Bu yıl mevsimi geçmeden sırtı ile sinarit avı yapmak istiyorduk. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda sevgili Orkun kardeşimin daveti üzerine Saroz’a gittik.

Bölgede mevsimsel olarak açıkta uskumru balığı çıkıyordu, çok fazla sinarit ile ilgili bir veri yoktu. Geçen yıl denemesi için bıraktığımız sahteler ile Orkun sinarit tutmakta başarılı işler yapmıştı, ama bu yıl o da henüz sırtı yapmamıştı.

Balıkçılar her zaman olduğu gibi kim nereye gidiyorsa oraya gidiyor uskumru avlıyordu. Cengiz Çelikçi kardeşimde bölgede sürekli sinarit yokluyor devamlı bize rapor gönderiyordu, ama sinarit henüz çok fazla görünmemişti.

Hangi Sahte Nasıl Kullanılmalıdır?

Genelde bu bölgedeki balıkçılar sinarit için ortalama 4 metre derinlikte sırtı çekiyorlar. Bunun sebebi; bu dönemde sinarit palazlarının kıyıya 3-4 metrelere yanaşması, bizde bu yüzden her yıl sırtı için bu bölgeyi tercih ediyoruz.

Aslında normalde daha derinden sırtı çekmek istiyoruz, ama özellikle derin dalarlı sahteleri kendi dalar mesafesinde ağırlık kullanmadan, kullanmayı seviyorum. Ağırlıkla derine indirildiğinde gagalı sahtelerin aksiyonu bozulabiliyor, gagalı sahteleri çok derine indiremezsiniz fazla basınç kabul etmez, ama öte yandan aksiyonları hiçbir sahteye benzemez.

Sahtelerin gerektiğinden fazla derinliğe indirilmesinden oluşan, sahtelerin ekseni etrafında dönme sıkıntısı çoğu kişi tarafından farkına bile varılmayan bir sıkıntı. Aynı şekilde yüzey alanı geniş olan sahteleri de çok derine indiremezsiniz, slim sahteler bu konuda daha iyidir.

Artı bu konuya sahtenin kalitesini yani denge konusundaki kabiliyetini de ekleyeceksiniz, biraz hız verdiğinizde çoğu sahte basıncı kabul etmeyip kendini dışarı atar yada aşağıda gezerek diğer sahtelere karışır.

Aynı şekilde sinarit gibi yavaş hız isteyen balıklarda düşük hızlarda aksiyon verebilen sahtelerin önemi büyük. Örneğin rapala husky jerk DD sahtenin üzerinde yazan derinlik bandında 2.4 -5.7 metre gibi genişlik vardır, bu o sahtenin yavaş hızlarda verimli olduğununda bir nevi göstergesidir. Aynı şekilde rapala magnum düşük hızlarda wobbling özelliği müthiş şampiyon bir sahtedir.

İlginizi Çekebilir:  Silikon Yemle Balık Avı Teknikleri

Bu segment te rapala ve yozuri markaları Dünyada bu konuda en yüksek tecrübeye sahip firmalardır. Bu güne kadar tatlı suda yaptığım 300 ava yakın sırtı tecrübemde yine bu markaların çok önde olduğunu gördüm. Ege ve Akdeniz bölgelerine balık malzemesi sattığım yıllarda, bölgelerin en iyi avcılarından aldığım bilgi ve talep hep bu iki markada yoğunlaştı.

Bu avda her zamankinden biraz daha derine 7-8 metre derinlik bandına çıktık ve 4-5 metre derinlikten gelen slim ve küçük boyutlarda derin dalan sahteler kullandık. Avda tamamen rapala’nın derin dalarlı sahteleri kullanıldı.

Mevsimsel durum itibarı ile en çok yemlik balık olan uskumru imitasyonlarını ve suyun durumuna göre diğer renkleri kullandık. Her ne kadar sinaritin uskumruyu yakalaması zor diye bilinse de yakalayınca yiyormuş bunu da net gördük en çok vuruş uskumru imitasyonlarına oldu. İlker uskumru imitasyonunu çok iyi çalıştırdı.

Bilgi: Konu hakkında daha geniş bilgi almak için avbaliksepeti.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Bilent Yıldırım‘ın izni ile yayınlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here