Ormanda Su Nasıl Bulunur?

912
0

Vahşi doğada kaybolursanız, içilebilir bir su kaynağı bulmak sizin bir numaralı önceliğinizdir. Aşağıda bahsedeceğim bu dört küçük böcek aslında sizin hayatınızı kurtarabilir.

Doğada su bulmanın pek çok yolu vardır ancak yaban hayatını kullanmak en etkili yöntemdir. Sonuçta; hayvanlar ve böceklerin de yaşamak için suya ve su kaynaklarına ihtiyaçları vardır.

Size suyun nerede olduğunu gösterebilecek bu dört böceğin davranışlarını dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.

Yaban hayatından öğreneceğimiz çok şey olduğunu asla unutmayın. Hayatta kalma tekniklerini yeterince bilmekte fayda var.

Kamp aktivitenizde veya doğa yürüyüşü esnasında bilinmesi gereken hayatta kalma kalma tekniklerini daha önceki yazılarımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sivrisinekler:

Sivrisinekler durgun veya yavaş hareket eden sularda ürerler. Bazı sivrisinekler ile karşılaşırsanız, bir su kaynağına yakın olabilirsiniz.  Durgun kaynaklardan gelen içme suyunun kötü niyetli olduğunu aklınızdan asla çıkarmayın. Bununla birlikte, küçük bir durgun su kütlesi, yakınlarda başka kaynaklar olduğu anlamına da gelebilir.

Arılar:

Bir ağaç gövdesinde veya kayalarda bulunabilen arı kovanları genellikle bir su kaynağının 3-5 km yakınında bulunur. Bir kovan bulduktan sonra yüksek bir noktadan koyu ve yeşil bitki örtüsü için manzarayı gözlemlemeye çalışın. Kovanı da izleyebilir ve arıların nereye uçtuğuna dikkat edebilirsiniz. Ardından su kaynağına gidip gitmediklerini görmek için onları takip edebilirsiniz.

Karıncalar:

Bir karınca tepesi bulursanız, bir su kaynağına giden bir karınca konvoyu olup olmadığına bakın. Karıncalar genellikle su kaynaklarına yakın yerlerde yuvalarını kurarlar.

Kara Sinekler:

Sivrisinekler gibi, kara sinekler de yakındaki bir su kaynağı için mükemmel bir işaretleyicidir. Eğer birini görürseniz, sesini dinlemeye ve aramaya başlayın. Belkide su kaynağına 100 mt mesafede olabilirsiniz.

Eğer biraz su bulursanız, içmeden önce gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun. Suyu kaynatın ve filitrelemeye çalışın. Bulduğunuz suyu asla direk tüketmeyin. Bir sürü kötü bakteri ve mikrop içmek istemezsiniz sanırım.

İlginizi Çekebilir:  Balık Avı Kampı Nasıl Olmalıdır?

Eğer sizinde doğada su bulma yöntemleri ile ilgili değişik fikirleriniz yada paylaşabileceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmında bize yazmaktan çekinmeyin.

Lütfen yazıyı paylaşarak daha fazla kitleye ulaşılmasını sağlayınız.

Önceki makaleSomon Balığı Avı İçin Artvin’deydik
Sonraki makale2018-2019 Av Haritası (Avı Yasaklanan Türler)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here