Olimpos Antik Kenti Gezisi

2435
0

Olimpos, sadece bir tatil bölgesi değil, aynı zamanda mitolojide büyük yeri olan ve kalıntıları günümüze kadar gelebilmiş önemli bir antik şehir.

Bu sebeple Olimpos‘a giderken antik şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.

Antalya – Kumluca yolu üzerinde Kumluca ilçesine bağlı Yazır Köyünde bulunan mitolojik çağlardan günümüze kadar tarihi kalıntılar ile birlikte gelen tatil yöresidir. İlk kez 2000 yılında arkadaşlarım ile birlikte gitmiştim.

O zamanlar gördüğüm hep gençlerin gittiği ve genel olarak Avrupalı turistlerin sıklıkla gittiği hatta müdavimi olduğu betonlaşmanın olmadığı portakal ve mandalina ağaçlarının arasında doğal bir yaşam alanı.

Olimpos Nerede

Olimpos Antik Kenti, küçük bir bölge ve hatta dar bir vadiden ibaret olmasına rağmen hem içerisinde hem de yakın çevresinde görülmesi gereken birçok önemli yer bulunuyor. Vadinin her iki tarafında bulunan antik kalıntılar, mezarlar ve bir küçük liman şehri içinde olması gereken bütün yapılar gerçekten görmeye değer.

Her Antalya tatilimizde kesinlikle gezdiğimiz yer olmasına rağmen her defasında sanki ilk defa gidiyormuşuz gibi her detayı inceliyoruz.

Bu ziyaretimizde bu kez minik kızımızda bizimle birlikte yorulmadan büyük bir heyecan ile tarihi kalıntıların arasında dolaştı. Öyle bir yer ki önce vadinin bir tarafını gez sonra git plaja yüz dinlen sonra vadinin diğer tarafını gez dolaş. Sıralama hep böyle.

Dikkat ettiğim bir durum var; buraya gelenlerin çoğu özellikle yerli turistler bu tarihi görmemezlikten geliyorlar. Sadece deniz ve plajın tadını çıkarıyorlar ama dünyanın her ülkesinden sırf bu tarihi görmeye gelenlere hiç özenmiyorlar.

Nerede Kalınır?

Olimpos Antik Kenti çok kalabalık bir yer. Günübirlik gezmeye gelenlerin dışında burada bulunan pansiyonlarda kalanlar ile binlerce kişinin ziyaret ettiği bir bölge. Yol boyunca sayısız sayıdaki pansiyonlar doğal görünümleri uyum sağlayarak betonlaşmadan uzak bir yaşam sağlıyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Noel Baba Kilisesi

Benim ilk defa 2000 li yıllarda gittiğim ve gördüğüm tatil kavramını çok yukarı seviyelere taşımışlar. O zamanki derme çatma ağaç evler modern ağaç evler ile yer değiştirmiş. Bu doğal güzelliğin içinde neredeyse lüks olmasa da güzel bir tatil vadediyorlar.

Yalnız araç yollarını biraz daha güzelleştirseler çok iyi olacak. Trafik sıkışıklığını engellemek için gidiş-geliş yol çok iyi olmuş fakat dere içinde kalan dönüş yolu araçlar için sıkıntı çıkartabilecek kadar kötü.

Neler Yapılabilir?

Mandalina ve limon ağaçlarının içinde kurulu olan ağaç evlerde doğa ile iç içe tatil yapabilirsiniz. Vadinin iki tarafında bulunan antik kalıntıları gezebilir şehrin içinden akan buz gibi suların içinde yürüyebilirsiniz. Vadi içinde akan derenin deniz ile birleşmiş olduğu geniş birikinti içinde balık avı yapabilirsiniz.

Berrak tertemiz denizinde yüzebilir gece plajda ateş başında müzik dinleyebilir yakamozları izleyebilirsiniz. Uzun plajında yürüyüş yapabilir deniz kaplumbağalarının yumurtlama yerlerini görebilirsiniz.

Yapılabilecek çok şey var aslında. Ama bu yapılabilecek aktiviteleri doğaya ve dokuya zarar vermeden yapmak en önemlisi.

Önceki makalePhaselis Antik Kenti Gezisi
Sonraki makaleHayalimdeki Kılıç Balığı Avı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here