Pisidia Antik Kenti Nerede?

Pisidia Antiocheia Antik Kenti, Isparta’nın Yalvaç ilçe merkezinin 1 km kuzeyinde Sultan Dağının güney yamacındaki vadi üzerinde yer almaktadır. Pisidia Antiocheia Antik Kenti Nasıl Gidilir? Buraya ulaş mak için ilk başta Yalvaç ilçesine ulaşmanız gerekmektedir.
Antiokheia, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği Göller Yöresi’ nde, Isparta iline bağlı Yalvaç ilçesinin yaklaşık 1 km. kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

Pisidia nerenin başkenti?

Pisidia Bölgesinin Başkenti Yalvaç – Memurlar.Net.

Pisidia hangi bölge?

Pisidya, Anadolu’nun güney kesiminde antik bölge. Kuzeyde ve batıda Frigya, güneybatıda Likya, güneyde Pamfilya, doğuda Likaonya ile çevrilidir. Bugünkü Isparta ilinin tümünü, Afyonkarahisar, Burdur, Antalya ve Konya illerininde bazı bölümlerini de içine alıyordu.

Pisidia Antiokheia antik kenti nerede?

Antiocheia, Pisidya (Yunanca’da Αντιόχεια της Πισιδίας, Latince’de Antiochia Caesareia veya Antiochia Caesaria), Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktadaki Göller Yöresi’nde, Pisidya ve Frigya’nın sınırında bulunan antik kenttir. Antiochia in Phrygia olarak da bilinir.

Yalvaç’ta ne yapılır?

Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

 • Hoyran Gölü Hoyran Gölü, kuzeyinde ve doğusundan Yalvaç içerisinde yer almaktadır.
 • Yalvaç Müzesi.
 • Pisidia Antiocheia Antik Kenti.
 • Devlethan Camii.
 • Hoyran Kaya Mezarları
 • Anlatan Meydanı
 • Taşevi Halk Plajı
 • Tarihi Çınar Ağacı
 • Antiochia hangi dilde?

  Antiochia ad Orontes kuruluşundan itibaren farklı toplulukların bir arada yaşadığı renkli şehir hayatıyla ünlenmiştir. Şehrin Hellenistik kültürü yedinci yüzyılda Arap hakimiyetine girmesine kadar sürmüş, kentte Yunanca hakim dil olarak kalmıştır.

  Pamfilya bölgesi neresidir?

  Pamfilya, Anadolu’nun güneyinde Aksu çayının doğusundan başlayarak Antalya ilinin doğusuna kapsayan antik Likya Birliği ve Kilikya arasında kalan bölgedir. Antik çağda pek çok ırkın bir arada yaşadığı Pamfilya kenti bu özelliğiyle diğer kentlerden ayrılmaktadır.

  Yalvaç Neyi Meşhur?

  Yalvaç kahvaltı sofrasının vazgeçilmez lezzetleri arasında yöreye özgü; mahalle fırınında çömlek içersinde pişirilen keşkek, bulamaç çorbası, yarma buğdaydan hazırlanan tarhana çorbası, camız (manda) kaymağı, yumurta, tereyağı, çökelek ve diğer peynir çeşitleri, haşhaş, domates, salatalık, sucuk, biber, mıkna ve

  See also:  Pamukkale Turizm Sahibi Kim?

  Yalvaç’ta Nerede ne yenir?

  Yalvaç mutfağına ait önemli yemekler arasında yoğurt çorbası, fasulye ve ıspanak boranisi, su böreği, keşkek gelir. Yalvaç’ın geleneksel yemeklerinden olan keşkek, pek çok yerde yapılan bir yemek olsa da hazırlanışı ile diğerlerinden ayrılır.

  Yalvaç ismi nereden gelir?

  Etimoloji. Buraya Selçuklular devrinde yerleşen Oğuz Türk oymağının “Yalvaçlılar” olmasından dolayı bu dönemden sonra yerleşke ‘Yalvaç’ olarak anılmaya başlanmıştır. ‘Yalvaç’ kelimesi “peygamber, resul, elçi, yol gösterici” sözlük anlamı gelmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.