Puşkin Şehir Parkı

Öyle bir park düşünün ki şehrin göbeğinde, devasa bir alan, her yerde kocaman ağaçlar, lunapark, tiyatro her şey var içinde. Öyle bir park düşünün ki çok kalabalık ve insanların tüm boş vaktini orada geçirdiği.

Rusya’nın bütün şehirlerinde bunun gibi onlarca var. Ama bu park benim için manevi olarak önemli bir yer. Çhelyabinsk’te bulunduğum zamanlar da bolca vakit geçirdiğim bir yer. Eğlenceli olduğu kadar zaman geçirmek ve gözlem yapabilmek için harika bir yer. Kimi zaman saatlerce kimin zaman ise sadece içerisinden gelip geçtiğin şehrin tam göbeğinde bir yer.

Puşkin Parkı içerisinde yayın yapan radyo istasyonu kulaklarımı delercesine rusça aşılıyor beynime. Parkın taş yollarında turlayan midilli atlarının nal sesleri, tiyatro sahnesinde amatör tiyatrocuların performans gösterileri ilgi çekici oluyor.

Sürekli önünden geçen bebek arabalarından gelen oyuncak ve ağlama sesleri, öğrencilerin boş vakitlerinde gruplar halinde kendi aralarında eğlenmeleri, sokak sanatçıları, lunapark dan gelen çılgın çığlık sesleri, kafeler den yayılan şaşlık (yöresel hazırlanan şiş et genelde domuz etinden hazırlanır) kokuları ve bir sürü şey. Hepsi muhteşem şehir parkı Puşkin Parkı içerisinde toplanmış.

Harika, sosyal ve eğlenceli bir park. Ülkemizde eksikliği çok büyük. Ankara büyüklüğünde bir şehir sadece bir kaç tane AVM var. Kültür ve sosyal alanları çok zengin Ruslar kendilerine hayran bırakıyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Vladivostok Gezisi - Rusya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here