Machu Pıcchu Antik Kenti Nerede?

MACHU PİCCHU ANTİK KENTİ NEREDE? Güney Amerika’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan Machu Picchu Antik Kenti, Peru’nun Cusco şehrine 88 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. And Dağlarının zirvesinde konumlandırılmış olan antik şehir; 2430 metre yükseklikte Urubamba Vadisi üzerinde yer almaktadır.
And Dağları’nın bir dağının zirvesinde, 2.430 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru’nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir.

Peki, Machu Picchu ’nun neresinde?

Şehir, İnka başkenti Cuzco ’nun sadece 80 kilometre ötesinde olduğu halde, İspanyollar hiçbir zaman Machu Picchu ’yu bulamamışlardır. Yağmalanmayan ve yıkıma uğramayan bu kent yıllarca saklı kalmıştır.

En çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Machu Picchu Adası?

Kent, Cuzco’nun 80 kilometre kuzeybatısında olup Machu Picchu Dağı’nın doruğundadır. Ortalama deniz seviyesinin 2.430 metre yukarısında bulunur ve Güney Amerika’nın en önemli arkeolojik alanlarından biridir. Latin Amerika’daki en çok turistin ziyaret ettiği bu alan Peru’nun da en ilgi çekici yeridir.

Kimler Machu picchu’yu keşfediyor?

Bingham ’dan önce başkalarının da Machu Picchu ’yu keşfettiğine, ancak dünyaya duyurmadıklarına dair söylentiler mevcuttur. 1983’te ise UNESCO bölgeyi Dünya Mirasları Listesi ’ne almıştır; şehir UNESCO tarafından “ mimarinin mutlak başyapıtı ve İnka Medeniyeti’nin benzersiz tanığı ” olarak tanımlanmıştır.

Machu Picchu neden önemli?

Kent, Cuzco’nun 80 kilometre kuzeybatısında olup Machu Picchu Dağı’nın doruğundadır. Ortalama deniz seviyesinin 2.430 metre yukarısında bulunur ve Güney Amerika’nın en önemli arkeolojik alanlarından biridir. Latin Amerika’daki en çok turistin ziyaret ettiği bu alan Peru’nun da en ilgi çekici yeridir.

Peru hangi ülkeye ait?

República del Perú (yardım·bilgi), Quechua: Piruw Mama Llaqta, Aymara: Piruw Suyu) Güney Amerika’nın batısında bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus’la sınırlıdır.

See also:  Okulllar Ne Zaman Tatil?

Machu Picchu nasıl bir yer?

Cusco’ya bağlı Kutsal Vadi Bölgesi’nde deniz seviyesinden 2.430 metre yükseklikte konuşlanmış 15. yy İnka Uygarlığı yerleşimi Keçuva dilinde machu (yaşlı) pikchu (zirve) “Yaşlı Zirve” demek. Machu Picchu klasik İnka stilinde taş duvarlarla inşa edilmiş bir şehir.

Peru hangi kuşakta?

Tropikal kuşakta ve çöl bir alanda olmasına rağmen Pasifik Okyanusu’ndan gelen soğuk su akımının yarattığı serinlikle biraz olsun rahatlıyor.

Machu Picchu neden inşa edilmiştir?

Peru’nun güneyindeki antik İnka şehri Machu Picchu, And Dağları’nda 2430 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer alır. 1438-1472 yılları arasında hüküm süren İmparator Pachacuti için inşa edildiği düşünülen şehir, 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmişti.

Peru güvenli bir ülke mi?

Peru’ya ziyaret etmeden önce A,B, tetanos, kuduz, sarıhumma, tifo, menenjit, difteri aşılarının vurulması elzemdir. Perulular sıcakkanlı, yardımsever ve arkadaş canlısı bir ulustur. Şehir içinde rahatlıkla otobüs veya taksiye binebilirsiniz. Herhangi bir tehlikeli durumla karşılaşmanız çok düşük bir ihtimaldir.

Peru hangi ülkenin sömürgesi?

Peru, İspanya’ya bağlanarak İspanyol sömürgesi haline gelmiştir.

Peru neyi ile meşhur?

Peru Latin Amerika’nın en büyük altın, kalay ve kurşun üreticisi; dünyanın en büyük ikinci bakır üreticisi (Şili’den sonra). Peru doğal felaketler konusunda şanssız bir yer, depremden yanardağ patlamalarına, sellerden, toprak kaymalarına her türlü felaketin görülme sıklığı oldukça yüksek.

Peru ya nasıl gidilir?

Peru’ya Türkiye’den seyahat etmek istiyorsanız aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Fakat Başkent Lima’ya en az bir aktarmalı uçuşlar bulabilirsiniz. Yolculuk 15 saat ile 30 saat arası sürebilmektedir. Bir diğer ulaşım yolu ise Kolombiya ve Brezilya’dan Amazon Nehri’ni kullanarak Peru’ya seyahat etmektir.

Inka medeniyeti hangi ülkede?

İnka medeniyeti, Güney Amerika’nın batı kıyısındaki And Dağları bölgesindeki Cuzco şehri civarında, efsanevi kralları ve ilk Sapa Inca olan Manco Capac’ın 11. yüzyılda Cuzco Krallığı’nı kurmasıyla başlamıştır.

See also:  Adrasan Nerede Ne Yenir?

Peru’da hangi mevsim yaşanıyor?

Türkiye ile farklı yarım kürelerde bulunan Lima’nın mevsimleri de farklı olmaktadır. Türkiye’de aralık-şubat ayları arasında kış mevsimi yaşanırken Peru’da bu dönem yaz mevsiminin yaşandığı dönemdir. Aynı şekilde haziran- ağustos ayları Türkiye için yaz mevsimi demekken Peru için kış mevsimi demektir.

Peru hangi yarım kürede?

Peru, ekvatorun 1.111,95 km güneyinde yer alması nedeniyle güney yarım kürede bulunan ülkelerden biridir.

Peru hangi enlemde?

Güney Amerika’nın batı kıyısında 0°3′-18°24′ güney enlemleri ve 69°55′-81°21′ batı boylamları arasında yer alan ve kuzeybatısında Ekvador, kuzeydoğusunda Kolombiya, doğusunda Brezilya ve Bolivya, güneyinde Şili ve batısında Pasifik Okyanusu ile çevrili bağımsız bir Latin Amerika ülkesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.