Silikon Sahte Yem Nasıl Yapılır?

8179
2

Silikon sahte yemlerin maliyeti çok düşüktür, cezbedicidir ve çeşidi çok fazladır. Balık malzemesi satan her dükkanda bir çok çeşidini bulmak mümkündür.

Maket yemler kadar popüler ve balıkları cezbetme konusunda üstün albenisi olan renkler ve modelleri vardır. Peki aslında bu kadar basit bir sahteyi kendimiz yapabilir miyiz?

Kaliteli bir silikon yemi kendimiz evde çok kolay şekilde yapabiliriz. Belki bir kaç denemeden sonra istediğimiz formda güzel renkli bir kaç silikon yem modelleri ortaya çıkacaktır. Öyle zor saatlerce uğraştıracak bir çalışma değil bence.

Silikon Sahte Yemler

Aslında silikon sahteleri piyasadan av bayilerinden ve internetten çok kolay hatta çok fazla modelini ucuza bulabilirsiniz. Belki daha hızlı şekilde temin edeceksiniz. Ama kendi hazırlamış olduğunuz bir sahte ile avlanmak belki de ayrı bir heyecan verecektir size.

Seçim tamamen size kalmış bir olay. Bunun için ihtiyacınız olan bir kaç kalem malzeme şu şekilde olacaktır;

İlginizi Çekebilir:  Silikon Yemle Balık Avı Teknikleri

Malzemeler:

  1. Hurdaya ayrılmış eski silikon sahte yemler
  2. Silikonları eritmemiz için uygun bir kap
  3. Kalıp yapmak için bir miktar alçı
  4. Kalıp için plastik kap
  5. Zeytin yağlı sabun
  6. Renklendirici

Kalıp Nasıl Hazırlanır?

Silikon yem hazırlamak için gerekli olan kalıbı hazırlamak en çok zamanımızı alan çalışmadır. Fakat bir kez bir model sahte için hazırlanan kalıp kırılmadığı sürece defalarca yeni yem hazırlamamızı sağlar. Farklı renkler ve desenlerde hazırlamak size kalmıştır.

Önce bir miktarı göz kararı yada yaklaşık 100 gr kadar alçıyı bir kap içinde su ile karıştırarak çok cıvık olmayan bir harç hazırlamalıyız. Her şeyi adabına göre yapmak isterseniz sizde mutfaklarda kullanılan basit terazilerden kullanabilirsiniz.

Hazırlayacağımız harç kalıbı oluşturacağımız kabın yarı derinliği kadar olmalıdır. Resimdeki gibi marketlerde kolayca bulabileceğiniz yoğurt yada dondurma kapları işinizi en iyi şekilde görecektir.

Karışımı kabın içine boşaltıyoruz ve kabı zemine çarptırarak içindeki hava kabarcıklarının dışarıya çıkmasını ve kusursuz düz bir yüzey oluşmasını sağlıyoruz. İçinde hava kabarcığı kalması formun kötü olacağının belirtisidir. O yüzden kabı zemine çarptırırsanız hava kabarcıkları yüzeye çıkacaktır ve yok olacaktır.

Yeterince düzleşen alçının içine kalıbını oluşturacağımız silikon yemleri birbirine çok yakın olmayacak şekilde yerleştiriyoruz. İnce bir çubuk yardımı ile silikon yemleri hafifçe alçının içine bastırarak tamamen temas etmesini sağlıyoruz. Böylelikle sahte balığımız için tam bir form oluşturmuş olacağız.

Biraz sertleşmeye başlayan alçımız üzerine üç adet yeterli olacağından hafif oyuklar yapıyoruz. Bu oyukları yapmamız nedeni genelde ilk döktüğümüz kalıp dişi kalıp olacağı için üst tarafına gelecek olan olan üst kalıba kılavuz olacaktır. Birbirleri ile kolayca eşleşebileceklerdir.

Model balıklarımızı alçı üstüne güzelce yerleştirdikten sonra hafif kuruyan alçı üzerine üç adet oyuk açıyoruz. Daha sonra tamamen kuruyan alçımızın üzerine zeytin yağlı sabunumuzu bir fırça ile iyice yediriyoruz. Her noktasına sürdüğümüze dikkat etmeliyiz. Çünkü üst kalıp için alçımızı kaba döktüğümüz zaman birbirlerine yapışmayacaklar ve kolayca ayırabileceğiz.

Sabunumuzu tamamen yüzey üzerine sürdükten sonra tekrar bir kap içinde hazırlamış olduğumu fazla cıvık olmayan alçı harcımızı kabımızın içine döküyoruz. Tekrar yere çarptırarak düz bir yüze oluşturuyoruz ve içinde kalan hava kabarcıklarını dışa atıyoruz. Bu şekilde tamamen alçımız donana kadar bekliyoruz.

Tamamen donmuş olan alçımızı plastik kabı esneterek ve yanlarından bıçak ile ile iyice kanıttırarak kolayca çıkarabiliriz. Arasına sürmüş olduğumuz sabun sayesinde de iki kalıbı birbirinden kolayca ayırabiliriz.

Kalıpları birbirinden ayırma işlemini tamamladıktan sonra kalıp içindeki model balıklarımızı dikkatli bir şekilde çekerek çıkarıyoruz. Bazı yerlerinde alçı kalmış olabilir bunları da kesici bir alet ile kazıyabilirsiniz. Fazlalıkları kazımak pürüzsüz bir yüzeyli silikon yeme sahip olmamızı sağlar.

Şimdi döküm kalıplıçılığın temel konularından olan hava kanallarını ve döküm ağzını yapmamızın sırası geldi. Formumuzun ağız kısımlarına açılı şeklide kanal açmamız gerekir. Bu şekilde erimiş silikonumuzu rahatlıkla kalıbın içine boşaltabiliriz.

Ayrıca yan taraflarından da belli aralıklarla hava kanalları açmak gerekir. Çünkü sıcak fokurdayan silikon içindeki hava dışarıya atılır ve silikon formun içine tam olarak yerleşebilir.

Erimiş Silikon Hazırlama

Bence silikon hazırlama en basit kısım. Çünkü hepimizin elinde kesinlikle daha önce kullanmış olduğumuz hurdaya ayırdığımız silikon sahteler vardır. İsterseniz bir kaç farklı renkte olanı kullanabilirsiniz güzel bir karışım ortaya çıkarırsınız yada en sevdiğiniz favori renginizi kullanarak yine aynı tonda sahteler hazırlayabilirsiniz.

İkinci bir seçenek ise piyasadan uygun şeffaf renkli silikon temin ederek içine katmış olduğunuz renklendiriciler ile sahteler dökebilirsiniz. Yine piyasada kolayca bulabileceğiniz parlatıcılar ve fosforlu boyalar ile değişik desenli silikon sahte yemler yapabilirsiniz.

Ben hurdaya ayrılmış olan iki adet silikon yem kullanmak istiyorum. Silikonları eriteceğimiz kabın porselen bir kap olmasının nedeni var. Silikon soğumaya başladığı zaman kaba zor yapışmaktadır. Ayrıca ısıya dayanıklıdır ve kullanımı da çok kolay olacaktır.

Daha önce alçı ile hazırlamış olduğumuz kalıbımızı bir mengene yardımı ile birbirine tutturuyoruz. Açtığımız döküm delikleri birbirini karşıladığı için delikler yukarıya gelecek şekilde kalıbımızı sabitliyoruz. Mengeneyi fazla sıkmamak gerekir. Alçı kırılgan bir malzeme olduğu için çatlatabilir yada tamamen kırabilir.

Hurdaya Ayrılan Silikon Sahte Yemleri Kullanabilirsiniz

Makas ile silikon yemleri küçük parçalara ayırıyoruz. Porselen kap ile birlikte ateşe gerek yok mikro dalga fırın içinde yaklaşık 20 saniye de kolayca eritebiliriz. Porselen mikrodalgaya uygun olduğu için hızlıca eritme işlemini yapabiliriz. Eriyen silikonu ince bir çubuk ile iyice karıştırmamız gerekir. Böylelikle tamamen erime işlemi gerçekleştirilir.

Erittiğimiz silikonları uygun ağızlı kapımızdan açtığımız döküm ağzına boşaltıyoruz. Dışarıya taşan silikonlar biraz daha içeriye çökünce üzerine biraz daha silikon ekliyoruz. Bu şekilde kaç tane model kalıbı hazırlamışşanız hepsini birden dolduruyoruz. Hepsi dolduktan sonra yaklaşık yarım saat beklemek için yeterli olacaktır.

Malzemeleri Dikkatli Ayırın

Aradan geçen zamandan sonra dikkatli şekilde önce mengeneyi çıkarıyoruz ve yavaşça kalıbımızı ayırıyoruz. Formun içinde bulunan gıcır gıcır silikon yemlerimizi görünce seviniyoruz tabiki. Yine dikkatli şekilde silikonları da kalıp içinde çekerek çıkarıyoruz ve döküm esnasında ortaya çıkan fazlalıkları ve kalıbın döküm ağzındaki uzantıyı makas ile kesiyoruz.

Evimizde yapmış olduğumuz silikon yemimiz sonunda hazır oldu. Artık nasıl yapıldığını öğrenmiş oldunuz. Dilerseniz farklı model balıklar kullanarak farklı kalıplar hazırlayabilirsiniz. Kalıplar kırılmadığı sürece her zaman sizin kullanımınıza hazır olacaklardır.

İlginizi Çekebilir:  Balık Avı Malzemelerini Evde Nasıl Yaparız?
GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleBalık Avı Malzemelerini Evde Nasıl Yaparız?
Sonraki makaleSomon Balığı Avı

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here