Rusya’da Su Birikintisinde Kefal Avı Yaptık

867
2

Merhaba dostlar; bu yazımda 2013 yılında Rusya’da su birikintisinde kefal avı nasıl yaptık biraz bahsetmek istiyorum.

Rusya’da yani Chelyabinsk’te bulunduğum süre içerinde her zaman bana dostluğunu arkadaşlığını eksik etmeyen arkadaşım Oleg’de benim gibi doğaya ve balık avına çok meraklı.

Günlerimin çoğunu onunla birlikte bir şeyler yaparak geçirdim. Oleg Moldovya vatandaşı uzun yıllar İstanbul’da yaşamış Türkçe çok iyi konuşan bana her konuda yardımcı olan iyi insan.

Oleg bir gün hadi hazırlan balığa gidiyoruz dedi. Chelyabinsk şehri yüzlerce göl ile dolu olan bir şehir. Her gölde başka başka balık avları yapılabilmekte. Bazı göller ise radyasyon oranı yüksek olduğu için canlı yaşamasına elverişli değil maalesef.

Rusya’da Balık Avı

Sokakta caddede gezerken sürekli elinde oltası ile yürüyen insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Her evde kesinlikle en az bir adet olta takımı bulunduğunu Oleg’den duydum.

Ayrıca şehir dışına doğru olan göllerde çok güzel turna avlakları olduğunu söylemişti. Ben de böyle bir yere gittiğimizi düşünmüştüm. Değişik köy ve kasabalardan geçtikten sonra yol üzerinde araç topluluğu gözüme çarptı.

Rusya Balık Avı

Hiç aklıma gelmemişti ama o araç topluluğu arasında zar zor yer bulabildik. Oleg burada çok güzel kefal var hadi malzemeleri hazırlayalım dedi. Balık avı avlağımız ilginç bir yerdi ama buna benzer bir avlak Ankara’da Bala yolu üzerinde küçük bir dere ağzında daha önce görmüştüm.

Kefal Avı

Çok ilginç hava vardı Chelyabinsk’te. Sabah güneşli ve açık, öğlen hep aynı saatte kapanan ve sürekli yağmur yağan bir hava. Mayıs ayı olduğu için sürekli böyle alışkın insanlar. Her yer çamur deryası vaziyette adım atacak yer yok.

Rusya Balık Avı

Diğer insanların hepsi tedbirli tabi çizmesi olmayan kimse yok. Çok içerilere giremeden kenar kısımlara ancak yaklaşabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Çanıllı Barajı Turna Avı

Oltalarımızı sallıyoruz sazlıklardan arta kalan her boşluğa ama tık yok. Diğer balıkçılar çantalarını dolduruyor sürekli bir hareketlilik var hepsinde. Arada çaktırmadan yanlarına yanaşıyorum tüyoları toplamak için ama bizden farklı yaptıkları hiç bir şey yok.

Yanına yanaştıklarım yarım alkollü ağızları ile bir şeyler söylemek istiyorlar bana ama çok hızlı konuştukları için kelime seçemiyorum içlerinden. Benim tipimi nedense Ruslara benzetiyorlar sürekli. O yüzden hiç yabancılık çekmiyorum aralarında.

Rusya Balık Avı

Akşam geç vakitlere kadar sabırla olta attık ama bir kere bile vuruş alamadık. Buda benim şansızlığım olsa gerek. Yorulduk, ıslandık ve acıktık evin yolunu tuttuk sonunda. Eve girince eşim direk alkol kontrolü yaptı bende.

Çünkü balığa gidip eli boş dönen her erkek kesinlikle alkollü olarak eve dönüyormuş, bunu da o zaman öğrendim. Biz çok becerikli iki kafadar ikisini de beceremeden eve döndük. Oleg ertesi gün boş olduğunu tekrar şansımızı denememiz gerektiğini söyledi.

İnadı tuttu tabi bana Rusya da Balık Avı keyfi yaşatacağını ısrarla söyledi ama benim hiç umudum yoktu.

Rusya Balık Avı

Ertesi gün Oleg telefonda hadi hazırlan geliyorum deyince ben biraz isteksiz olduğumu ima ettim. Fakat zorla yine aynı avlağa gittik. Yine aynı kalabalık yine yağmur yine çamur yine eve elimiz boş döndük tabi.

İnşallah bir daha ki Chelyabinsk’e gidişimde turna avına gideceğim. Genelde ilkbahar da yada yaz aylarında gittiğim için asıl yapmak istediğim balık avı olan buzda turna avını bir türlü gerçekleştiremiyorum buda içimde uhde olarak kaldı tabi.

Önceki makaleVladivostok Gezisi
Sonraki makaleYamula Barajı Sudak Avı

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here