Gordion Kenti Hangi Uygarlığa Başkentlik Yapmıştır?

Cevap : Gordion hangi uygarlığa başkentlik yapmıştır sorusunun cevabı Gordion FRİGYA UYGARLIĞINA başkentlik yapmıştır. Tarihte ve günümüzdeki en önemli olan anti kentlerden biri Gordion Antik Kenti’dir. Frigya’nın başkenti olan Gordion Ankara’nın sınırlarında yer almaktadır.
Gordion (Grekçe: Γόρδιον), Frigya’nın tarihî başkenti olan antik kent. Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı’nın birleştiği noktanın yukarısında kurulu bulunan kent günümüzde Ankara’ya 94 kilometre uzaklıkta, Polatlı’nın 29 kilometre kuzeybatısında yer alan Yassıhüyük’te bulunmaktadır.

Gordion hangi uygarlığa başkentlik?

Frigya Krallığı’nın başkenti, ünlü Gordion şehrinin kalıntıları; Ankara-Eskişehir karayolunun yakınında, Sakarya (Sangarios) ve Porsuk nehirlerinin birbirlerine yaklaştıkları yerde, Polatlı’nın 18 km. kuzeybatısındadır.

Gordion antik kenti niçin yapılmıştır?

Gordion Antik Kenti M.Ö. 800’lü senelerde Frig Kralı olan Gordios’un başkent haline getirdiği şehirdir.

Friglerin genel özellikleri nelerdir?

720 yılında Batı Anadolu’da kurulmuş en kadim medeniyetlerden biridir. Tarihte birçok ilki gerçekleştirmiş olan Frigler, tarım, hayvancılık ve el sanatları gibi farklı alanlarda gelişmişlerdir. Güçlü orduları sayesinde Hititleri yıkan Frig Uygarlığı yaklaşık 250 yıl boyunca Batı Anadolu’da egemenliğini sürdürmüştür.

Kral Midas mezarı nerede?

Gordion ve çevresinde, Frig soylularının mezarının bulunduğu çok sayıda tümülüs yer alıyor. Bunlardan en büyüğü ve ihtişamlısı ise Kral Midas’a ait olduğu söylenen, 55 metre yüksekliğe ve 300 metre genişliğe sahip olan Midas Tümülüsü’dür. Midas Tümülüsü, Yassıhöyük’e yaklaştıkça uzaklardan bile heybetiyle büyülüyor.

Kral Midas Mezarı hangi uygarlığa aittir?

Kral Midas ya da Asur kaynaklarındaki adıyla Muşkili Mita, MÖ 738 – MÖ 696 yılları arasında, Frigya’nın Polatlı’da kurulmuş olan başkenti Gordion’da, yaşamış olan efsanevi Frigya kralıdır.

Antik kenti ne amaçla yapılmıştır?

Efes Antik Kenti’nin; liman ticareti, dışarıdan gelen misafirlerin konaklaması, tapınak, hapishane, kütüphane, tiyatro gibi çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere yapıldığı biliniyor.

See also:  Subat Tatil Ne Zaman?

Gordion daki büyük Tümülüs kime aittir?

Bu sorunun cevabı, Friglerdir. Frigler Anadolu’da Büyük Tümülüsleri inşa etmiş uygarlıktır. Frigler ölülerini tümülüslere ya da kayalara oyulmuş mezarlara gömerlerdi. Büyük Frig tümülüsleri en çok Gordion ve çevresinde, doğudaki Frig yerleşim yeri olan Ankara ve çevresinde bulunur.

Frigler hangi sanat dallarında eserler vermişlerdir?

Frigler, mobilyacılık, madencilik, mozaik ve kiremit alanında önemli sanat eserleri vermişlerdir. Böylece medeniyetlerinin gelişmesinde, büyümesinde, yaygınlaşmasında ve kökleşmesinde önemli bir etki oluşturmuşlardır. Aynı zamanda ticari faaliyetlerini de geliştirmişlerdir.

Frigler neler yapmistir?

Kazılarda makara kulplu bronz tabaklar, kazanlar, altın, gümüş ve bronz yaylı çengelli iğneler, değerli madenlerden giysi kemerleri, tokalar ve zengin bezemeli dokuma ürünleri, ahşaptan ve seramikten hayvan heykelcikleri ve geometrik desenlerle süslü ev eşyaları bulunmuştur.

Hitit devletinin özellikleri nelerdir?

Hititlerin Genel Özellikleri

 • Kafkasya üzerinden Anadolu’ya MÖ.2000 ‘de gelip Kızılırmak yayına yerleştiler.
 • Başkenti Hattuşaş (Boğazköy)
 • Anadolu’da siyasal birliği sağlayan ilk devlettir.
 • Hititlerde meşruti bir yönetim vardı.
 • Hititlerde kraliçeye “Tavananna” denirdi.
 • Friglerin Sanat Eserleri Nelerdir?

  Anadolu Medeniyetleri Müzesinde Görülmesi Gereken 15 Frig Eseri

 • Kybele Başı Kybele Başı, M.Ö.
 • Kakma işlemeli ahşap masa.
 • Servis sehpaları
 • Ahşap kakmalı tabure ve masa parçaları
 • Koçbaşı tunç situla.
 • Oyuncaklar.
 • Savaşan hayvanlar.
 • İçinde şölen kapları bulunan kazan.
 • Yassıhöyükte ne var?

  Ankara, Polatlı İlçesi yakınında,Yassıhöyük köyünde Friglere ait Tümülüsler var. Bunlardan en önemlisi Kral Midas’a ait olanı. Bölgede kazı çalışmaları 1957 de başlamış. Midas Tümülüsü çok önemli bir tarihi yapı.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.