Nallıhan Kuş Cenneti

Orada bir cennet var yanı başımızda, uzak değil çok yakınımızda. Nallıhan pek çok kişinin gidip görmediği adını bile çok sık duymadığı şirin güzel bir ilçesidir başkent Ankara‘nın. Açık olayım ben de gidip görmedim ama bir süredir çok sık duyuyorum tanıyorum. İnşallah en kısa zamanda ailem ile bir günüm Nallıhan için ayıracağım. Yaklaşık bir yıldan beri tanıdığım birlikte çalıştığım sevgili kardeşim Ahmet Orhan (aorhan.com blog sitesinin sahibi olur kendisi) sayesinde bilgi sahibi olmaya başladım.

Çok yakınımızda böyle bir doğa harikası olduğunu bilmiyordum çok kısa zaman önce öğrendim. Hemen araştırmalarımı yapmaya başladım Nallıhan Kuş Cenneti hakkında. Nallıhan Ankara şehir merkezine yaklaşık 160 km mesafede Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Yüz ölçümü yaklaşık 2000 km² ve nüfusu ise yaklaşık 30000 dir. Nallıhan sınırları içerisinde bir çok doğa harikası güzellikler saklamaktadır. Zengin doğası her türlü toprak yapısı içerisinde biz gezginler için çok fazla rota ortaya koymaktadır. Uyuz Suyu Şelalesi yaz aylarında yada kış aylarında hiç fark etmez karşıdan seyreden insanları büyüleyen güzellikte bir görüntüsü vardır.

Nallıhan Kuş Cenneti

Benim asıl bahsetmek istediğim doğa harikası Nallıhan Kuş Cenneti. Ahmet arkadaşım burası ile ilgili bir şeyler yazmamı hatta gidip yerinde görmem için çok ısrar etti. Fakat zaman sıkıntısı nedeniyle canlı göremedim ama geniş çağlı araştırma yapma fırsatı buldum.

Kuş cenneti deyince güzel ülkem göçmen kuşların en önemli geçiş bölgesi ve konaklama alanı. Bunların dışında devamlı ülkemizde ikamet ettikleri bir çok koruma alanı mevcuttur. Bunların en çok bilineni Balıkesir il sınırları içindeki Manyas Kuş Cenneti ve Nallıhan Kuş Cenneti dir.

Nallıhan Kuş Cenneti

Çayırhan‘ı geçtikten sonra gökkuşağını andıran rengarenk tepeler ve sanki özel olarak dizayn edilmiş yeşilliği ile insanları adeta büyüleyen harika bir yer. Sarıyar Barajının su toplama havzasında bulunan bu yer Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce koruma altına alınmıştır. Sulak, çamur, ağaçlık ve kayalık alanlara sahip olan Nallıhan Kuş Cenneti ekolojik olarak 168 kuş türünün yaşadığı belirlenmiştir. Soyu tükenme tehlikesi altında olan Karaleylek en çok Nallıhan Kuş Cenneti’nde bulunduğu biliniyor.

En kısa zamanda Nallıhan Kuş Cennetini ziyaret etmem gerektiğini biliyorum. İnşallah bu yazının devamını kendi gözümle size anlatmak ve kendi çektiğim fotoğraflarım ile süslemek güzel olacak.