Nehirde Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?

5375
0

Aslında en büyük üzüntüm lise yıllarında Meriç nehrinde tuttuğum yayın balıklarını görselleyememiş olmam.

Tabi o yıllarda hakikaten balık popülasyonu çok yüksek ve olta balıkçılığı gelişmemişti. Babamın ilk oltalarına kendi memur maaşının yarısını verdiğini hatırlıyorum.

O günden bu güne yayın balığının avcılığına çok kısıtlı zamanlarda gitmeye çalıştım. Geçen bu yılların ardından net olan bir şey vardı ki; o da artık yayın balığı popülasyonunun neredeyse Türkiye’de bitmek üzere olduğuydu.

Yer Seçimi

Nehirde yer seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk hususlardan birisi avlanılacak bölgenin su derinliklerini kontrol etmek olmalıdır. Yayın balığı nehirlerde dik yamaçları, derin ama suyun sakin aktığı bölgeleri mekan seçerler.

Bu bölgelerde oltanıza geldiği gibi, farklı avlanmaya çıktıkları bölgelerde vardır. Bu yerler yemin bol olduğu kök içleri olabilir, buralara takılan yemleri larvaları yemeye gelen balıklar yayın balığına bulunmaz bir nimettir.

Ama nehirlerdeki yer seçimini belirleyen ana etken esasen kenar toprak yapısı ile doğru orantılıdır. Yayın yemlenmek için nehirlerde batak yerleri tercih eder, çünkü sevdiği bazı yemler burada yaşar.

Hangi Yem

Yayın nehirlerde suyun akışına ters hareket ederek avlanma yapar, yayın yemlerinin sıralamasında her zaman ilk sırayı balık alır çünkü doğasının gereği budur.

Yayın balıkla beslenmek için yaratılmış bir hayvandır ama nehirlerde danaburnu, sülük, kurbağa gibi yemler birincil yeme yakın değer taşırlar. Bunun sebebi bu proteinlerin nehirlerde sıkça bulunmasıdır.

Tabi kayalık bir nehrin yem popülasyonu çok faklı olacaktır, bu tip avlaklar ayrı bir yayın balıkçılığı sistemi gerektirir. Bu tip avlaklarda yengeç gibi kabuklularda birincil yem olabilir.

Hangi Takım

Bana göre köstek kesinlikle eksiz direk misinaya geçirilen tek iğne olmalıdır. Balığa nehirlerde daha yakın avlandığınız için yayın daha tedirgin olacaktır. Oltaya nazik vuracaktır, yemin üzerinde fazla görüntü vermemek gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Balık Avında Hava Nasıl Olmalıdır?

Bununla beraber hırsızlı takımların kullanılması köklere takılması sıkça karşılaşılan bir problemdir, dibin yapısına göre tercih edin. İki stoper ve gezer kurşun dan oluşan basit eksiz bir takım idealdir. İğneler 0/3- 0/4 fazlası olmamalıdır.

Kurşunlar akıntıya göre 40-80 gramı geçmemelidir eğer bu ağırlıkları kullanamıyor hala kurşununuz suda akıyorsa doğru yer seçimi yapmamışsınızdır. Bu tabi sakin akan nehirler için geçerli bir durum. Daha büyük nehirler farklı avlanma stratejileri gerektirir, benim kastım Meriç, Sakarya gibi belli bir debide akan nehirlerdir.

Misina 45-60 kalınlığında,  yani gölde kullanılana göre biraz daha kalın olmalıdır. Esnek misinalar tercih edilmelidir, köklük bir bölgede avlanacağınızdan mesafe kısa ve sert kontra ile çalışacağınız için bu gereklidir.

İp misina kullanacaksanız direk ipe iğneyi bağlayın ve misinaya göre daha kuvvetli çekerde ip kullanın zira ip misinalar esnek değildir. Kamışlar 50-100 gr atarı geçmemelidir, bu atarları geçen sert kamış kullanırsanız balığı unutun.

Sebebi; balık yeme saldırdığında akıntı ile beraber misinada boşluk olmadığından balığın kamışı anlamaması gerekmektedir, bunun için de mümkün olduğu kadar yumuşak ve stick yani sağlam ve esnek kamışlar kullanmanızı tavsiye ederim.

Püf Noktaları Nelerdir?

Zil takarsanız balık vurduğunda zili almanız zor olabilir, balık yakın olduğu için darbe daha kuvvetli olur zil veya ağırlık kamışa çarpıp zarar verir. Makinalarınız 50 lik 60 lık kalaması  sıkışmayan yüksek draglı sağlam makinalar olmalıdır.

Misina makinaya sıkı sarılmalıdır, misina sıkı olmazsa balık kalama alırken kalama sıkışabilir. Nehirde balık vurduğunda acele etmemek kamış iyice yattığın da balığı taktırmak gerekir.

Taktırdığınızda kesinlikle kamışı sadece 30 derece de tutun, bir müddet dipte kaldıktan sonra balık kurtulmak için suyun üstüne çıkıp kafa atmaya başlayacaktır. Kendini kurtarmayı beceremezse dibe dalıp son bir kuvvet deneyecektir, nehirde suyun debisi ile birlik de balığı çekmek zorlaşacaktır bu yüzden nehirde yayın avcılığı daha zor bir balıkçılıkdır.

İlginizi Çekebilir:  Kano İle Balık Avı Yöntemleri

Avcı balıklarda duyular farklı yönlerde gelişmiştir. Yaşadıkları ortam ve avlanma şekilleri duyuların gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Önceki makaleSeyahat Tutkunuzu Ucuz Ulaşımla Gerçekleştirin
Sonraki makaleEn Tuhaf 10 Dünya Haritası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here