Pratik Kamp Ocağı Nasıl Yapılır?

By

0
3734

Her doğa tutkunu, gezgin ve avcı medeniyetten uzakta doğa ile iç içe iken her türlü kötü ihtimaller yaşayabilir. Hazırlıksız yakalanabiliriz ve bir anda yanımızda götürmüş olduğumuz malzemeler tükenebilir.

Böyle durumlar ile karşılaşmak bizim gibi doğa tutkunları için büyük bir olasılıktır.

Örneğin yanımızda götürdüğümüz küçük piknik tüpümüz bitebilir sıcak içeceklerimiz için su kaynatmaz yada karnımızı doyurmak için yemek pişiremeyiz. Böyle durumlar için doğada bulabileceğimiz malzemeler ile piknik tüpü ile aynı işlevi görebilecek basit ve pratik şekilde kamp ocağı yapabiliriz.

Odun ocağı yapmak çok kolay. Öncelikle düzgün, geniş ve uzun bir kütük bulabilmemiz gerekir. İşimizi gören kütüğün yanında biraz demir tel ve sağlam bir testere yeterli olacaktır. Öncelikle testere ile odunumuzu boydan dört parçaya bölüyoruz.

Bölmüş olduğumuz dört odun parçasının iç kısımlarını birazcık oyarak boşluk oluşmasını sağlıyoruz. Daha sonra hazırlamış olduğumuz odunları tekrar birleştirerek etrafını demir tel ile dolayarak sağlam şekilde birleştiriyoruz.

Orta kısmında boşluk bıraktığımız ve demir tel ile sıkıca bağlamış olduğumuz odunların iç kısmına kesilmiş odun talaşlarını dolduruyoruz. Ne kadar çok doldurursak yanması o kadar kolay olur.

İçine doldurmuş olduğumuz talaşları bir çıra yada kolay yanmasını sağlayan herhangi bir şey ile tutuşturuyoruz. Bütün talaşların eşit şekilde yanmasını sağlamalıyız çünkü birbirine bağlamış olduğumuz odunlar eşit yanmalı.

Pratik odun ocağımızın ömrü uzun olacaktır. Odunlar uzun süreli yanacak ve üzerinde suyumuzu da kaynatacağız yemek de pişirebileceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Fotoğraf Makinesi Çantası Nasıl Seçilir?
  • TAGS
  • Kamp
  • kamp için gerekli malzemeler
  • Kamp Ocağı
  • nasıl yapılır
  • Pratik Odun Ocağı