Smolino Plajı

825
0

Chelyabinsk öyle bir şehir ki kalabalık nüfusunun yanı sıra doğal yaşam alanları ve gölleri ile muhteşem bir kent.

Şehir merkezinin nüfusu yaklaşık 3 milyon civarında. Düzenli bir kent ve insanlar kurallara fazlası ile riayet ediyor.

Bu özelliklerinin haricinde şehir Ural dağlarına komşu olduğu için çevresi tamamen ormanlar ile çevrili ve vahşi yaşam harika şekilde korunmakta.

Smolino Plajı – Solnechnyy Bereg

Büyük bir şehir, geniş vahşi yaşam alanları içerisinde sayısız su kaynakları ve gölleri de içinde barındırıyor. Harita üzerinde baktığınız zaman şaşırtıcı sayıdaki göller hayret uyandırıyor. Bir futbol sahası büyüklüğünde olanda var bir Sapanca gölü büyüklüğünde olanda var irili ufaklı yüzlerce göl var.

Peki bu kadar çok göl var ama ne işe yarar, temiz mi, yüzülebilir mi gibi bir çok soruda sorabiliriz. Ben bu konuyu çok defa sordum. Şehir içinde bulunan iki-üç göl dışında temiz olanı yok. Ama şehir dışında kalan bütün göller tertemiz ve sanki sahil kentleri gibi turist çekiyor.

Kamp alanları, günlük kiralanabilen evler gibi hizmetler sunulmakta. Şehir içinde kalan kirli göller ise sanayi bölgeleri ve elektrik santralleri olan yerler olduğu için temiz değil. Olta balıkçılığı ise yüzde doksanında rahatlıkla yapılabiliyor.

Nasıl Bir Yer?

Şimdi gelelim asıl konumuza. Şehir içinde kimine göre belki yürüme mesafesinde yada bir minibüs güzergahı üzerinde çevresi, plajları ile bana göre çok temiz olamasa da (alışkın değilim) Smolino Gölü yüzmek için en uygun yerlerden biri. Ücretli yada ücretsiz bir çok plajı bulunmakta. Büyüklüğü ise Mogan Gölünün yaklaşık üç katı büyüklüğünde. Çevresi yerleşim yerleri ile çevrelenmiş. Şehir içinde ulaşım problemi yok.

Eşim ve kayın biraderim hadi hazırlan yüzmeye gidiyoruz deyince yine şehir dışında en az bir saatlik bir yol gideceğimizi hatta yine orman içinde bol oksijenli bir yer olacağını düşündüm. Hızlıca hazırlandım, herkesin eşyalarını bir sırt çantasına doldurduk, evin önünden minübüse bindik ve yaklaşık on dakikalık bir yoldan sonra indik.

İlginizi Çekebilir:  Kuril Adaları

Marketten atıştırmalık biraz bir şeyler aldık ve büyükçe bir kilisenin önünden geçerek plajın girişine ulaştık. Gittiğimiz plaj ücretliydi ve ismi Smolino Plajı idi. Bakımlı ve daha temiz olacağından burası tercih edilmişti. Kızım için ücret ödemeden 300 ruble verdik ve içeriye girdik.

İçeriye girince çok şaşırdım. Bir an kendimi Kemer’de Moonlight plajında zannettim. Herkes kendini havaya kaptırmış Akdeniz tatili yapıyorlardı sanki. İncecik kumsal, düzenli şekilde yerleştirilmiş şezlonglar, voleybol için yer, aqua park, cafeler, güvenlikler hepsi çok güzel düşünülmüştü.

Biraz geç saat gittiğimiz için kenar taraflarda yer bulabildik. Ben meraklı gözler ile çevreyi incelerken bizimkiler çoktan hazırlanmış bana kızımın şişme simidini uzatıverdiler hadi şişir diye. Önemli bir aktivite olduğu için hemen uyguladım.

Ben suya girmek için pek istekli olmadığım için çevre incelemesine devam ettim. Bizimkiler çoktan suya girmişlerdi bile. Sıralı dizilmiş şezlonglar, belli aralıklarla yerleştirilmiş duşlar, çöp kutuları, suyun içinde sürekli temizlik yapan görevliler, soyunma odaları, tertemiz ve yeterli sayıda olan tuvaletler hatta plaj içinde sigara içmek yasak olduğu için dışarıda belirli aralıklar ile hazırlanmış sigara içme noktaları.

Yani bizim sahillerde şezlong başına ödemiş olduğumuz fahiş fiyatlar karşılığında bu kadar hizmet almadığımızı üzülerek söylemek isterim. Burada dörtte bir fiyatına mükemmel plaj hizmeti almak beni çok şaşırttı. Üstelik Hepsi kendi insanı olduğu için hatta bazı şeyler çok doğal karşılandığı için kimsenin kimseyi rahatsız etmediği bir yer.

Önceki makaleTavuk Tandır Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleVarlamovo Köyü Gezisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here