Sazan Avı Malzemeleri Nelerdir?

815
0

Uzun süredir sazan avı yapıyorsanız ve bu yapmak için doğru malzeme ve ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Aslında sazan avı diğer balıkların avlanmasından farklı değildir.

İster yeni bir sazan avcısı olun isterse daha tecrübeli bir sazan balıkçısı olun, sıralayacağım malzemeler ve ekipmanlar daha çok sazan yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Bunlar, başarılı sazan avı için gerekli olduğunu düşündüğüm malzeme ve ekipmanlar. Muhtemelen bunlardan başka bir çok gerekli malzeme sayılabilir. Ama bir çok malzeme bazen hiç kullanılmaya ihtiyaç duymadan tozlu raflarda yerini almaktadır.

Ancak bu araçlar bir sonraki sazan balık avı gezinizde ihtiyacınız olan malzeme ve ekipman olacaktır.

Sazan Kepçesi

Sazan avı sade ve basittir. Ancak en önemli ekipmanlardan biri sağlam ve kullanışlı balık çıkartma kepçesidir.

Filesi ip yada misina ile örülmüş olabilir. Önemli olan sağlam dolanmayan ve büyük bir filenin olmasıdır. Geniş ağızlı ve uzun teleskopik bir sap malzemesi tercih edilmelidir.

Yakalanan trofe sazan balığını dışarıya çıkartmak için eğilip bükülmeyen bir sapa ihtiyaç olacaktır. Sazan kepçesi avlarınız da kesinlikle bulundurulması gereken bir ekipmandır. Piyasadan farklı modellerini temin edebilirsiniz.

Sazan Matı

Yakalanan ve çıkartma kepçesi ile dışarıya alınan balığı kirli, çamurlu, toprak yada taşlık bir zemine koymak bence hiç güzel fikir değil.

Balığın üzerindeki mukus tabakasına yapışan pislikler zarar görmesine ve değdiği yerlerin kirlenmesine neden olur.

Bu işi profesyonelce yapmanın en güzel yolu; sudan çıkartılan balığın zemin ile temas etmemesini sağlamak ve balığın zarar görmesini engellemek için sazan matı üstüne yatırılmasını sağlamak.

Çeşitli ebatlarda ve kalınlıklarda olan sazan matları piyasada mevcut. Uygun sazan matı seçimi yaparak avınızı daha güzel hale getirebilirsiniz.

Sazan Sehpası

Sazan avı bekleyerek ve sabırla yapılması gereken saatlerce sürebilecek bir av disiplini gerektirir.

İlginizi Çekebilir:  Shimano Sahara 4000 FD Olta Makinası

Özellikle dip yemler ile yapılan sazan avlarında olta bir yere yaslanarak yada saplanarak bırakılır.

Bir sazan avcısı genellikle tek takım ile değil maksimum dört olta takımını suya atarak avlanırlar. Bu kadar olta takımını düzenli şekilde birbiri ile karışmadan saklamanın en güzel yolu bir sazan sehpası kullanmaktır.

Çeşitli ebatlarda ve olta takımı sayısına göre tasarlanmış sehpa modelleri bulunur. Sizin avlanma şeklinize göre sehpa modeli seçerek kullanmalısınız.

Sazan Alarmı

Sazan balığı genellikle gece yakalanan bir balıktır. Gece olta başında uzun süre beklenemeyeceği için genellikle bir süre sonra avlak içinde belirlenen bir yerde kurulan kamp alanında dinlenme pozisyonuna geçilecektir.

Yada başka arkadaşlar varsa onlar ile birlikte herkesin olta takımlarını kontrol edebileceği bir noktada bulunulacaktır.

Siz olta takımının uzağındayken eğer yem bir balık tarafından yenirse nasıl anlayacaksınız?

Sağlam bir sazan sehpasına bağlanmış olta takımlarınızı suya sürükleyebilir yada yemi ağzına alarak oracıkta sessiz sedasız bekler.

Siz bunu anlayabilmeniz için olta elinizde olmalı yada size haber verecek çok faydalı bir ekipman imdadınıza yetişecek.

Bu faydalı ekipman geleneksel sazan avı malzemelerinden zil yada çan olarak bilinen sesli aletten hariç daha modern ve teknolojik bir alet olan sazan alarmı dır.

Sazan alarmı seti olarak değişik markalar altında farklı modeller şekilde satılabilmektedir. Her bir olta takımına bir alarm takılacak şekilde kullanılmaktadır. Her alarm farklı uyarıcı işaretler vererek sizi uyarmaktadır.

Hassasiyet seviyesini ayarlayarak büyük ve küçük balığı ayırt edebilirsiniz. Uzaktan kumanda kontrollü modellerde uzak mesafeden bile hangi olta takımının sinyal verdiğini çok kolay şekilde anlayabilirsiniz.

Farklı fiyatlardaki sazan alarm modellerinden uygun olanını kullanmak sazan avınızı daha keyifli hale getirecektir.

Sazan Rig Çektirme ve Yem Matkabı Seti

Özellikle sazan avını rig ile yapanlar için çantada bulunması gereken en önemli aletlerden biridir.

İlginizi Çekebilir:  Hypalon Nedir?

Yem takımlarının düzgün şekilde hazırlanması için gereklidir.

Boili yemlerinizi delme aleti ile delerek rig geçirmek için kullanabilirsiniz.

Çektirme ile sağlam şekilde yeminizi sağlamlaştırabilirsiniz. Piyasadan set halinde yada tek tek temin ederek çantanızda bulundurmanızda fayda var.

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleKurtboğazı Barajında Nasıl Balık Tutamadık?
Sonraki makaleUyku Pedi Nasıl Saklanır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here