Telmessos Antik Kenti Nerede Yer Alır?

Telmessos Antik Kenti, Muğla’ya bağlı Fethiye ilçenin tarihteki ilk yerleşim yeri olma özelliği taşımaktadır. Telmessos Antik Kenti’nin ismini kesin olmamakla birlikte söylentilere göre Apollon’un oğlu Telmessos’tan almıştır.

Likya antik kenti nerede?

Likya Uygarlığı Antik Kentleri (Antalya ve Muğla) Antik Likya Uygarlığı Kentleri, Akdeniz Bölgesi’nde Teke Yarımadası’nda yer almaktadır. Antik Likya, güneyde Akdeniz, batıda Karya ve doğuda ise Pamfilya ile komşudur.

Kadyanda antik kenti nerede?

Fethiye’ye 24 km. mesafede Üzümlü Beldesi’nin güney – doğusunda bir tepede kuruludur. Antik Çağ’da Kaunos – Araxa yolu üzerinde bulunuyordu. Kadyanda örenyerinde, kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü, kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlenebilen kalıntılardır.

Antalya Termessos nerede?

Telmessos Antik Kenti, Muğla İlinin Fethiye İlçesi’nin sınırları içerisinde bulunan antik Kent, Kesin bir tarihide olmasa da M.Ö 3 bin yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Antik Kentin en önemli özelliği Fethiye ilçesindeki en eski yerleşim yeri olma özelliğidir.

Likya nereye bağlı?

Bölge Antalya’nın batısını, Muğla’nın güneydoğusunu ve Denizli ile Burdur’un güneyini kapsar. Tarihsel olarak sınırları batıda Dalaman Çayı, doğuda bugünkü Kemer ile sınırlıdır. En kuzeyi Burdur’un Gölhisar ilçesidir.

Likya Yolu Nereden nereye?

Fethiye’den başlayıp Antalya’nın Beldibi beldesine kadar uzanan bu yol, antik zamanda bölgede yaşamış Likya Uygarlığı sebebiyle bu ismi almış.

Cadianda nerede?

Kadyanda Antik Kenti (Cadianda), Muğla’nın en güzel tatil yerlerinden Fethiye’ye 24 km uzaklıktaki şirin Yeşilüzümlü köyüyünün eteklerinde olduğu Geyran Dağında bir tepe üzerine kurulu. Antik Çağda atletizm merkezi olarak bilinen Kadyanda, Likya Birliğine katılmış son kent olmasıyla da tarihte yerini almış.

Termessos hangi ilde?

Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın güneybatısında doğal bir platform üzerine kurulmuştur.

See also:  Anaokulu Ne Zaman Tatil?

Termessos hangi ilimizdedir?

Antalya Döşemealtı sınırları içerisinde yer alan Termessos Antik Kenti şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta, Korkuteli yolu üzerinde kalıyor.

Termessos tapınağı nerede?

Termessos, Akdeniz Bölgesinde Antalya ili sınırları içinde yer alıyor. Ören yeri, Termessos Güllük Milli Parkı içinde bulunuyor. Antalya-Korkuteli karayolunun 24. Kilometresinden sola dönüldüğünde Güllük Dağındaki ören yerine ulaşılıyor.

Likya yolunda Nerede Kalınır?

Fethiye Ovacık

 • Ölüdeniz Doğa Kamp.
 • Sultan Motel. Likya Yolu Ovacık başlangıç noktasında.
 • Faralya Limon Hotel – Konaklama ve Çadır kurma imkanı Faralya çıkışında yer alıyor.
 • Gül Pansiyon. Faralya içerisine, Likya Yolundan inince karşınızda kalıyor.
 • Faralya Misafir Evi.
 • George House.
 • Bağ Camp Kabak.
 • Mandala Camping.
 • Likyalilar kim?

  Herodot’a göre Likyalılar Girit kökenli olup, Kral Minos tarafından yurtlarından sürülen ve Minos’un kardeşi Sarpedon liderliğindeki bir grubun uzantılarıdır. Güneybatı Anadolu’da o çağa kadar ‘Milyas’ olarak anılagelmiş, ve ‘Solymoi’ (veya ‘Milyalılar’) şeklinde kayda geçmiş bir halkın topraklarına yerleşmişlerdir.

  Likya hangi deniz?

  Günümüzde Teke Yarımadası olarak adlandırılan, Antalya ile Fethiye körfezleri arasındaki Akdeniz’e uzanan yarımada antik coğrafyada Likya olarak adlandırılmıştır. Bölgenin güney sınırı Akdeniz ile belirlenmiş; doğu, batı ve kuzey sınırları ise tarihi süreç içinde dönemlere göre değişiklik göstermiştir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.