Olta İpi Nedir? Olta İpi Çeşitleri Nelerdir?

10815
0

İp, misina veya metal liflerden yapılmış, bir ucu mantara, kasnağa veya makaraya sarılı diğer ucu bedene bağlı olta takımı hazırlamada kullanılan materyal.

Balık avcılığının ilk yıllarında bugün kullanılan naylon ipler yoktu onun yerine at kuyruğundan alınan uzun kılların örülüp birleştirilmesi ve uç uca eklenmesi ile olta ipleri yapılırdı.

Bu arada keten, kenevir, keçi kılı, naylon gibi malzemelerden de olta ipleri yapılıp kullanılmıştır.

Olta İpi

Üç kılın veya daha fazlasının ( on iki kata kadar ) parmak uçlarına geçirilerek kasa düğümünün atılmasından sonra elde sağ ve sol sarım bükümle seyirterek oluşturulan bu ipler sırayla ve arka arkaya bir sağ ve bir sol büküm eklenir.

50-60 kulaçlık bir kıl oltanın bir haftada yapıldığı, kullanımından sonra tatlı su ile yıkanarak açık bir şekil ve alanda asılarak kurumaya bırakılan kıl olta iplerinin sepetler içinde naftalinli bezlerde ve kuru ortamlarda muhafaza edildiği ifade edilmiştir.

Balık avında kullanılan misinaların hepsi plastik veya naylon orijinlidir. Misina ucuz bir malzemedir. Bu nedenle düğümlü, buruşuk ve aşırı katlanmış çatlamış eski misina ile balık avına gitmek doğru değildir.

Ayrıca düğümlü olan misinalar kesinlikle değiştirilmelidir, aksi halde ani bir yüklenme sonucunda misina düğüm yerinden kopacaktır.

Monofilament Olta İpleri

Bildiğimiz ve en yaygın kullanılan tek lifli naylon olta ipi yani hep dediğimiz gibi misina mız bu işte. Misinalar piyasada numara ile satılırlar. Türkiye’de misinalar 0,10 mm. den başlar 2 mm. ve gerekirse daha kalın çaplara kadar gider.

Bu sıralama da 010, 015, 020 gibi 0,05 mm. artar. Oysa dünyada 0,01 mm. artışlarla elde edilen 014, 017, 022, 028 gibi ara çaplar da vardır, böylece amatörün seçim şansı artar bu uygulama ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Shimano Zodias Olta Kamışı

Türkiye’de misinalar çaplarına göre tanımlanır mesela 30 numara demek 0,30 mm çaplı misina anlamına gelir. Bazı ülkelerde de misinanın çapı yerine kopma test değeri yazılır. 3,8 kg. veya 10,6 kg. gibi.

Tabii İngiliz birim sisteminde libre veya pound yazılır 23 lbs gibi. (1 libre = 455 gr.) Başka bir uygulamada da hem çap hem de test değeri yazılır ki en iyisi budur. Mesela 0,50 mm. / 19,6 kg. gibi.

Fluoro Carbon Misinalar:

Çok şeffaf olup suda neredeyse görünmez olurlar. Oldukça pahalı olmaları nedeniyle, iyi bir firmadan test değerleri güvenilir bir monofilament işimizi rahat rahat görecektir.

Son olarak alabalık avında yapay sinek (fly) takımında kullanılan olta ipinden bahsedelim. Aslında bunlar da sonuçta örgü (dakron) teknolojisinin ürünüdür.

Uçlarına ince özel bedenler, bedenlere de yapay sinek (böcek, uçan haşere, larva) taklidi olacak şekilde tüyler ve iplikle donatılmış iğneler bağlanarak kullanılırlar.

Her ne olta ipi kullanırsanız kullanın özellikle deniz de kullanımdan sonra tatlı su ile hafifçe çalkalayarak kurutun. İyice eskimesini pullanıp, kopma değerinin azalmasını beklemeyin; hayatta nadir karşılaşabileceğiniz bir balık bu yüzden kaçabilir. Özellikle ucuz olan monofilament kullanılıyor ise sezonda en az bir kere yenileyin.

Olta İpi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Çektiği ağırlık ve çapı
  • Islak düğüm tutma kuvveti
  • Darbe emme

Hafıza-Esneklik ( Gam yapma ): Özellikle naylon misinalarda sarımda veya fırlatma esnasındaki gerilimde elastiki yapısından dolayı o an için bir form bozukluğu olur.

Hal böyle olunca normal konumuna geldiğinde tekrar eski haline dönebilme olayıdır. Özellikle soğuk sularda kullanılacak takımlarda problem yaratan faktör için dikkat edilmesi gereken değerdir.

  • Ultraviyole ( güneş ) ışığından etkilenmeme
  • Misinanın bir bobindeki değişkenliği
  • Aşınma dayanıklılığı
  • Rengi
  • Yeterliliği
  • Fiyatı
İlginizi Çekebilir:  Silikon Sahte Yem Nasıl Yapılır?

Misina seçiminde en önemli konu avcılığı yapılan balığı çekebilecek en ince misinanın tercih edilmesidir. Misina için önemli bir diğer husus da rengi ve yumuşaklığıdır.

Mevcut suyun rengine uygun olmayan renk seçiminde balık misinayı görecek ve yeme gelmeyecektir. Misinanız ne kadar yumuşak olur ise kırışmaz, katlanmaz ve uzun ömürlü olur.

Önceki makaleHypalon Nedir?
Sonraki makaleSahte Yemler Nedir? Nasıl Kullanılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here