Somon Balığı Avı

7727
0

Somon balığı avı her olta balıkçısının rüyasıdır. Dünyada somon için balık avı gerçek bir heyecandır. Herkesin ulaşması zor bir avdır.

Düşünsenize oltanız ile kandırıyorsunuz ve somon balığı dört metre yukarıya zıplıyor. Heyecandan yerinizde duramıyorsunuz.

Bu kadar heyecan verici bir avın kendine göre kuralları ve gereklilikleri vardır. Öncelikle balıkçılık için kaliteli makaralı oltaya, sağlam olta ipine ve mükemmel sahte yemlere ihtiyaç vardır.

Belki manevra kabiliyeti yüksek tekneye ve güçlü akan sulara dayanıklı bir benzinli motora da ihtiyacınız olabilir.

Kullanılacak Malzemeler

10 ila 40 gr atarlı 2,5 – 3 metre uzunluğunda karbon olta kamışı işinizi görebilir. Önemli markaların somon avı için özel olarak ürettikleri kaliteli modeller var. Örneğin Daiwa, Shimano, Ryobi, ve Abu Garcia markalarının güzel balık avı olta modelleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Ankara'da Balık Avı Malzemesi Satan Mağazalar

Olta ipi olarak monofilament 0,28 – 0,35 yada örgü ip seçiminde ise 0,12 – 0,22 arası ipler kullanılabilir. Genelde monofilament olta ipleri somon balığı avı için daha çok tercih edilmektedir.

Somon balığı avında maket yemlerden değil de 15gr ile 40gr arasındaki metal kaşıklar yada tüylü mepsler kullanılabilir. Yo-Zuri markasının bu iş için üretilmiş en iyi yemleri hazırladığını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Hangi Olta Takımını Seçmeliyim?

Oltamız da kullanmamız gereken makara ise 50 yada 70 lik olabilir. Çünkü akarsular da uzun ip boylarına ihtiyacımız olacaktır.

Nerede Yakalayabiliriz

Somon balığı denizlerde yada göllerde yaşamaktadır genellikle. Nehirlere ise sadece üreme amacıyla göç etmektedirler. Somon balıklarının en büyük özelliği doğdukları sulara tekrar gelerek burada yumurtalarını bırakırlar ve ölürler. Nehirlerde somon balığı avı yapabilmemiz için göç yollarını ve zamanlarını iyi bilmemiz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Somon Balığı Avı İçin Artvin'deydik

Ortalama 4-6 yıl yaşamaktadırlar. Yüzlerce kilometre göç ederek yine yüzlerce kilometre sert akan ters nehirlerde doğdukları bölgelere yüzerek burada yumurtalarını bırakırlar. Belgeseller de herkes defalarca bu büyük göç görüntülerini izlemiştir. Çoğu zaman hayretler içerisinde yükseklere zıplamalarını, hızlı yüzüşlerini ve çetin kayalıklardan geçişlerini defalarca izledik.

Yumurtladıkları bölgeler genellikle kumlu-çakıllı yerlerdir. Suyun diplerine sürtünerek yumurtalarını bırakırlar. Genelde ilkbahar yada sonbahar başlarında yumurta bırakır somon balıkları.

Hangi Zamanlarda Yakalanır

Deneyimli somon balığı avcıları en iyi yakalama zamanının bulutlu havalar ve hafif dalgaların olduğu zamanlar olduğunu söylüyor. En verimli avların ise ilkbahar ve yaz başlarında olduğunu belirtiyorlar. 4 kg ile 20 kg arasında yakalanan somon balıkları kabul edilebilir boyutlardadır. Haziran ayının ikinci yarısından sonra göllerde daha çok yakalanabilir.

Yumurtalarını 6-7 derecelik akan sularda bıraktıkları için buralarda başlıca besinleri çeşitli böcekler ve omurgasız besinlerdir.

Önceki makaleSilikon Sahte Yem Nasıl Yapılır?
Sonraki makaleBalık Avında Hava Nasıl Olmalıdır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here