Sonbaharda Turna Balığı Avı

1724
0

Uzun bunaltıcı sıcaklardan sonra balık verimliliği açısından sonbaharda turna balığı için en güzel avlanma zamanları başlar.

Su sıcaklığının en ideal olduğu zamanlardır. Turna derin sulardan çıkıp avlanılabilecek mesafelerde gezinmeye başlar.

Suların serinlemesinin avcılık için başka bir artısı ise balık yağlanmaya başladığı için iştahı açılır ve daha fazla aç gözlü olur. Sıcak sulardaki o sakin tavırlarını bir kenara bırakarak daha fazla avlanmaya çıkar.

Sahte Yemler

Turna balığı avlanma konusunda pek istikrarlı değildir aslında. Döneme göre olta balıkçılığı için değişik yöntemler denenmelidir. Sonbaharda turna balığının en verimli avlanma şekli ise sallanma aksiyonu gösteren 10-15 cm lik maket yemler olacaktır. Yosunlu ve otlu avlaklarda rahatlıklar tercih edilebilir.

Derin Dalarlı Sahteler

Avlağın derin sularında en güzel iş yapan sahtelerdir. En ideal boyutu ise 8 cm olanlarıdır. Renk seçenekleri size kalmıştır. Turna balığı için en ideal boy her zaman 12 cm olan sahte yemlerdir. Ama derin dalarlı maket yemler için bu kural geçerli değildir. Derin yüzen batar özelliği olan yemlerdir.

Popper Sahteler

Son zamanlarda çokça ismini duymuşsunuzdur. Hatta bu modeli kullanarak çok güzel avlar gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Popper yemler oltamıza belirli hareketler vererek yemin su yüzeyine yakın şekilde zıplayarak aksiyon vermesini sağlarız ve bu sayede çıkardığı ses ile balığı kandırmaya çalışırız. Eylül ayının ilk haftası rahatlıklar kullanılabilir.

Metal (Kaşık) Sahteler

Eski bir avlanma yöntemidir ve deneyimli balıkçıların en çok tercih ettiği yöntemler için tercih ettiği malzemelerden biridir. Genellikle tekne arkasında sırtı çekme yönteminde kullanılır. Değişik renkleri ve aksiyon yapması balığın aklını başından alır. 2 ve 3 numaralı olanları eylül sonu ekim başlarında daha çok tercih edilebilir. Çekerken su için akustik dalgalar oluşturur ve ağır çekim hissi uyandırır.

İlginizi Çekebilir:  Canlı Yem İle Turna Avı

Silikon Sahteler

Spining avcıların en fazla tercih ettiği yöntemlerdendir. Kalabalık su yataklarından uzak durmak gerekir. Ağaç köklerine ve kayalara çok fazla takılır ve avlanan için pek keyif vermez. Silikon yemleri genelde serbest avlaklarda cezbedici renkleri ile kullanmak gerekir. İdeal boyu 12-15 cm olanlarıdır. Başarılı olmanın sırrı yetenekli ve becerikli olunmasına bağlıdır.

Nerede Turna Balığı Yakalanır?

Sonbaharda özellikle ekim ayına kadar turna balığı yakalamak için bir çok etken vardır. Sabah ve akşam saatlerinde acıkan turna daha çok yeme saldırır. Turna balığı avını etkileyen iki faktör vardır. Atmosferik basınç ve ayın evreleri.

Atmosfer basıncına göre suyun derinliği değil cıva değerlerinin azalması balığın ısırma isteğinin arttırır. Ayın evrelerine göre avlanma oranı tam ay zamanlarında daha fazladır.

Takımlar Nasıl Olmalıdır?

Turna balığı avında ilk öncelik her zaman doğru ip seçimi olmalıdır. İp misina yani multifilament misinalar tercih edilmelidir. Çeker değerlerine dikkat edilmelidir. Olta kamışı ise 210 – 240 cm lik olanları idealdir. 2-25 gr atarlı ve fazla esnemeyen sert kamışlar olmalıdırlar. Benim fikrim kesinlikle lider kullanılmalıdır.

Önceki makaleMersin Balığı ve Siyah Havyar
Sonraki makaleBalıkçılar İçin Alüminyum Tekneler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here