Mersin Balığı ve Siyah Havyar

2088
0

Sibirya değil, sadece zengin maden yatakları, aynı zamanda su faunası. Sert kenarların, nehirlerin neredeyse kaybolduğu Avrasya kıtasının diğer bölgelerinde olan balık türlerinin onlarcası bulunur.

Biz en ünlüleri hakkında konuşmak istiyoruz, o da şu: tamamen, Goldilocks’un alabalık, çamça, karabalık, platika, burbot, levrek, turna, sazan ve grayling. Son yıllarda önemli ölçüde sayısı azalan sınırlı olan özel kategori mersin balığı avcılığı.

Büyük örnekleri Lenka (20 kg) ve turna (20 kg üzeri), alabalık (50 kg), (75-78 kg’a kadar ağırlık) alabalık bulunur.

Mersin Balığı

Birkaç yıl önce, yapay göletler yapılarak Sibirya’da daha önce olmayan bazı balık popülasyonları başlatıldı ve bazı türler asimile edildi.

Bu özellikle çipura, sazan ve levrek. Bilim adamları için sürpriz olan sadece Rusya’nın Asya kesiminde yakalanmış çipura değil ama hızla sayısı artan çarp oldu. Aynı zamanda Sibirya mersin balığı tükenme eşiğinde bölge batı kesiminde yaşanan kontrolsüz balıkçılık ve çevresel bozulmaya dayanıyor.

Ancak bu güne kadar Sibirya bölgenin doğu bölgelerinde bu balık türünün bolca bulunduğu göletler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'da Su Birikintisinde Kefal Avı Yaptık

Obi havzasında en fazla üç yıl için de mersin balığı ve diğer değerli balık türlerinin yapay üreme başlatıldı. Yılda Sibirya sularında yavru mersin balığı milyonlarca üretiliyor ve ancak bunların göreceli olarak az sayıda büyük hayvanların boyları büyümektedir.

Ne yazık ki, mersin balığı popülasyonu zor arttırılabilmektedir. Bu nedenle, balıkçılık kontrol Sibirya bölgesi’nin en önemli görevlerinden biri bunları genç alıcı önlemektir.

Siyah Havyar

100 yaşının üzerine kadar yaşayabilen, bu uzun ömürlü balıklar, doğal ortamlarında 15 yaş civarlarında yumurtlama olgunluğuna erişirler ve  cinsel olgunluğa erişmiş anaç balıklar 2 ila 4 yılda bir yumurtlarlar.

Bu geç cinsel olgunluğa erişim ve seyrek yumurtlama aralıkları Mersin balığının azalmasında önemli rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Sizin Havyar Seçiminiz Hangisi?

Mersin balıkları kuzey yarım kürede ılıman deniz ve göllerin 150 m’ye kadar olan sahillerinde ve bunlara bağlı nehirlerde yaşayan ekonomik öneme sahip balıklardır. Coğrafik dağılımı türlerine göre farklılık gösteren mersin balıklarının 26 türü olduğu belirtilmekte ve Türkiye sularında bu familyanın dört türünün halen yaşamakta olduğu bilinmekte, bir türe ise oldukça nadir rastlanmaktadır.

Önceki makaleKış Kampı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Sonraki makaleSonbaharda Turna Balığı Avı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here