Kapadokya Kim Tarafından Keşfedildi?

Kapadokya’nın bilinen ilk halkları, Luviler ve Hititler’dir. Bölgede M.Ö. 2500 sonlarında Asurlular ticaret kolonileri kurmuşlardır. Anadolu’nun gerçek yazılı tarihini anlatan en eski belgeler Asur ticaret kolonilerinden kalmış olan Kapadokya tabletleridir.

Kapadokya nasıl bulundu?

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir.

Nevşehir’de eskiden kimler yaşamış?

5000-4000 arasında Kapadokya’da küçük krallıklar yaşamıştır. Kapadokya’nın bilinen ilk halkları, Luviler ve Hititler’dir. Bölgede M.Ö. 2500 sonlarında Asurlular ticaret kolonileri kurmuşlardır.

Kapadokya’da kimler yaşamıştır?

Kapadokya tarih öncesi devirlerden başlamak üzere sırasıyla Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar egemenliğinde kalmıştır. Bizans döneminden başlamak üzere bölgede ağırlıklı olarak Hıristiyan toplulukları yaşamıştır.

Kapadokya neden ünlü?

Kapadokya’nın benzersiz ve tuhaf görünen manzarası onu büyülü yapan en önemli özelliklerinden biridir. Cisimlere, insanlara ya da hayvanlara benzetilen kayalıklar, ilginç şekillerdeki mağaralarıyla tuhaf bir atmosferi olan Kapadokya bölgesi başka bir gezegen gibidir.

Nevşehir i kim fethetti?

1071 Malazgirt Zaferinden sonra AnadoluFâtihi Kutalmışoğlu Süleyman Şah, bütün Anadolu gibi bu bölgeyi de fethetti.

Kapadokya’nın hikayesi nedir?

Kapadokya bölgesi 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır.

Kapadokya hikayesi nedir?

Hikayeye göre, Kapadokya’da peri padişahının güzeller güzeli kızı bir çobana âşık olmuş. Peri padişahının tüm engellemelerine karşın kızı çobana kaçmış ve evlenmişler. Zaman içinde bir de çocukları olmuş. Peri padişahı ise bu haberi aldığında daha çok öfkelenmiş ve çoban ile kızını bulması için askerlerini göndermiş.

See also:  Adli Tatil Ne Zaman Bitiyor 2017?

Kapadokya neden güzel atlar ülkesi denir?

Persler tarafından kurulmuş, korunmuş ve sınırları genişletilmiş Kapadokya krallığı döneminde bölgede son derece güzel ancak bir o kadar da vahşi atlar bulunması ve bu durum dönemin meşhur olaylarından olmasından kaynaklı, Persçe’de Kapadokya krallığı topraklarına KATPATUKA yani Güzel Atlar Ülkesi denildiği

Peri bacalarında kim yaşamış?

Bölgenin doğal binaları olan peri bacalarının içleri, ilk insan yerleşiminin olduğu Paleolitik dönemde oyulmaya başlamış. Hititlerin yaşadığı dönemlerden sonra, 3. Yüzyılda ilk Hristiyanların inançlarını özgürce yaşayabilmeleri için hem bir sığınak, hem bir ibadethane hem de ev olarak kullanılmış.

Nevşehir hangi beylik?

Beylikler Dönemi

Anadolu Selçuklu Devleti parçalanınca önce Moğolların, ardından Anadolu Valisi Timurtaş’ın ve daha sonra da Eretna Bey’in egemenliğine giren Nevşehir, 1381’de Kadı Burhanettin tarafından ele geçirildiyse de 1397’de Karamanoğulları egemenliğine girdi.

Nevşehir Hangi millet?

1887 Konya Vilayet Salnamesi’ne göre Nevşehir ve Ürgüp’ün 67.143 olan toplam nüfusu içinde 55.207 nüfusla Müslümanlar çoğunluktadır. Müslümanlardan sonra en kalabalık dini ve etnik grup 11.397 kişi ile Ortodoks Rumlardır.

Kapadokya hangi bölgedir?

Kapadokya Anadolu tam ortasında bulunan Nevşehir şehrinde yer almaktadır. Aynı zamanda Kırşehir, Aksaray ve Niğde ile Kayseri ilinin bazı bölümlerinde de yer aldığını söylemek mümkün.

Kapadokya neresidir özellikleri nelerdir?

Kapadokya Bölgesi Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.

Nevşehir neyi ile ünlüdür?

Nevşehir’in Meşhur Yemekleri

 • Nevşehir’in Meşhur Yemekleri. Yaprak Sarma. Yaprak Sarma.
 • Testi Kebabı Testi Kebabı
 • Soğanlama. Soğanlama.
 • Sütlü Çorba. Sütlü Çorba.
 • Düğü Çorbası Düğü Çorbası
 • Ayva Dolması Ayva Dolması
 • Köftür. Köftür.
 • Kuru Kaymak. Kuru Kaymak.
 • See also:  Efes Antik Kenti Hangi Uygarlık Tarafından Yapılmıştır?

  Neden kapadokyaya gitmeliyiz?

  Kapadokya’daki doğa harikası peri bacalarını galakside başka bir hiç yerde göremezsiniz. Derinkuyu ise tüm Kapadokya’dan farklı bir yer. Şehirde sizi tuhaf bir huzur karşılar. Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara, Gülşehir size tatmadığınız eşsiz duygular verir.

  Göreme nin neyi meşhur?

  Göreme neyi meşhur diye sorarsanız, akıllara ilk olarak testi kebabı geliyor. Nevşehir’de üretimi yaygın olan toprak testi ve kaplar, Göreme mutfağında önemli bir konuma sahip. Bölgenin en meşhur yemeği olan testi kebabı, yörede üretilen toprak testiler içinde pişiriliyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.