Sazan Balığı Avı Teknikleri Nelerdir?

260
0
PAYLAŞ

Sazan balığı (Carp) iç sularımızda tutulması en keyifli bir o kadar sabır gerektiren balığıdır. Öyle ki iki – üç gün kamp yaparsın bir tane bile yakalayamazsın bazı zamanlar da ise peş peşe yakalarsın olta takımını yetiştiremezsin. Keyiflidir çünkü yakalandığı zaman olta da oluşturmuş olduğu kuvvet ve zorlama inanılmaz duygular yaşatır.

Çok leziz pişirme tarifleri vardır. Çeşitli baharatlar ile insanın damağında güzel tatlar bırakır. Her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır. Yapılan hazırlıklar, teknikler, takımlar, pişirme şekilleri kişiye hatta yöreye göre değişiklik gösterir.

Uzun yıllar Sazan Balığı Avı yaptım. İç Anadolu bölgesi ve civarında bir çok avlağa sazan avı için gittim. Değişik türlerini gördüm hatta yakaladım. En makbul türleri ise Kambur Sazan ve Aynalı Sazan dır. Son zamanlarda istilacı tür olan İsrail Sazanı olarak adlandırılan tür ise her yerde çok rahat üreme gösterdiği için pek rağbet görmez hatta pişirince lezzetli olmaz.

Kambur Sazan

Nerelerde Bulunur?

Çok değişik şartlara adapte olup yaşayabilmesine rağmen, genelde büyük hafif akıntılı veya durgun göl sularını çok sever. Fakat nehirlerde de rahatlıkla yaşayabilir. Sazan dik yamaçlarda, kayalıklarda pek bulunmaz. Hafif eğimli, dibi kum veya çamurla kaplı bölgelerde ve akarsuların göl ile birleştiği su ağızlarında daha çok bulunur. Akarsularda ağaç aralarında, kovuklarda ve suların anafor yaptığı kısımları çok sever.

Genç sazanlar sığ sularda rahatlıkla avlanabilir yaşlı ve tecrübeli sazanlar ise genellikle daha derin, kıyıya uzak kısımlarda bulunur. Sazan sıcak suyu sevdiği için yazın güneş ışığının ısıttığı yerlerde kışın ise derin suları tercih eder.

Hangi Yem Kullanılır?

Sazan avcılığında başarılı olabilmek için öncelikle avlakta ki balıkların yeme alışkanlığını bilmemiz gerekir. Avlağın fiziki özellikleri ve yeme alışkanlığı önceden araştırılmalı. Çünkü fiziki özelliklere göre yeme alışkanlıkları değişim gösterebilir.

Sazan balığı avı için en çok tercih edilen yem haşlanmış mısırdır. Kokusu ve rengi sazan için çok caziptir. Su içerisinde kolay dağılmadığı için iğne ucunda balığın yakalanabilmesi çok kolaydır. Çok pratik olmasından dolayı tercih edilir. Özel karışımlı sahte balık yemleri hazırlanabilir. Her avcının kendine özgü bir hamur karışım tarifi vardır. Bunu zamanla tecrübe ederek kişiselleştirebilir. Diğer bir yem seçeneği küspedir. Küspenin sıkıştırılması ile hazırlanan tabaklar halinde bir çok av bayisinde satışı yapılır. Küspe kokusu ile sazanları kolaylıkla çekebilir.

Nasıl Yakalanır?

Sazan yakalamak için bir çok teknik var. Dip oltası ve şamandıra en çok kullanılan yöntemlerdir. Dip oltası, köstek ile bir beden üzerine bağlanmış üçlü yada dörtlü iğneler ve ucuna bağlanmış olan ağırlık ile oltamızı suyun altına bırakma yöntemidir. İğnelerimize bağlamış olduğumuz tercihen yemlerimiz ile suyun altında kalarak sazan balığını yakalamamızı sağlar. Sazan balığı genelde suyun dibinde emme yöntemi ile yemlendiği için iğnemize bağlamış olduğumuz yemi emerek tuzağa yakalanmaktadır.

Dip Oltası Yöntemi ile Avcılık

Şamandıra ile avcılık daha fazla sabır ve dikkat gerektiren bir avlanma yöntemidir. Suyun üstünde kalan şamandıradan aşağıya sarkan bir beden üzerine bir yada iki tane iğne ile yapılan avlanma yöntemidir. Sazan balığı avı yapanlar için bu yöntem genelde küçük balıkların yakalanmasına neden olmaktadır. Parklarda bulunan küçük göletlerde kullanılan yöntemdir.

Not: Eklemek istediğiniz püf noktaları var ise lütfen yorum kısmında belirtiniz.

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Görsel