Rusya’nın En Güzel Beş Şehri

2450
0

Dünya’da yüz ölçümü bakımından en büyük ülke olan Rusya bir birinden ilginç şehirleri bünyesinde bulunduruyor. Her şehir kendine özgü özellikleri de içinde barındırıyor. Çok kalabalık şehirler de var, her tarafı göller ile çevrili şehirler de var, her yeri ormanlar ile kaplı şehirler de var. Bu ilginç özelliklerdeki şehirlerden öne çıkan beş şehir hangisi mi?

Not: Yazıda kullanılan fotoğraflar alıntı yapılmıştır.

1Moskova

Ülkenin başkenti Dünya’nın sayılı kalabalık şehirlerinden bir tanesi. Yaklaşık 11 Milyon insan yaşamaktadır. Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Aziz Vasil Katedrali, Bolşoy Tiyatrosu, Tretyakov Devlet Tiyatrosu gezilmesi görülmesi yerlerden bir kaçıdır.

2St. Petersburg

Ülkenin ikinci büyük şehridir. Moskova kadar kalabalık olmasa da tarih anlamında en kalabalık şehirdir. Mimari anlamda avrupa şehirlerini örnek alarak inşa edildiği için Rus mimarisine ait örneklere çok az rastlanmaktadır. Yeniden Diriliş Katedrali; Moskova da bulunan Aziz Vasili Katedrali örnek alınarak inşa edildiği için bu sınıfın içerine girmemektedir.

St. Petersburg şehrindeki başlıca görülmesi gereken yerler ise; Ermitaj Müzesi, Nikolskiy Kilisesi ve St Isaak Katedrali, Kurtarıcı Kilisesi, Büyük Petro Köprüsü, Kirovsky Zvod metro istasyonu, Çar Büyük Petro anıtı gibi listelenebilir.

3Kazan

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kazan görülmesi gereken şehirlerden bir tanesidir. 1 Milyon civarında nüfusa sahip olan şehir müslüman nüfusun en fazla olduğu yerlerdendir. Rus kültürü ve mimarisi fazlasıyla görülmektedir. Tarihi ve görülmesi gereken yerleri ise; Mercani Cami, Nurulla Cami, Süyümbike Kulesi, Siyah Göl gibi sıralanabilir.

4Chelyabinsk

2012 yılında Time dergisinin yapmış olduğu araştırmada yaşanılabilir şehirler listesinde 3. sırada yer verdiği Chelyabinsk ülkenin güney doğu kısmında Kazakistan sınırında bulunmaktadır. Harita üzerinde bakıldığı zaman binlerce irili ufaklı göllerin bulunduğu Chelyabinsk öne çıkmaktadır. Zaman zaman doğa olayları ile gündeme gelmekte. Yakın zamanda 2013 yılında meydana gelen meteor yağmurları buna örnektir.

İlginizi Çekebilir:  Dünyaca Ünlü 7 Gezgin

İkinci Dünya savaşı sırasında Moskova ve St Petersburg şehirlerinde bulunan ağır sanayi fabrikaları Almanlardan korumak amacı ile Chelyabinsk şehrine taşınmış. Tank fabrikaları, ağır demir sanayi ve çeşitli fabrikalar bu şehirdedir. Bu kadar çok göl bulunan bir şehirde balıkçılık herkes tarafından yapılmakta.

Müzeleri, opera salonları, kilise ve katedraller arasında; Znamya Eski Sinema, Megapolis, Puşkin Parkı, Glinki Opera Binası, Orlova Tiyatrosu, Zriteley Tiyatrosu ve Uralskaya Molniya Buz Pateni Sarayı, Traktör Buz Arena bunlardan sadece bir kaçıdır.

5Sochi

Rusya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Krasnodar Krai bölgesindedir. Antalya gibi turizm potansiyeli yüksek şehri. Bambaşka bir atmosfer ve doğası olan Sochi’nin diğer Rus şehirleri ile alakası yok. Son yıllarda büyük gelişme gösteren şehir turizm pastasından büyük pay almaya başladı.

En son yapılan kış olimpiyatlarından sonra daha da fazla değer kazandı. Önemli yerleri; Fisht Olympic Stadium, Oceanario de Sochi, Bolshoy Ice Dome gibi yapıları mevcut.

Önceki makaleHamsi Tava Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleVladivostok Gezisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here