Şişme Bot Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

7078
0

Her şeyden önce alınacak botlar için ilk dikkat edilmesi gereken husus renktir. Bot devamlı güneş altında kaldığından koyu renkli botlar ısıyı çok fazla çeker ve bu da aşırı ısınmaya yol açar.

Bu nedenle güzelliklerine aldanıp kırmızı mavi, siyah ve koyu renkli botlardan uzak durulmalı beyaz yada açık gri tonlar tercih edilmelidir.

Bot kumaşları dünyada belirli ülkelerde üretilmektedir. Bu nedenle botun markasından ziyade kumaşın türü çok kalınlığı ve kat sayısı önem taşır.

Bot kumaşları ( zodiac tipi denilen botlardan bahsediyorum ) çok çeşitli olmakla beraber ana başlık olarak hypalon ve pvc naylon karışımı denilen kumaş türleridir.

İlginizi Çekebilir:  Aqua Storm STM 280 Şişme Bot Kurulumu

Hypalon kumaşlar gerçek zodiac kumaşı olup hem darbelere karşı çok dayanıklı hem de hafif olduğu için taşınması da kolay botlardır. Güneş ve sudan en az etkilenir ve uzun yıllar kullanılır. Yama yapmak ve yapılan yamanın tutması çok daha kolaydır.

Ancak bu tip botlar belli markalardan imal edilmekte olup fiyatları oldukça yüksektir. Yalnız bu bot kumaşını ülkemizde de kullanarak çok kaliteli bot yapan firmalar olup, bence aynı bota sırf markası diye yabancı kaynaklara 2-3 kat fiyat verilmeden önce yerli imalatçılara gidilmesi ve araştırılmasını şiddetle tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir:  Hypalon Nedir?

PVC – Naylon yumuşatması karışımı botlar ise daha ucuz malzeme olduğu için tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak bu botlar gerektiğinden fazla ağır yapıları darbelere karşı sertlikleri nedeniyle dayanıksızlığı yama tutmakta zorlukları güneşe ve tuzlu suya karşı daha az mukavemetleri nedeniyle problemler çıkarmaktadır. Bu tip botlar alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus denye kalınlıkları ve kaç katlı olduğudur.

Özellikle tek katlı 0.900mm ve altı denye kalınlığı olan botlardan uzak durulmasını şiddetle tavsiye ederim. Bu tür botları alırken en az 1100mm 3 katlı denye kumaşlı kumaş arası bez destekli ve hatta en iyisi çok katlı 1400mm denye kumaşlı botları almalısınız.

0.9 la 11 mm arasındaki 0.2 mm ne fark eder diye düşünülebilir, ancak o kadarcık fark neredeyse darbelere karşı yarı yarıya fark oluşturduğunu bir kaç kez test etmişimdir.

Bu nedenle markadan önce kumaşlarını incelemek gerekir. Şu markanın kumaşı bu, bu markanın kumaşı bu, demek doğru bir yaklaşım da değildir. Markaların kendi içlerinde bile farklı modellerde hypalon ve pvc kumaş kullanabildikleri, hatta her modelde farklı kalınlıklar kullanabildiklerini unutmamak lazım.

Bu nedenle her modelin kumaş kalınlığını ayrı ayrı incelemek ve sadece markaya aldanıp muadilinin 3 katına botlar almamanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir:  Balıkçılar İçin Alüminyum Tekneler

Dediğim gibi yabancı pvc naylon botlara bu paraları verene kadar ülkemizde hypalon kumaşlara aşağı yukarı aynı belki biraz daha fazla rakamla çok çok daha kaliteli zodiac tipi botlara sahip olmak mümkün olacaktır. Şimdi şişme botların nasıl yapıldığını merak ediyor musunuz? İşte size güzel bir şişme bot nasıl yapılır videosu.

GENEL DEĞERLENDİRME
Konu
Anlatım
Yeterli Bilgi
Önceki makaleOlta Çeşitleri Nelerdir?
Sonraki makaleHypalon Nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here