Pamukkale Nereye Bagli?

Toplamda 344.065 kişilik nüfusa sahip bir ilçedir. Türkiye’nin batısında Ege Bölgesinde bulunan Denizli iline bağlıdır. Pamukkale Hangi İle, Nereye Bağlıdır? Pek çok kişi ülkemizde yer alan ilçelerin hangi illere bağlı olduklarını bilmemektedir. Pamukkale ilçesi de bunlardan birisidir.
Pamukkale ülkemizin güneybatısında bulunan Denizli ilinde bulunur ve ülkemizin en ünlü turizm yerlerinden olan doğal bir bölgedir. Pamukkale, Menderes Nehri Vadisi’nde yer alır.Unesco Dünya mirasları Listesinde yer alan Pamukkale Travertenleri ile ünlüdür.

Pamukkale ilçesi nereye bağlı?

Pamukkale, eski adıyla Akköy, Denizli’nin en büyük nüfuslu ilçesi. 12 Kasım 2012’de TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile adı değiştirilmiştir. 61 mahalleden oluşmaktadır. 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası sayılan Pamukkale (Hierapolis) travertenleri bu ilçededir.

Pamukkale travertenleri Hangi Bakanlığa Bağlı?

Pamukkale – Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü

Pamukkale merkez ilçe mi?

Denizli’nin ilçeleri 19 tanedir. Merkez ilçeler: Merkezefendi. Pamukkale.

Denizli Sevindik nereye bağlı?

Merkezefendi ilçesine bağlıdır. Sevindik Mahallesi haritası Denizli ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Sevindik Mahallesi posta kodu 20020. Sevindik Mahallesi GPS koordinatları 37° 48´ 23.6448′ ve 29° 6´ 20.2428′.

Pamukkale travertenleri kim işletiyor?

DENİZLİ- UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale’nin, ören yeri işletmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile İl Özel İdareleri kapatılmıştı. Böylece Pamukkale Ören Yeri’nin işletmesinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur?

Kaynaktan çıkan 35.6 Co sıcaklğında,içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidro Karbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbonmonoksit uçarak,kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır.

Pamukkalenin özellikleri nelerdir?

Bileşiminde kalsiyum karbonat dışında sülfat, sodyum, demir, potasyum, magnezyum, serbest karbondioksit bulunuyor. Tortullu kayaç traverten terası, pamuk gibi beyaz ve ilk halinin yumuşaklığı nedeniyle Pamukkale adını alan bölgede, 33-35 °C sıcaklık aralıklarında 17 adet sıcak su alanı bulunuyor.

See also:  Antalya Adrasan Sahili Nerede?

Denizli merkezi hangi ilçe?

Denizli merkez ilçe ikiye ayrılıyor. Denizli’nin bu yasayla birlikte meydana gelecek iki ilçesinden biri Merkezefendi, bir diğeri ise Pamukkale Belediyesi olacak.

Denizli merkez neresi?

Denizli Merkez Ege bölgesinde yer almakta olup, Denizli Merkez ilçesi Denizli iline bağlıdır. Denizli Merkez yüzölçümü 12,134 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 13. en büyük ilçesidir.Denizli Merkez haritası konumu ise 37° 46′ 58.8576” Kuzey ve 29° 5′ 46.7988” Doğu gps koordinatlarıdır.

Denizli Merkez Efendi nereye bağli?

Merkezefendi Mahallesi Denizli ilinde yer almakta olup, İlbadı semtinde bulunan Merkezefendi Mahallesi Denizli Merkez ilçesine bağlıdır.Merkezefendi Mahallesi haritası konumu ise 37° 47′ 0.6576” Kuzey ve 29° 4′ 37.9740” Doğu gps koordinatlarıdır.

Sevindik hangi belediyeye bağlı?

Sevindik Mahallesi Denizli ilinde yer almakta olup, Sümer semtinde bulunan Sevindik Mahallesi Denizli Merkez ilçesine bağlıdır.Sevindik Mahallesi haritası konumu ise 37° 48′ 23.6448” Kuzey ve 29° 6′ 20.2428” Doğu gps koordinatlarıdır.

Denizli Akhan Mahallesi hangi ilçede?

Akhan Mahallesi Denizli ilinde yer almakta olup, Akkale semtinde bulunan Akhan Mahallesi Denizli Merkez ilçesine bağlıdır.Akhan Mahallesi haritası konumu ise 37° 48′ 51.5088” Kuzey ve 29° 8′ 29.4288” Doğu gps koordinatlarıdır. Akhan Mahallesi bağlı olduğu Denizli Merkez ilçe merkezine 5 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.