Kış Kampı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

968
0

Bir kış kampı gezisi yapmanın avantajları, maceranız da size rahatsızlık verecek böcek veya kalabalık olmamasıdır.

Bununla birlikte, doğadan en iyi şekilde yararlanmak ve kendinizi soğuk hava koşullarından korumak istiyorsanız hazırlıklı olmanız gerekir.

Önemli hazırlıklar yapılması gerekir. Büyük suprizler ile karşılaşmamak için öncelikle kamp yapılacak bölgenin bir kaç günlük hava tahminlerini incelemek gereklidir.

Ve bunun yanında size hayati önem taşıyan bir kaç tüyo vermek istiyorum.

Bu bilgiler hem sizin hem de birlikte kamp yapacağınız arkadaşınızın hayatını kurtarabilecek öneme sahip bilgiler olabilir. Kamp yapacağınız arkadaşınız yada arkadaşlarınız ile uyumlu olmanız da büyük faydalı bir etkendir.

Kış Kampında Nelere Dikkat Edilmelidir

Özellikle kış kamplarında doğaya tek başınıza gitmeyin.

Kamp yapacağınız bölgeye yabancı iseniz acil durumlarda yardım isteyebileceğiniz acil numaraları; kolay ulaşabileceğiniz şekilde muhafaza ediniz.

Bölgedeki yolları öğrenmeye çalışın.

Karda yapılan kamplarda çığ oluşabilecek olan açık dağ yamaçlarından uzak durun.

Acil durumlar için yanınızda ilave yiyecekler bulundurun.

Kampta bulunacağınız tarihi eş dost yada akrabalarınızdan bir kaçına bildirmeniz de fayda var.

Şapka ve Eldiven

Soğuk hava şartları ve karlı kamp maceralarında soğuğa dayanıklı kıyafetlerin yanı sıra en önemli gereç şapka ve eldivendir. Bu malzemeler büyük ihtimalle yanınızda olacaktır ama kaybetme ihtimaline karşı yanınızda fazladan birer şapka ve eldiven bulundurmakta fayda var.

Kamp Alanını Hazırlaması

Karlı bir alanda kamp kuracaksanız eğer önce karları iyice üzerinde gezerek ezmeniz gerekir. Çünkü çadır kurulduktan sonra içinde hem rahat hareket edebilirsiniz hem de bastırınca yumuşak kar yüzünden çadıra hasar vermemiş olursunuz.

Hatta çadır kuracağınız yerin etrafına kar yığarak vede bir çökek hazırlayarak çadırın bir duvar örmüş olursunuz ve rüzgardan etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Doğada Cihazlarımızı Korumanın Yolları

İçme Suyu İçin Kar Kaynatın

Soğuk havada bakteriler ve mikroplar ölmeden yaşayabildiği için sürekli olarak kar kaynatın ve bunu içme suyu olarak kullanın. Süzgece gerek kalmadan sürekli içme suyunuz olmuş olacaktır.

Çadırı Bağlayın

Çadır kuracağınız yeri önceden hazırlamış olmanıza rağmen gece uyurken ortaya çıkabilecek kuvvetli rüzgarlara karşı çadırınızın kazıklarını kesinlikle yere çakmayı ihmal etmeyin.

İki Katlı Mat

Kar üzerinde yada donmuş bir zemin üzerinde uyumak sizin kolay hastalanmanıza neden olabilir. Uyku tulumunuz ve çadır kumaşının haricinde sizi bu etkenlere karşı koruyacak en önemli malzeme mat dır. Kötü hava koşullarına daha dayanıklı olabilmeniz için uyku matı iki katlı olursa daha faydalı olacaktır.

Bot ve Çizmeler

Soğuk havaya karşı dayanıklı malzemelerden üretilmiş bir çok bot ve çizme modeli vardır. Outdoor yada waterproff özelliği bulunan özel üretilmiş ayakkabılar tercih edilir genellikle. Fakat bu ayakkabıların bir özelliği ayağınıza nasıl bir sıcaklıkta giydiyseniz uzun bir süre o sıcaklıkta kalmalarıdır.

Çünkü kullanılan malzemeler genellikle hava ve su geçirmeyen malzemelerdir. Bu yüzden botlarınızı ve çizmelerinizi sürekli sıcak tutmaya özen gösterin.

Mum Işığı

Çadırınız içini sıcak tutmak için mum yakabilirsiniz. Mum size hem ışık verecek hem de içerideki havanın yoğuşma miktarını azaltacağı için faydalı olacaktır.

Tuvalet İhtiyacı

Gece duyacağınız tuvalet ihtiyacını gidermek için yanınızda boş bir şişe bulundurmanızda fayda var. Sıcak uyku tulumunuzu terk etmeden kolayca çiş ihtiyacınızı bu şekilde giderebilirsiniz.

Su Şişelerini Ters Çevirin

Gece eksi derecelerde özellikle su şişeleri çok kolay donabilir. Ve şişe donmaya üst kısmından başlar. Bunu engellemek ve su ihtiyacınızda sıkıntı yaşamamanız için uyumadan önce su şişelerini ters çevirerek saklamalısınız.

Yüzünüzü Koruyun

Soğuk ve rüzgarlı havalarda yüzünüzü korumak için yanınızda vazelin krem bulundurun ve arada bu kremi yüzünüze sürün. Bu yöntem eski bir kamp hilesidir. Ayrıca yüzünüzü korumak için kar maskesi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Hangi Kafa Lambasını Seçmeliyim

Lityum Bataryalar

Lityum bataryalar diğer alkalin ve NiMh pillere göre soğuk havalarda daha iyi performans gösterir. Hem hafiftirler hem de diğer pillere göre üç kat daha fazla dayanabilirler.

Önceki makaleTürkiye’de Balık Tutmak İçin En İyi 5 Yer
Sonraki makaleMersin Balığı ve Siyah Havyar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here