Sizin Havyar Seçiminiz Hangisi?

1139
1

Aslında havyar bütün balıkların yumurtalarına verilen addır. Fakat asıl sofralarımız için tercih edilen havyar değerli mersin balığı ve mersin balığı türü olan çiroz balıklarından yada somon balıklarından alınan yumurtalardır. En değerlileri olanlarıdır ve kırmızı yada siyah renkte olabilirler.

Özellikle Hazar denizinde bulunan yada çiftliklerde yetiştirilen mersin balıklarından alınan siyah yumurtalardır ve Beluga Siyah Havyarıdır. Balıklar canlı olarak yakalanır, yumurtalar çıkarılır ve tekrar karınları dikilir ve tekrar suya bırakılır. Kırmızı havyar ise genellikle somon balıklarından çıkarılır. Kırmızı havyar siyah havyar kadar değerli değildir.

Balıklardan çıkarılan havyar tuzlanarak konserve içerisinde satılır. Havyar besin değeri yüksek bir yiyecektir. Çok lezzetli olmasından ziyade vücudumuz için bir çok faydalı özelliği bulunmaktadır. Örneğin yüksek tansiyon hastalığına iyi gelmektedir.

Genel de havyar burjuva yiyeceği olarak bilinmektedir. Bu kavram kırmızı havyar için değil ama siyah havyar için söylenebilir. Çünkü siyah havyarın 100 gr fiyatı binlerce dolar tutmaktadır. Nadir olan bir balıktan yumurtalardır çünkü. Aksine kırmızı havyar genelde somon balığından alındığı için daha uygun fiyata tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Mersin Balığı ve Siyah Havyar

Kırmızı havyar benim evimde her zaman bulunmaktadır. Özel günlerde değişik sunumlar şeklinde tüketmekteyiz. İlk kez yediğim de biraz tuzlu ve garip gelmişti bana. Fakat şimdi gayet iştahlı şekilde tüketiyorum. Yılbaşında, doğum günlerinde gibi özel günlerde her zaman soframızda yeri vardır. Özellikle küçük ekmek dilimleri üzerine sürülen tereyağı ve kırmızı havyar favorim.

Siyah havyarın çok pahalı olması bizim ona erişmemizi engelliyor. Özel altın kaplamalı kutularda satılması zengin yiyeceği olmasına neden oluyor. Son zamanlarda ülkemizde de Ankara Üniversitesi tarafından kurulan balık çiftliğinde üretilmeye başlanılan mersin balığı maaliyetlerin daha da aşağıya inmesine neden olacaktır. Tahmini olarak şu an yaklaşık 7 bin dolara satılan 100 gr siyah havyarın ülkemizde üretilmesi ile üçte biri fiyatına satılabileceği söylenmekte. Yine pahalı fiyatlı olacak.

Önceki makaleEn Gizemli 10 Antik Şehir
Sonraki makaleGülümsemeye dair şaşırtıcı gerçekler: Hangi gülümseme ne anlama geliyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here