Pompeiopolis Antik Kenti Nerede?

Pompeipolis Antik Kenti – Kastamonu Taşköprü İlçesi merkezinde bulunan antik kent MÖ 64 yılında Romalılar tarafından Paphlagonia (Paflagonya) Eyalet Merkezi olarak kurulmuştur.
Pompeipolis Antik Kenti – Kastamonu Pompeiopolis, Taşköprü’nün kuzeyinde, Kastamonu’nun 45 km. kuzeyinde yer almaktadır. Zımbıllı tepesi, iki tepeden daha yüksek olanı akropol olarak kullanılmış ve iki tepenin etrafındaki düz alan Pompeiopolis’in yerleşim alanını oluşturmaktadır.

Soli neresi?

Soli (Soloi, Solipolis ve Pompeopolis olarak, ayrıca Yunanca Σόλοι olarak da bilinir), Mersin’de antik bir kent.

Paphlagonia antik kenti nerede?

Paphlagonia veya Paflagonya, Anadolu’nun, Karadeniz’in kıyısında, Pontus ve Bitinya arasında kalan eski bir bölgedir.

Mersin Soli nereye bağlı?

Semt/Mahalle olarak Menderes Mh. ve Mezitli ilçesine bağlıdır. Ptt-soli Şubesi haritası Mersin ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Ptt-soli Şubesi posta kodu 33190. Rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) 9 metredir.

Salamis Antik Kent kimler tarafından yapılmıştır?

SALAMİS ANTİK KENTİ TARİHÇESİ Şehir Bronz Çağı sonlarında başlayan göçler sırasında, Anadolu’dan gelen kavimler ve bunlara Yunanistan’dan gelerek Kilikya’da katılan Akalar tarafından kurulmuştur. Truva kahramanlarından ve Salamis adası kralı Telamon’un oğlu Tefkros şehrin kurucusu olarak bilinmektedir.

Pontus bölgesi hangi illerimiz sınırları içerisindedir?

PONTOS. Günümüzde Samsun, Ordu, Giresun. Trabzon, Amasya Gümüşhane, Tokat Bayburt illerini kapsar. Karadeniz kıyısında yer alan bölgeyi, batıda Kızılırmak ( Halys ) ile doğuda Çoruh ( Akampsis ) nehirleri sınırlar.

Taşköprü’de ne yapılır?

Kastamonu Taşköprü Gezilecek Yerler

 • Kent Müzesi.
 • Taşköprü
 • Delibey Sokağı ve Delibey Konağı
 • Gizlice Konağı Bahçesi.
 • Donalar Kaya Mezarı
 • Şeyh Hüsameddin Tekke Cami.
 • Kara Mustafa Paşa (Taş) Camii.
 • Pompeipolis Antik Kenti.
 • Hierapolis kaç yıllık?

  Hem kültürel hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ nde yer alan ve dünyada eşi benzeri olmayan 2500 yıllık Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’ nde bulunan ve gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları neticesinde, Antalya Perge Tiyatrosunun dışında hiçbir antik tiyatroda bulunmayan mitolojik kabartmaları,

  See also:  Pamukkale Hangi Kayaclardan Olusur?

  Mersin Mezitli arası ne kadar?

  İl seçenekte Mersin ile Mezitli arasındaki ortalama mesafe 34 km’dir. Yolculuk yaklaşık 56 dakika sürmektedir.

  Mersin il merkezi neresi?

  Dördü merkez ilçe olmak üzere 13 ilçesi vardır. Mersin Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir liman kentidir. Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanları arasındadır.

  Mersin
  Mersin’in Türkiye’deki konumu
  Ülke Türkiye
  Bölge Akdeniz Bölgesi
  İdare

  Mersin Mezitli denizi nasıl?

  Temiz bir deniz yapısı bulunduğu için Mavi Bayraklı Plaj olarak nitelendirilmiştir. İnce kumlarla kaplı zemini ve hemen derinleşmeyen denizi ile yüzmeye elverişlidir. Bölgede bulunan yeşillik alan, piknik yapmaya uygun ortam oluşturmaktadır.

  Salamis Harabeleri neden yapıldı?

  Kentin surlarının, M.S. 7. yüzyıldaki Arap (İslam) akınlarına karşı inşa edilmiş olduğu düşünülmektedir. Kentin iki ayrı limanı bulunmuştur. Bunlardan biri kentin güneydoğusunda, Salamis’in en eski limanıdır.

  Karpaz nereye bağlı?

  Karpaz Yarımadası (Yunanca: Καρπασία), Kıbrıs adasının kuzeydoğu ucundan uzanan, sivri ve uzun yarımada. Fiilî olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kontrolündedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.