Bu yıl ikinci kez ziyaret ettiğim Kocaali de geçen yıl yapamadığım balık avını gerçekleştirmem gerekiyordu. Geçen yılki avlak hakkında bilgisizliğim ve havaların durumundan kaynaklı olarak bir türlü deniz ile oltalarımı kavuşturamamıştım.

Ama bu yıl hazırlıklı gittiğim için sadece uygun zamanı beklemem yeterli oldu. Dil balığı yakalayacaktım.

Kocaali Sakarya iline bağlı küçük ama hareketli bir ilçe. Gerçi bu yıl ramazan ayına geldiği için gidişimiz daha sakindi. Kaldığımız yer ise hemen sahilde bulunan güzel bir tatil sitesi. Deniz ile aramızda hiç bir mesafe yoktu ve dalgaların sesi her daim kulaklarımızda oldu.

Kocaali de genel olarak güzel kalkan balığı avları yapılmakta. İstanbula yakın olduğu için kalkan balığı avı için çok fazla balıkçı ilçeye akın etmekte. Fakat ben daha önce hiç avlamadığım için genelde kış aylarında daha iyi av verdiğini öğrendim.

Benim amacım denize olta atayım da hangi balık gelirse gelsin önemli değil. Orada tanıştığım yaz kış orada yaşayan Şenol Abi bana her türlü yardımını eksik etmedi. Fikirleri, tecrübeleri, zamanını her zaman bana yardım etmek için kullandı.

Benim oraya gittiğim yaz aylarında kalkan balığı için uygun zaman olmadığı çünkü balıkların daha derinlerde olduğunu ama en güzel dil balığına olta atabileceğimi hatta nasıl avlanmam gerektiğini, takımlarımın nasıl olması gerektiği, yemlikleri nasıl temin edeceğimi yada nasıl bulabileceğimi her şeyi öğretti bana sağolsun.

Takımlar Nasıl Olmalı?

Olta takımı için bir beden üzerine üç yada dört tane No:6 iğne bağlamak yeterli. Değişik ve kolay iğne bağlama yöntemi öğrendim Şenol Abiden faydalı oldu. Bedenin boyu 1m olması ve yaklaşık 40gr ağırlık olmasını öğrendim.

İlginizi Çekebilir:  Spin Yöntemi İle Balık Avı Yaparken Lider Kullanılır mı?

Monofilament 0.25mm kalınlığa kadar olta ipi kullanmak gerekiyor. Ben 4m lik surf kamışlar kullandım. Uzun mesafeli atışlar ve atarı yüksek olduğu için ben seviyorum. Olta makinası olarak en az 50 lik tek bilyalı ya iki bilyalı büyük makinalar kullanmak daha iyi. Tatlı sularda at-çek için kullandığımız küçük hassas makinaları kullanmak denizde dalgalara karşı onları zorlayabilir.

Dil Balığı Nasıl Avlanılır?

Güzel bir sabah yakaladım. Deniz çok sakindi. Hemen malzemelerimi aldığım gibi sahile indi. Uygun bir yer ayarladım kendime. Kocaman sahilde bir tek ben vardım tabi. Önceden hazırladığım takımları çıkarttım.

Plaj sandalyelerimi iki tane hazırladım. Misafir filan gelirse yanıma ayakta kalmasın. Şemsiyemi de tam ortalarına diktim. Artık akşama kadar orada kalabilirdim.

Yemlik bulmak biraz çetrefilli iş. Deniz kurdu en güzel çalışan yemmiş dil balığı avında. Dalganın kumsala çarptığı çizgide aramak gerekiyor. Oraları akşama kadar delik deşik etmişimdir.

Sazan avındaki gibi biraz sabır gerektiren avlanma oldu. Ama hafif dalganın hareket ettirdiği misinalar arada beni bayağı heyecanlandırıyordu. Denizin sakin olması attığımız takımların dibe oturması için uygun olduğundan oltamıza genelde tam istediğim gibi balıklar tek tek bazen de çift çift gelmeye başladı.

Akşama kadar on küsur tane porsiyonluk dil balığı yakaladım. İnanılmaz keyif aldığım bir av oldu. Araya birde minik barbun sıkıştırdım ama onu özgürlüğe geri yolladım. Dil balığı ilginç bir balık. Yassı olması ve ele alınca tutmak zor olduğu için beni bir düşünce kapladı. Bu balık nasıl temizlenir ve nasıl pişirilir. İşi sonuna kadar götürmek gerekliydi.

Dil Balığı Nasıl Temizlenir?

Balıklarımızı yakaladık herkese yetecek kadar kovamızı doldurduk ama asıl mesele dil balığı nasıl temizlenir bilmiyorum. Hemen Şenol abiye sordum anlattı ama nasıl temizlendiğini görmem gerekliydi.

İlginizi Çekebilir:  Canlı Yem İle Turna Avı

Ben onun dediği gibi denedim ama balıklar kaygan ve yassı sabit tutamadım bir türlü. Hemen cin fikirlilik geldi aklıma. Temiz bir tane karton buldum çevreden. Karton üzerine koyunca kaymadı ve neredeyse yapıştı olduğu yere.

En dışındaki kılçıkları kestikten sonra ters çevirip organlarının olduğu kısmı bıçak ile çizdim. Yeterince kesik attıktan sonra bol su ile içini temizledim. Baş yüzgecinden itibaren baş kısmını ve kuyruğunu kestikten sonra bol su ile tekrar yıkayınca temizlik bitti. Çok basit olduğunu kavradım hemen.

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Dil balığı en güzel az miktarda kızgın yağda pişirilir. Bunu herkes böyle söylüyor. Kızgın yağ olmasının nedeni kemiklerin de pişirilip erimesini sağlamak. Ekstra hiç bir şeye gerek yok.

İsterseniz pişirmeden önce derisini iki taraftan da temizleyebilirsiniz. Ama lezzetli bir balık olduğunu söyleyebilirim. Gerçi bütün denin balıkları benim için çok lezzetli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here