Köprüköy Turna Avı – 2015 Sezon Açılışı

994
0

Sabırla beklenen zaman geldi çattı ve hazırlıkları yapmaya yavaş yavaş başladık. Malzemeler, aksesuarlar ve yanımızda lazım olabilecek bütün her şeyi düşünmeye çalışıyor, gözden geçiriyor ve eksik varsa tamamlamaya çalışıyorduk.

Son güne kadar telefon trafiği sürdü. Kaç kişi gidiyoruz? Nereye gidiyoruz? Yanımızda ne götüreceğiz? Gibi bir çok soru ve cevaplar.

Gidebileceğimiz güzergah sayısı çok fazla. Önemli olan bu tarihte nerede ve nasıl avlanılabilir sorusunun cevabını bulabilmekti. Son geceye kadar güzergah için bir karara varamadık sadece rotamızı belli ettik. Yola çıkınca güzergahımızı belli ederiz diye düşündük.
İlginizi Çekebilir:  Köprüköy Turna Avı - 2016 Sezon Açılışı
İlginizi Çekebilir:  Çanıllı Barajı Turna Avı - 2019 Sezon Açılışı

Yola Çıkma Vakti

Cumartesi sabah saat 04:00 alarmlar çalmaya başladı. Akşamdan malzemeleri hazır ettiğimiz için koşturmacaya gerek kalmadı. Önce dışarıya hiç bakmamıştım. İlk arayan Murat Eroğlu oldu.

– Bacanak dışarıya baktın mı? Burada inanılmaz kar yağıyor.

– Hayır, hemen bakıyorum.

Evet lapa lapa kar yağıyordu. Ama bu kar yağışı bizim yolumuzu kesemezdi hiçbir şekilde vazgeçemezdik. Hemen hava şartlarına göre kıyafetleri ve ayakkabıları güncellemeye başladım. Kısa ayakkabı yerine uzun su geçirmez botları, siperli şapka yerine kışlık beremi koydum hemen çantama. Hazırlandım saat 04:30 gibi beni almak için kapıya Murat Eroğlu geldi. Çıktık yola, Gölbaşı’nda 3 arkadaş daha alacaktık.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Turna Balığı Avlakları

Yolda inanılmaz kar yağışı var ve arabanın camları doluyordu. Gölbaşı ilçesinde sırasıyla Mehmet Çakır, Ramazan Pala ve Yavuz Karaca’yı aldık. Sabah saatleri olduğu için hemen bir ekmek fırınına gittik ve sıcacık ekmeklerimizi aldık. Saat 06:00 oldu artık yola devam edebilirdik.

Rotamız “Kızılırmak”

Rotamız Bala istikametinden Kızılırmak üzerinde uygun bir avlak. Bala’ya kadar yoğun kar yağışı altında devam ettik. Bala ilçesini geçince kar yağışı hafifledi ve bulutlar yavaş yavaş dağılmaya başladı. Karakeçili içerisinden geçerek Köprüköy’e geldik.

Kızılırmak’ın Kapulukaya Barajına kavuştuğu yer olan Köprüköy’de su seviyesi çok yüksekti. Irmak boyunca bir çok arazi sular altında kalmıştı. Uzaktan bakınca avlak çok güzel görünüyordu ve kıyıdan at-çek yapacağımız için bir çok uygun yer mevcuttu.

Arabamızı uygun bir yere park ettik ve hemen malzemelerimizi hazırlamaya başladık. Ben ve Murat her ihtimale karşı boy çizmelerimizi yanımıza almıştık. İykide almışız çünkü kıyı boyunca sığ sular olta atmamız için güzel tecrübeler yaşattı bize.

Bu avlakta bir kaç saatimizi harcadık. Burası bizi pek tatmin etmedi. Fakat balıkların daha derin yerlerde olabileceklerini varsayarak avlak değiştirmeye karar verdik.

Yeni Avlak

Yeni avlak Sülübük Köyü ile Köprüköy arasında boğaz bölgesinde olmasına karar verdik. Sarp kayalıklar ile çevrili avlak için yaklaşık 400m keçi yolundan yürümemiz ve su kenarına inmemiz gerekiyordu.

Eşyalarımızı taşıdık ve güzel bir koya yerleştik. Çevremizde dört kişilik bir grup daha vardı. Hemen oltamızı suya atıp biran önce ilk balığı yakalamak için yarış yapıyorduk adeta. Hemen iki kişi kendisine bir istikamet belirledi ve kıyı boyunca at-çek yaparak gözden kayboldu.

Diğer iki kişi ise küçük şişme bot ile su üstünde zig zaglar çizerek suyu taramaya başladılar. Bende kamp alanından fazla uzaklaşmadan kıyıdan at-çek yaptım uzun süre. Elimde olta boynumda asılı olan fotoğraf makinası ile güzel kareler yakalamak için çaba gösterdim. Fakat bu avlakta pek verimli değildi. Henüz sular ısınmadı ve balıklarımız suyun derinliklerinden yüzeye çıkmadılar.

Acıkmaya Başladık

Öğle saatlerine doğru biraz dinlenmek ve birazda acıkan karnımızı doyurmak için hazırlık yapmaya başladık. Kamp alanına ilk gelenler kıyıdan at-çek yapan arkadaşlar elleri boş döndüler. Bir iki vuruş dışında kayda değer bir şey olmadığını belirttiler. Biraz daha zaman geçti ve bot ile açılan arkadaşlar da kamp alanına dönüş yaptılar. Onlarda da herhangi bir şey yoktu. Yavaş yavaş klasik mangal moduna geçiş yaptık.

Eve Dönüş Vakti

Karnımızı doyurduk, mangal başında bolca vakit harcadık. Çevrede avlanan insanların günün çok verimsiz geçtiğini söylemesi bizim için eve dönüşün habercisi oldu. Saat öğleden sonrasını gösterdiği sırada toplanmaya başlamıştık. Hepimiz için eğlenceli ve çok güzel havada verimsiz olsa da hoş bir sezon açılışı tadı verdi. En kısa zamanda tekrar tam techizatlı şekilde yatılı hafta sonu geçirmek için sözleştik. Tekrar yola çıkma zamanı gelmişti.

Önceki makalePratik Kamp Ocağı Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleKarasu Acarlar Longoz Ormanları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here