Noel Baba Kilisesi

819
0

Noel Baba Kilisesi

Asıl adı Aziz Nicholaos olan Noel Baba vakti zamanında Lykia nın bir kenti olan Patara da dünyaya gelmiş. Küçük yaşlarda çeşitli mucizeler yaşamaya başlamış. Babası çok zenginmiş ve babası ölünce büyük bir miras kalmış. Zamanla bu mirası ihtiyaç sahibi insanlar için kullanmaya başlamış. Bir gün sonradan fakir olan bir aileye yardım etmek için gece gizlice evlerine girmiş. Aileye yardım olarak bir kese altın bırakır. Daha sonra tekrar yardım için gittiğinde pencereler kapalı olduğu için yardımı bacadan aşağıya atar. Noel Baba nın macerası bu şekilde başlamış olur.

noel-baba-kilisesi-05Noel Baba öldükten sonra adına bir kilise yapılıyor ve bazilika içinde buraya gömülüyor. Bir deprem sonrasında kilisenin büyük bir bölümü yıkılınca tamir ediliyor ve etrafına çeşitli eklemeler yapılıyor. Çeşitli savaşlar esnasında vurulan kilise her seferinde daha büyük eklentiler inşa ediliyor. En son vaziyetine Bizans İmparatoru IX. Konstantin zamanında getiriliyor. Myra kenti Türkler tarafından ele geçirilince ibadetlerin rahatça yerine getirilebilmesi için çeşitli eklemeler yapılarak rahatça kullanımı sağlanıyor.

noel-baba-kilisesi-01

Kilisenin bayağı bir hikayesi var. Şu an müze olarak kullanılıyor ve çok yoğun şekilde ziyaret edilmekte. Bütün bir balayı boyunca tarihi eserleri gezdiğimiz için biz de Demre ilçesine uğramadan Myra ve Aziz Nicholaos Kilisesini gezmeden yapamadık. Ben daha önce yine gezmiştim ama bu sefer daha detaylı, daha dikkatli bir şekilde bütün yazıları okuyarak, bol bol fotoğraf çekerek inceledim. Demre ye gitmişken Kekova (Batık Şehir) ziyareti yapmak istedik ama zamanımız kısıtlı olduğu için bir sonraki gezimize bırakmaya karar verdik.

İlginizi Çekebilir:  Alanya Kalesine Teleferik ile Nasıl Gidilir?
Önceki makaleYolculuk Yaparken Firma Firma Gezme Dönemi Geride Kaldı!
Sonraki makaleSeyahat Etmenin En Ekonomik Yolunu Keşfedin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here