Şişme Bot Nasıl Muhafaza Edilir?

Tarafından

1851
3

Balık avına gittin yada gezmeye gittin şişme botu akşama kadar tatlı suda yada denizde bir güzel kullandın. İşin bittikten sonra botu öylece katlayıp çantasına mı koyacaksın?

Temizlik yada bakım yapmayacak mısın? Yada nasıl saklaman gerekiyor biliyor musun?

Şişme bot kullananların en büyük sorunlarından biri güzel bir gün veya sezon sonunda botun bakımını nasıl yapacağını bilmemesi yada saklama yöntemlerini bilmemesi.

Temizliği ayrı bir dert bakımı başka bir dert nerede saklayacağınız ise bambaşka bir dert. Peki bunca dert üstesinden nasıl gelebiliriz? Bu yazım bu derdinize biraz derman olur umarım.

Şişme botlar yapılarına göre bir kaç farklı özelliğe sahiptir. Bunlar;

  1. Hypalon Malzeme
  2. PVC – Naylon Karışımı Malzeme
İlginizi Çekebilir:  Şişme Bot Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
İlginizi Çekebilir:  Hypalon Nedir?

Şişme botlarınıza kullanımdan sonra yapacağınız uygun bakım ve saklama yöntemleri botunuzun uzun ömürlü olmasına ve sonraki kullanımınıza hazır olmasını sağlar. Tembellik yapmadan bunları yapmak gerekir.

Temizleme

Tuzlu suda da kullanmış olsanız tatlı suda da kullanmış olsanız kesinlikle şişme botu sudan çıkartırken üzerine su boşaltarak bazı pisliklerden vede su kalıntılarından arındırmanız gerekir. Bu işlem botu katladıktan sonra aralara giren sert cisimler gibi yabancı malzemelerin şişme botun malzemesine zarar vermesini engeller.

Örneğin yıllar önce almış olduğum kendime ait şişme botu her sudan çıkardıktan sonra uygun bir yerde sabunlu su ile yıkıyordum. Bu işlem malzemeyi yumuşatarak kolay katlamamızı sağlıyordu ayrıca daha temiz ve parlak kalmasını sağlıyordu. Uzun yıllar sadece ahşap tabanında meydana gelen boya kalkmalarının haricinde sıfır olarak kullandık. Yıkama işlemini ise genelde avlakların yakınlarında bulunan çeşme başlarında yerine getiriyorduk.

Katlama

Yeterince temizlenmiş olan şişme bot ayrıca sabunlandığından muhafaza çantasına kolayca katlanarak yerleştirilebilir. Katlama işlemini yaparken düz bir zemin üzerinde mümkünse altına genişçe bir branda sererek temiz ve nazik şekilde katlamak gerekir. Katlama esnasında aralara girecek pislikler yada sert cisimler muhafaza çantası içinde zarar vermeye başlayacaktır.

Eğer kısa bir süreliğine kullanmayacaksanız şişme botu katlamadan şişkin bir vaziyette saklamanızı tavsiye ederim. Çatlamaları engeller ve diri kalmasını sağlarsınız.

Muhafaza

Az önce söylediğim gibi eğer kısa süreli kullanmayacaksanız şişik vaziyette saklamanızı öneririm. Yeriniz müsait olmayabilir. O zaman buruşturulmuş kağıt gibi değil düzenli katlanmış şekilde saklayın. Her şişme botun formuna göre bir katlama şekli vardır. Yumuşak tabanlı botlar yada aliminyum veya ahşap tabanlı botların katlama şekilleri de farklılık gösterebilir. Ayrıca botların büyüklüğüne göre kaplayacağı katlama pozisyonu ve ağırlığı da farklıdır.

Temizlenmiş ve katlanmış bir şişme botu sağlam bir muhafaza çantasına koymadan saklamayın. Eğer orjinal çantası yeterince sağlam veya boyut olarak yeterli değilse uygun muhafaza çantasını özel olarak diktirebilirsiniz.

  • ETİKETLER
  • Balık Avı
  • hypalon
  • Hypalon Nedir?
  • şişme bot
  • Şişme Bot Nasıl Muhafaza Edilir