının üzerine milattan sonra 600’lü yıllardaki depremler ve Sasani akınlarından sonra Efes’te yaşam sona erdi.

  Efes Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

  Efes Antik Kenti’nin; liman ticareti, dışarıdan gelen misafirlerin konaklaması, tapınak, hapishane, kütüphane, tiyatro gibi çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere yapıldığı biliniyor.

  Selçuk yapılacak neler var?

  Selçuk Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

  1. Efes Antik Kenti. 9.833. Tarihi Yerler Eski Kalıntılar.
  2. Efes Müzesi. 1.024. Özel Müzeler.
  3. Bibliothèque de Celsus. 1.732. Eski Kalıntılar.
  4. Meryem Ana Evi. 2.817.
  5. Efes Antik Kenti Tiyatrosu. 1.183.
  6. Aqua Fantasy Aquapark. 1.045.
  7. Ephesus Terrace Houses. 1.032.
  8. Saint John Kilisesi. 789.

  Selçuk Neyi Meşhur?

  Selçuk’un Nesi Meşhur? Selçuk, her şeyden önce binlerce yıllık tarihiyle meşhur. Efes Antik Kenti ve içerisindeki kalıntılar şehrin dünya çapındaki ünün kaynağı. Bütün bunların yanında güzel Ege havası, eşsiz doğası ve 11 kilometre uzunluğundaki ünlü Efes Sahili de Selçuk’u bu kadar önemli yapan yerlerden.

  Selçuk da ne yenir?

  Selçuk mutfağında denenmesi gereken deniz mahsülleri arasında; midye tava, sardalya buğulaması, sütlü balık yer almaktadır. Selçuk mutfağının sevilen yemekleri arasında ayrıca; Priştine kebabı, kirde kebabı ve Şevket-i Bostan yer almaktadır.

  Efes Antik Kenti tarihi eser midir?

  Efes Antik Kenti Tarihi. Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanan ve Helenistik dönemden tutunda Roma, Bizans (Doğu Roma), Beylikler ve Osmanlı dönemlerine kadar aktif yerleşim yeri olarak kullanılan o soylu şehir; Efes.

  See also:  Kısa Bir Tatil Için Nereye Gidilir?

  Efes’e Izbanla nasıl gidilir?

  Aracı olmayanlar için İZBAN en pratik yol. Önce İzmir’den Tepeköy İZBAN İstasyonu’na gidiyorsunuz, oradan da kart basmadan Selçuk’a ulaşıyorsunuz. İzmir ile Selçuk arası 80 km’lik bir mesafe bulunuyor. Bu mesafe minibüsle 1 saat, İZBAN ile 1 saat 30 dakika civarında sürüyor.

  Efes Antik Kenti ne zaman kazı çalışmaları?

  Efes Antik Kenti’nde 1895 yılından günümüze kadar yapılan kazı, restorasyon ve koruma çalışmaları, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü ve Efes Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Sabine LADSTÄTTER tarafından sunulan konferansa pek çok meslek elemanı ve ilgili tarafından katılım sağlandı.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.