Spin Makinelerde Kalama Ayarı Nasıl Yapılır?

1215
0

Bir kaç yıl önce yaptığım bir denemede; kalamanın 10-100mt aralığında çeşitli mesafelerde kaç kg da serbest kaldığını, kaç kg da açtığını bir çalışma yaparak yazmıştım.

Bilinenin aksine yakına geldikçe kalamanın daha rahat açtığını tespit etmiştim.

Genel anlamda örneğin; 40 lık bir spin makine ortalama 6 kg drag gücünde olur. Ancak çok iyi bir makina bile olsa, 5 kg lık bir ayardan sonra makinanın kalaması sıkışma yapabilir ve misinayı bırakmayabilir.

Sıradan bir makina da ise 4kg dan sonra sıkışmalar yaşanır. Aynısının tam tersi ne kadar sıkarsanız sıkın belli bir kuvvette kalama bırakan makinalarda mevcuttur.

“Aslında çoğumuzun eksiği kalama ayarını düzgün yapmamamızdır.”

Spin Makinlerde Güç

Yani örneğin kalama 4 kiloda açılsa hiç bir 0.15 ip kopmaz iğne açmaz, bu durumda sağlam bir balığın alabileceği kalama mesafesi de birkaç metreyi geçmez 4 kilo ayar sıkı bir ayardır.

Çoğumuz biraz heyecan yapıyoruz, aslında kalama bir defa ayarlanır, bu ayar kullandığınız iğnenin ve ipin sıkıntı çıkarmayacağı en üst sınır olmalıdır. Tabi bu ayarı yaparken tutacağınız balığın ağız yapının yumuşaklığını da göz önünde bulundurun.

Ayrıca bazı balıkların yakalandıktan sonraki hareketleri daha seri ve farklıdır buna göre de kalama ayarına dikkat edilmelidir.

Kalama Ayarı

Ayrıca bu ayarı yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey daha var; çoğu makina firması bu drag gücünü kafa en alt seviyede iken ölçüyor, bazı firmalar minimum-maximum değer veriyor bunun açılımı aslında budur.

Benim tavsiye ettiğim ip kalınlıkları zaten çok zorlayınca kopan ortalama 10 kg çekerli, bu kalınlıkta en maximum atış mesafesi veren kalınlıklardır, ( ip 0.16, 0.22mm arası gibi). Tabi sizde hedeflediğiniz balığın gücüne göre seçim yapın.

Ama daha düşük bir kalınlıkta ip kullanırsanız, büyük bir balığı dalgalı bir suda kenara almak istediğinde balık yere değince o ip kopmasın diye dua etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Nehirde Yayın Balığı Nasıl Yakalanır?

Diğer dikkat edilmesi gereken husus; eğer öne lider yapıyorsanız, hangi düğümü kullanırsanız kullanın çeker değerinizin birazda olsa düşeceğini unutmamanız gerektiğidir. Dolayısı ile sistem tamamı ile komple değerlendirilmelidir. Yani: İğne – Misina – Kalama.

Bilgi: Konu hakkında daha geniş bilgi almak için avbaliksepeti.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Bilent Yıldırım‘ın izni ile yayınlanmıştır.

Önceki makaleSatka Ulusal Parkı
Sonraki makaleFotoğraf Makinesi Koleksiyonum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here