Ana sayfa Balık Avı Raporları Shore Jigging Yöntemi İle Balık Avı

Shore Jigging Yöntemi İle Balık Avı

970
0

Derin kıyılardan, iskelelerden yapılan bu kıyı avcılığı, çoğu zaman kayalık zor bölgelerde yapılan bir avcılık. Olta balıkçılığının en üst düzey avcılığı olarak nitelendirilebilir.

İçinde zorlu parkurlar barındıran, derin sularda ne vuracağı belli olmayan sürprizlerle dolu bir avcılık.

Aslında Shore jig  belli makineler ve kamışlar ile yapılmasına karşın, bizim bölgelerimiz de yapılan shore jig avları birazda heavy spin kategorisine girmekte.

Bu iki kavramda bizim avcılığımızın içinde yer alıyor ve  küçük ayrıntılar kategoriyi belirliyor. Aslında çok da kavram karmaşasını anlatmak yerine biz ne yapıyoruz ona bakmak daha iyi.

Shore Jigging

Shore jigging malzemelerini ve shore jige geçişin yavaş olmasının sebeplerini beraber inceleyelim.

Örneğin: İşe shore jig’te kullanılan makineler ile başlayalım.

Bir kaç örnek vermem gerekirse;  Daiwa’da 3500H, 4000H özellikli makineler, Shimano’da 5000, 6000, Okuma’da 55’lik kafa boyunda makineler  bu iş için en ideal kafa boyları olarak görünüyor.

Bizim tecrübelerimizde; Daiwa’da 3500,  Shimano’da 5000 kafa makineler ortalama 55 mm kafa boyuna sahipler, bu rakam karışma sıkıntısı yaşanmayan bir kafa boyutu. Bunun üzerindeki kafa boyutlarında karışmalar yaşanırsa mutlak suretle ip inceltilmelidir.

Bu makinaların en belirgin özellikleri ortalama 90-105 cm arası sarım kapasiteleri, kollarının büyük olması, dişli yuvalarının büyük olması, yani sert işler için belirgin özellikler. Bu makinelerde 60 gr bir jigi sararken kolun dönüşü ağırlaşmaz, dişli oranları yüksek torklu makinelerdir, ayrıca dragları da yüksektir.

Tabi burada seçim yaparken en önemli husus makinenin ağırlığıdır. Makine büyüdükçe ağırlık artacaktır, firmalarda bu yüzden geliştirilen bazı hafif makineler mevcut. Bunlardan orta fiyat düzeyinde ikisine örnek vermem gerekirse; Daiwa EM-MS 3500, Shimano Biomaster 5000 SW PG kendi segmentinde hafif makinelerdir.

Ancak  bir diğer taraftan shore jig makinelerinin fiyatının yüksekliği, doğru malzemeye geçişi yavaşlatıyor. Balıkçılar Daiwa’da 3000 Hızlı makineler, Shimano’da 4000 hızlı saran makineler ile örneğin torik avına gidebiliyor. Bu makineler ve yüksek atarlı spin kamışlar kullanıldığında heavy spin kategorisinde avlanmış oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Spin Takım İle Kıyıdan Sinarit Avı

Peki bu makinelerin dezavantajları nelerdir:  Bu makineler shore jig makinelerden daha hafif makineler, ancak ana dişli büyüklükleri yeterli değil. Hatta aynı modelin hızlısını aldığınızda çoğu model de dişli oranı daha da küçülüyor.

Dolayısı ile ağır jigleri sarmak daha zor oluyor ve kolunuz sararken yoruluyor. Ayrıca bu sarımın kalitesini yükseltmek isterseniz, bu maalesef yine yüksek fiyatlı makineleri almanız gerekli. Bir diğer taraftan yüke fazla gelmeyen bu makinelerin dişli ömrü çok kısa oluyor. Ancak  Türkiye’de  bu işte çok başlangıçta olduğumuz için şu an en çok kullanılan makineler yine bu makineler.

Burada daha sonra değineceğim önemli bir hususu makinelerin konusu gelmişken değinmek istiyorum. Her balık illaki hızlı sarım isteyecek diye bir durum söz konusu değil, örneğin sinarit gibi balıklar yemin daha yavaş gelmesini istiyor. Yani odaklı avlarda balığın özelliklerine göre düşük sarımlı makinelerde kullanılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here