Rusya’da Grafiti

1693
0

Merhaba arkadaşlar; bu yazıda sizlere Rusya şehirlerindeki çeşitli sokak sanatlarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle grafiti olarak bilinen duvar boyama sanatının ne kadar harika manzaralar ortaya çıkardığını belirtmek isterim.

Ben bir çok kez Rusya gezileri gerçekleştirdim. Ailem ile birlikte bir çok yerini gezdim gördüm. Kimi zaman vizesiz kim zaman ise Rusya Vizesi alarak gittim gördüm.

İlginizi Çekebilir:  Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Graffiti Sanatı

Gecekondular, tramvaylar, troleybüsler ile anlaşılmaz yazılı duvarlar ve garajlar. Ama şimdi farklı bir zaman ve sokak sanatı dünya genelinde pek çok şehirde popülerlik kazanıyor.

Ruslar grafiti art konusunda kendilerini bayağı geliştirmiş durumdalar. Chelyabinsk şehri ise bu konuda öncü şehirlerden birisi.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'da Çocuk Olmak

Ulusal Sokak Sanatının Özellikleri

Grafiti ilk olarak antik zamanda mağara resimleri ile ortaya çıktığı görülmüştür. Mağara duvarlarında, Mısır piramitlerinde, mezarlar içinde mimari görüntüler ve mesajlar. Ama belirli bir sanat sistemi vardı.

Sadece 1960’ların sonlarında, New York kendini ifade ve hip-hop kafasında hakim gençlik sokak sanatının ana uygulayıcılarından biri olma özelliğini devraldı. Ancak, bir genç kurye Demetrios şehrin çeşitli köşelerinde bir sprey boya yardımıyla hayal ettiklerini ve imzasını bırakmak fikri aklına geldi.

Taklitçileri, ortaya Man fikrini attı ve aralarında rekabet oluştu. Yeni sanatın gelişimi için gerekli bir ivmelendi. Grafiti yavaş yavaş bütün dünyayı sarmaya başladı.

İlginizi Çekebilir:  Rusya'nın En Güzel Beş Şehri

Rusya’da sokak sanatı 1990 sonuna kadar isyan temalı break dans ve dans figürlerini süslemek için sadece grafiti tarzında dekore edilmiş festivaller ortaya çıkardı.

İnternet icat edildiği yıllarda grafiti sanatçıları yabancı “meslektaşları” ile tanışmaya başladılar ve yaratıcılıkları hakkında birbirleri ile fikir geliştirmeye başladılar. Rusya’da sokak sanatının geç ortaya çıkması, kendilerine özgü özellikleri, yabancı fikir ve stilleri farklılıkları vardı.

Görünümünü Değiştirme Zor Değil

Chelyabinsk caddelerine dönersek, şehir Güney Urallar gerçek kültürel ve yaratıcı potansiyelini artırmak için yetkililerin gözetiminde yarışmalar düzenledi.

Yani, Chelyabinsk dış görünümü tam anlamıyla yeni renklerle ışıltı sağlamak için sokak sanatı kentin gelecekteki yükseltmesi için sadece küçük bir parça. Chelyabinsk’te misafirler için çok daha cazip yerler var.

Kaynak: MyChel.ru

Önceki makaleEmitt ile Dünyayı Keşfet
Sonraki makaleKamp Mutfağında Neler Olmalıdır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here