Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı – Ankara

1864
0

Ankara’da yaşayanlar bilirler, piknik yapmak için yada doğada vakit geçirmek için ilk akla gelen yer Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı dır.

Her mevsim gidilebilen, her mevsim ayrı güzellikler barındıran ne uzak ne yakın yerdir.

Yakınlarında yine bir çok milli parkın yada tabiat parkının bulunması Kızılcahamam ilçesini kavşak konumuna getirmiştir.

Soğuksu Milli Parkı 1959 yılında Milli Park olarak belirlenmiştir.  Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Yoğun insan ziyaretleri belki de dezavantaj olarak görülebilmektedir.

Nasıl Gidilir?

Ankara’nın kuzey batı tarafında yer alan şehir merkezine yaklaşık 70 km mesafede bulunan 11870 km² alan kaplayan oksijen deposudur.

Ankara-Bolu karayolu üzerinde ilçeye giriş yapıldığında tabelalar sizi milli parkın girişine yönelendirecektir. Büyük bir girişten geçtikten sonra kıvrıla kıvrıla zirveye tırmanıyorsunuz.

İlk başlarda yolun sağında ve solunda piknik alanları bulunmakta. Zirveye yaklaştıkça çadır kampı yapılabilecek alanlar karşınıza çıkıyor.

Öğrendiğim kadarıyla kamp yapmak için gelenlerin jandarmaya bilgi vermesinde fayda var. Yabani hayvanların bol olduğu milli park içinde güvenliğiniz için bu gerekli.

Ne Yapılabilir?

Bölge turizmi için önemli katkıları vardır. İlçeyi ziyarete gelenlerin çeşitli yöresel dükkanlardan, pazarlardan ve piknikçilerin marketlerden yaptıkları alışverişler ekonomik katkı sağlamaktadır.

Bölgenin doğa örtüsü ve florası o kadar gelişmiştir ki doğal ortamlarında bir çok yaban hayvanı özgürce yaşayabilmektedir. Batı karadeniz ormanlarının ve Bolu ormanlarının devamı sayılabilecek ormanlara sahiptir.

Soğuksu Milli Parkı ormanları içinde bu yüzden bir çok endemik bitki bulunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Beynam Atatürk Ormanları
Önceki makaleİlkbaharda Çadır Kampı Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleAmatör Balıkçılık Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here