Rusya’da Duvar Boyama Sanatı

’da Duvar Boyama Sanatı

Merhaba arkadaşlar; bu yazıda sizlere Rusya şehirlerindeki çeşitli sokak sanatlarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle grafiti olarak bilinen duvar boyama sanatının ne kadar harika manzaralar ortaya çıkardığını belirtmek isterim.

Ben bir çok kez Rusya gezileri gerçekleştirdim. Ailem ile birlikte bir çok yerini gezdim gördüm. Kimi zaman vizesiz kim zaman ise alarak gittim gördüm. En kolay şekilde Rusya vizesi nasıl alınır? bilmek istiyorsanız bu yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Gecekondular, tramvaylar, troleybüsler ile anlaşılmaz yazılı duvarlar ve garajlar. Ama şimdi farklı bir zaman ve sokak sanatı dünya genelinde pek çok şehirde popülerlik kazanıyor. Ruslar grafiti art konusunda kendilerini bayağı geliştirmiş durumdalar. Chelyabinsk şehri ise bu konuda öncü şehirlerden birisi.

Rusya Duvar Boyama

Ulusal Sokak Sanatının Özellikleri

Grafiti ilk olarak antik zamanda mağara resimleri ile ortaya çıktığı görülmüştür. Mağara duvarlarında, Mısır piramitlerinde, mezarlar içinde mimari görüntüler ve mesajlar. Ama belirli bir sanat sistemi vardı. Sadece 1960’ların sonlarında, New York kendini ifade ve hip-hop kafasında hakim gençlik sokak sanatının ana uygulayıcılarından biri olma özelliğini devraldı. Ancak, bir genç kurye Demetrios şehrin çeşitli köşelerinde bir sprey boya yardımıyla hayal ettiklerini ve imzasını bırakmak fikri aklına geldi. Taklitçileri, ortaya Man fikrini attı ve aralarında rekabet oluştu. Yeni sanatın gelişimi için gerekli bir ivmelendi. Grafiti yavaş yavaş bütün dünyayı sarmaya başladı.

Rusya’da sokak sanatı 1990 sonuna kadar isyan temalı break dans ve dans figürlerini süslemek için sadece grafiti tarzında dekore edilmiş ortaya çıkardı. İnternet icat edildiği yıllarda grafiti sanatçıları yabancı “meslektaşları” ile tanışmaya başladılar ve yaratıcılıkları hakkında birbirleri ile fikir geliştirmeye başladılar. Rusya’da sokak sanatının geç ortaya çıkması, kendilerine özgü özellikleri, yabancı fikir ve stilleri farklılıkları vardı.

gasp-grafiti-Chelyabinsk-005
Rusya Duvar Boyama

Görünümünü Değiştirme Zor Değil

Chelyabinsk caddelerine dönersek, şehir Güney Urallar gerçek kültürel ve yaratıcı potansiyelini artırmak için yetkililerin gözetiminde yarışmalar düzenledi.

gasp-grafiti-Chelyabinsk-010
Rusya Duvar Boyama

Yani, Chelyabinsk dış görünümü tam anlamıyla yeni renklerle ışıltı sağlamak için sokak sanatı kentin gelecekteki yükseltmesi için sadece küçük bir parça. Chelyabinsk’te misafirler için çok daha cazip yerler var.

Kaynak: MyChel.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir