Perge Antik Kenti Hangi Ilimizdedir?

Perge Antik Kenti, Antalya sınırları içindedir. Antalya’nın Aksu ilçesinde konuşlanmıştır.
Perge Antik Kenti (Antalya)

Perge hangi antik bölgede?

Perge (Yunanca: Πέργη Perge), Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki akropolisin Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir.

Perge nerede bulunmaktadır?

Perge Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 17 kilometre doğusunda bulunan Aksu ilçesinde yer alır. Hitit Dönemi’nde varlığını sürdürdüğüne inanılan ve ‘Parha’ diye bilinen kent Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en düzenli kentlerinden biri olmuştur.

Demre ve Perge nerede?

Perge Antik Kenti Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Daha genel olarak ele almak gerekirse Antalya’nın 18 kilometre doğusunda yer alan Aksu ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

Antalya merkezden Pergeye nasıl gidilir?

Perge Antik Kenti, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde. Antalya’dan Aksu’ya gitmek için AC03, AF04, AU37, AF04A otobüslerle kent merkezinden ulaşabilirsiniz. Aksu’ya vardıktan sonra Perge tabelalarını takip edip yaklaşık 2 km’lik yolun sonunda Perge Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz.

Sard şehri nerede?

Manisa İli, Salihli İlçesi, Sart Beldesi sınırları içerisinde yer alan Sardes Antik Kenti, Demir Çağı Lidya Krallığının başkentidir.

Perge Antik Kenti müze kart geçerli mi?

Perge ören yerinin çok ilginç bir yapısı var. Sütunlu cadde üzerinde çok yunanca yazılar göreceksiniz. Ulaşımı diğer ören yerlerden herhalde en kolayıdır ve müze kart geçerlidir eğer kartınız yok ise giriş 25 ₺.

Perge nedir ne işe yarar?

merkezi sinir sistemi tedavisinde kullanılan, kırmızı reçete ile satılan ve hiçbir eczanede bulunmayan ilaç.

Perge Bira nerenin malı?

Blogdaki ikinci tadımımızda Türkiye’de pek bilinmeyen (en azından Marmara Bölgesi’nde) Antalya kökenli bir birayı inceliyor olacağız. Perge Pilsner asıl ilgi alanı turizm olan Süral Grup tarafından üretiliyor. Antalya bölgesinin ilk beş yıldızlı otelini Süral Grup açmış 1986 yılında.

See also:  Ikinci Dönem Ara Tatil Ne Zaman?

Side ve Perge nerede?

Antalya ile Alanya arasında kalan Side, Antalya merkeze 80 km, Alanya’ya ise 60 km mesafededir. Aspendos Antik Kenti’ne 35 km ve Perge Antik Kenti’ne de 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan Side, Manavgat ilçesine bağlıdır.

Aspendos nerede nedir?

Aspendos veya Belkıs Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan antik tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.

Selge nereye bağlı?

Selge – Antalya

Antalya İli, Manavgat ilçesi, Altınkaya (Zerk) Mahallesi’nde yer almaktadır. Antalya- Manavgat karayolunun Taşağıl yol ayrımından itibaren kuzeye doğru Köprüçay Irmağı’nı takip eden 55 kilometre uzunluğunda asfalt bir yolla ulaşılır.

Zeugma Antik Kenti nerede?

Belkıs/Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ili, Nizip İlçesi, Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır.

Aspendos ücretli mi?

Aspendos antik kentine giriş ücreti kişi başı olarak 50 TL’dir. – Tarihi bir antik tiyatrosu bulunmaktadır. – Uzun ve dar bir alana inşa edilmiştir.

Side antik Kenti ücretli mi?

Antik Kentte, Side Müzesi ve Antik Tiyatro dışındaki ziyaretler ücretsizdir. Side Müzesi 25, Antik Tiyatro 45 TL karşılığında ziyaret ediliyor. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08:30-19:30, 03 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08:30-17:30 saatleri arasında haftanın istediğiniz günü ziyaret edebilirsiniz.

Perge Antik Kenti hangi otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Perge Antik Kenti yakınından geçiyor: 526, AF04A, BA22, MK81A.

Perge ve Side antik Kenti kim buldu?

Dr. Arif Müfit Mansel’in asistanlığını yapmaya başlayan Jale İnan, çok zor koşullarda gerçekleşen bir eğitim misyonunu da üstlendi. Yine aynı yıl Arif Müfit Mansel’le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya’nın Side ve Perge antik kentlerinde kazılara başladı ve bu kazılar, kesintisiz devam etti.

See also:  Lösev Onkoloji Kenti Nerede?

Side ve Perge nerede?

Antalya ile Alanya arasında kalan Side, Antalya merkeze 80 km, Alanya’ya ise 60 km mesafededir. Aspendos Antik Kenti’ne 35 km ve Perge Antik Kenti’ne de 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan Side, Manavgat ilçesine bağlıdır.

Gordion antik şehri nerede?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Friglerin başkenti Gordion, antik kent, tümülüsler ve buradaki çalışmalarda bulunan tarihi eserleri ile Anadolu tarihine ışık tutuyor. Ankara’nın Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyü, 4 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

Truva antik kenti nerede bulunur?

Çanakkale il sınırları içinde, günümüzde Hisarlık olarak adlandırılan arkeolojik bölgede yer alır. Çanakkale Boğazı’nın güneybatı ağzının hemen güneyinde ve Kaz Dağı’nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.