Kuril Adaları

Tarafından

1333

Rusya Federasyonu Dünya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip federe bir ülke. Bu kadar büyük bir ülke olmasına rağmen nüfus bakımından fazla kalabalık değil. Yaşayan insan sayısı az olunca doğaya dağılım az yani el değmemiş, bilinmeyen yada az bilinen bir çok bölgesi mevcut.

Kuril adaları ülkenin Büyük Okyanus kıyısında bulunan yaklaşık 1300 km uzunluğunda 54 adadan oluşan ada topluluğu. Bu bölge insanların pek uğramadığı doğa harikası bir yer. Adaların oluşumu bir çok volkanın faaliyetleri ile meydana gelmiş. O kadar çok volkan var ki 100 volkanın 35 tanesi halen daha aktif olduğu biliniyor.

54 tane adada tabi ki insanlar yaşıyor hemde yaklaşık 30.000 kişi. Fakat hepsinin Rus kimliğine sahip olduğu söylenemez. Bir çok milletten insanın buraya gelip yerleştiği biliniyor ama kayıt altına alınamamış.

Adalar topluluğunda yaşayan insanların en önemli geçim kaynağı balıkçılık. Balık ticareti bölgesel yönetimlerinde büyük bir paya sahiptir. Yıllarca Japonya ve Rusya arasında tartışma konusu bu adalar. 1855 yılında Japonya’nın ele geçirdiği adalara Rusya 2. Dünya savaşında hakim olabilmiştir. Japonya ısrarlı bir biçimde adaları hala geri istemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Sibirya Ekspresi İle En Uzun Tren Yolculuğu