Rosalia Lombardo Mumyası

İtalyan general Mario Lombardo nun 1918 yılında doğan kızı Rosalia Lombardo 1920 yılında İspanyol gribi yüzünden ölür. İspanyol gribi o yıllarda Avrupa da 20 milyon insanın ölmesine neden olur. Büyük acı yaşayan general kızının ölü bedenini mumyalatarak bir cam mekan içine koymaya karar verir. Bu sayede kızından hiç ayrılmayacağını düşünür.

İspanyol gribi denen illet günümüzde kendini gösteren H1N1 virüsü (domuz gribi) ile çok benzerlik göstermekte. O zamanlar bu virüsten kurtulmak pek mümkün değildir. General Mario Lombardo iki yaşındaki kızı Rosalia Lombardo nun ani ölümü ile mumyama işlemi için bir çok doktorun kapısını çalar. En sonunda Sicilya bölgesinde Dr. Alfredo Salafia adında mumya ustasına ulaşır.

Dr. Alfredo Salafia küçük kızın bedenini mumyalayarak camdan bir mezarın içerisine koyar. Fakat mumyalama yöntemini hiç bir şekilde açıklamaz. Yıllar sonra ölür fakat mumyalama yöntemi kendisi ile birlikte mezara gider. Şu anda Palermo kentinde bir müzede bulunan mumya yıllarca arkeologlar tarafından incelenmesine rağmen bir türlü sırrı çözülememiştir.

1999 yılında Dr. Alfredo Salafia nın büyük sırrının üstünde çalışan Palermo Üniversitesi çalışanı arkeolog Piombino Mascali tesadüfen el yazması notlar bulur. Bu notlarda yıllar boyu sır olarak kalan mumyalama yöntemi detaylı şekilde anlatılmaktadır. Yıllarca hiç bozulmadan kalan aynı uyuyormuş gibi cam mezar içinde durun minik Rosalia Lombardo nun sırrı çözülmüş.

Bilim insanları sır çözülene kadar küçük kızın kanının bilinmeyen bir kimyasal sıvı ile değiştirildiğini düşünmekteydiler. Fakat el yazmalarında belirtilen kızın damarlarına alkol ve salisil adında bir karışımın enjekte edildiği. Araştırmalar halen daha devam etmekte.

Kulaktan kulağa dolaşan bir söylentiye göre küçük kızın gözleri zaman zaman açılıp kapanmaktadır. Ayrıca son yıllarda mumyalamanın yavaş yavaş bozulmaya başladığı görülmekte. Mumya yeraltı mezarlığı olarak adlandırılan Catacombe Dei Cappuccini müzesinde sergilenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here